Page 207 of 217 FirstFirst ... 107157197205206207208209 ... LastLast
Results 2,061 to 2,070 of 2165

Thread: liga pasionatilor de ciclide americane

  1. #2061
    Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Campulung Moldovenesc
    Posts
    265
    Post (Dis)Likes
    exact cum a spus Faye, sunt inofensivi dar arata urit. am avut si au disparut cu argudol in citeva ore

  2. Likes hornetica liked this post
  3. #2062
    Base member valiwider's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    425
    Post (Dis)Likes

    Viermi planaria

    Salut,sunt niste Viermi planaria,care se formeaza datorita hranirii in exces si datorita faptului ca mancarea patrunde in substratul care nu este curatat,cel mai bun remediu este Rombendazol,o pastila la 25 de litri de apa cu schimb de apa 50-80% a 2 zi,preferabil dupa tratament sa se repete iar,apoi proflactic se mai poate face baie cu sulfat de cupru,cauti o farmacie care poate sa-ti dea 16 grame de sulfat de cupru,(omora plante si nevertebrate)se pune intr-un litru de apa si din aceasta dilutie se pune in acvariu 1mililitru la 10 litri de apa,dupa 24 de ore se schimba 80-90% din apa,ai foarte mare grija ca sulfatul de cupru este foarte toxic,anumiti pesti nu rezista si mor,se pot tine doar maxim 20 de minute sau mai putin,mai poti baga niste Macropodus(paradis)care poate manca planariile,poti sa pui capcane cu un sac cu carne in acvariu pe timpul noptii,dar cea mai buna eradicare este sa faci baia cu Rombendazol sau sulfat de cupru dupa care sa scoti pietrisul si sa-l speli,sa cureti acvariul cu o solutie pe baza de sulfat de cupru si sa o iei de la inceput cu decoratul acvariului,ma bucur ca am putut sa te ajut,Bafta
    Quote Originally Posted by hornetica View Post
    Culmea ca erau ciclate.Mancare le-am dat o data la 2 3 zile si f putina ca nu am stat pe acasa.Aspiratorul il bag saptamanal.Sunt si imposibil de fotografiat,fiind asa de mici.Ma risc cu deciclarea acvariului si o sa bag tratament.Pestii mei inca nu par afectati,papagalul in schimb era apatic rau,inotatoarele distruse in special cea de sub, in spate.Probabil si din cauza conditiilor inumane in care a stat.Va tin la current daca a functionat.Multam:*

  4. Likes hornetica liked this post
  5. #2063
    Base member AdiC's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    398
    Post (Dis)Likes




















  6. Likes MariaDaniela, laur_hunter, nana liked this post
  7. #2064
    Junior Member nana's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Iasi
    Posts
    55
    Post (Dis)Likes
    Foarte frumosi,credeam ca te-ai lasat de americani.

  8. #2065
    Base member AdiC's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    398
    Post (Dis)Likes
    Mersi. Nu m-am lasat inca, dar nu prea mai postez pe forum. Am facut un grup pe FB care creste incetisor

    https://m.facebook.com/?_rdr#!/group...1?ref=bookmark

  9. #2066
    High member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    559
    Post (Dis)Likes
    incetisor?e mai multa activitate acolo decat a fost vreodata pe forum din pacate,oricum lucrurile incep sa ia amploare,acolo se posteaza repede o poza un filmulet,se pot face discutii ,,,etc

  10. Likes dino66, AdiC liked this post
  11. #2067
    Base member AdiC's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    398
    Post (Dis)Likes

  12. Likes MariaDaniela, xr1140 liked this post
  13. #2068
    Junior Member hornetica's Avatar
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    40
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by valiwider View Post
    Salut,sunt niste Viermi planaria,care se formeaza datorita hranirii in exces si datorita faptului ca mancarea patrunde in substratul care nu este curatat,cel mai bun remediu este Rombendazol,o pastila la 25 de litri de apa cu schimb de apa 50-80% a 2 zi,preferabil dupa tratament sa se repete iar,apoi proflactic se mai poate face baie cu sulfat de cupru,cauti o farmacie care poate sa-ti dea 16 grame de sulfat de cupru,(omora plante si nevertebrate)se pune intr-un litru de apa si din aceasta dilutie se pune in acvariu 1mililitru la 10 litri de apa,dupa 24 de ore se schimba 80-90% din apa,ai foarte mare grija ca sulfatul de cupru este foarte toxic,anumiti pesti nu rezista si mor,se pot tine doar maxim 20 de minute sau mai putin,mai poti baga niste Macropodus(paradis)care poate manca planariile,poti sa pui capcane cu un sac cu carne in acvariu pe timpul noptii,dar cea mai buna eradicare este sa faci baia cu Rombendazol sau sulfat de cupru dupa care sa scoti pietrisul si sa-l speli,sa cureti acvariul cu o solutie pe baza de sulfat de cupru si sa o iei de la inceput cu decoratul acvariului,ma bucur ca am putut sa te ajut,Bafta

    Update:

    Un acvariu tratat cu Argudol,unul cu mycopur,altul lasat la liber.Nici o diferenta intre ele chestiile tot misuna pe geam nederanjate.Hraniti in exces nu au avut cum sa fie cand eu I-am hranit la 3 4 zile cu 2 bobite fiecare,ai mei sunt chiar malnutriti de ceva timp.Mai ales papagalul care sta intr-un apartament inchiriat si gol si trec eu cand am timp pe acolo sa-l hranesc si sa-i fac curat.Aspirator folosesc si daca era de la hranirea in exces in mod sigur mureau daca I-am tinut nemancati 4 zile ca asa cere tratamentul.Aparea intr-un acvariu dar in 3...
    M-am uitat la poze online,nu par ar fi planaria.Au ramas la ceasi dimensiune,abia vizibili,nu circula prin apa,nu sunt lungi si fac o depunere alba pe tot plasticul din acvariu,inca imposibil de prinsi pe camera.Pestii mei nu par afectati inca.
    Incerc si tratamentul tau in ultimul acvariu,intre timp hraniti la minim,bag aspiratorul la 2 zile si fac schimburile normale de apa.Sa speram ca scap de ei.
    Multumesc tuturor pentru raspunsuri.



    Vad ca si mycopurul avea sulfat de cupru in el...offff.Nu le-am curatat cu gandul ca poate se aduna si am un diagnostic.


    Last edited by hornetica; 26-01-2015 at 18:04. Reason: extra

  14. #2069
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    Tirgu Mures
    Posts
    37
    Post (Dis)Likes

    la 1 luna

    e, si azi daca tot a facut parchetul meu o baita cu vreo 80-100 de litrii de apa (noroc ca stau la parter si am inundat doar sufrageria + pivnita vecinului) am zis sa fac un update la 1 luna de la start. Mai ales ca masculul de jaguar are 2 functii in acvariu avind in vedere ca de cind sunt la mine femela a depus de 2 ori si s-au albit toate icrele, deci consider ca masculul "shooting blanks", asa ca ramine excavator + masina de tuns plante.


  15. Likes laur_hunter liked this post
  16. #2070
    High member adiscantee's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    vaslui
    Posts
    747
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by t_radu View Post
    e, si azi daca tot a facut parchetul meu o baita cu vreo 80-100 de litrii de apa (noroc ca stau la parter si am inundat doar sufrageria + pivnita vecinului) am zis sa fac un update la 1 luna de la start. Mai ales ca masculul de jaguar are 2 functii in acvariu avind in vedere ca de cind sunt la mine femela a depus de 2 ori si s-au albit toate icrele, deci consider ca masculul "shooting blanks", asa ca ramine excavator + masina de tuns plante.



    la mine jaguarii au reusit sa scoata o ponta din 3 sau 4. e mai bine ca nu a iesit nimic, ai fi avut mare deranj in acvariu
    acvariu arata superb bravo si fara revarsari de apa


  17. Likes t_radu liked this post

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •