Page 209 of 217 FirstFirst ... 109159199207208209210211 ... LastLast
Results 2,081 to 2,090 of 2165

Thread: liga pasionatilor de ciclide americane

  1. #2081
    High member adiscantee's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    vaslui
    Posts
    747
    Post (Dis)Likes
    bravo
    se vede ca o duc bine la tine


  2. #2082
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Craiova
    Posts
    122
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by t_radu View Post
    Salut
    Desi experienta mea e redusa in area ciclide, pot sa iti spun ce am vazut/citit pina acum. Nu au nevoie de curenti mari, dar nici nu ii deranjeaza. Canistrele iti vor asigura filtrarea necesara, si nu cred ca se mai justifica filtrele interne la inceput cind sunt mici. Dupa ce vor creste - e altceva, dar acum totul va depinde de numarul pestilor. Eu am dupa caracteristicile date de fabrica am 5000 l / h din filtre externe, la un brut de 460 litrii (cam 400 net) si dupa o luna acvariul s-a ciclat foarte frumos iar pestii o duc bine. Desi se spune - nu puneti plante in acavariu - eu am, mi se pare sec fara. Salata a supravietuit, mai mult sau mai putin tunsa, dar cel putin pina acum a dat si frunze noi. Le-am pus deasupra pistia stratationes pentru un pic de umbra si arata chiar interesant (dar nah, e chestie de gusturi). De sapat sapa toti, ca niste excavatoare, dar la mine doar perechea de jaguari fac in mod curent aquascaping. restul sunt cuminti. Daca ai filtrare buna (si ai) nu vad de ce sa te complici sa schimbi substratul.
    E bine ca ai Jaguari asa cuminti intr-un acvariu atat de mic. Eu nu as avea curaj sa bag o pereche de Jaguari intr-un acvariu mai mic de 600 de litri si, acolo, cu ascunzatori serioase! Sa-ti traiasca puii!
    Ferplast Star200: 2xParachromis Managuensis, 2xRocio Octofasciata, Channa Melasoma, Clarias Batrachus, Vieja Maculicauda, Amphilophus Labiatus, Mystus Leucophasis; Eheim Aquapro 100: Vieja Synspila, Vieja Argentea, Rocio Octofasciata, Ancistrus Sp., Platidoras Costatus

  3. #2083
    High member adiscantee's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    vaslui
    Posts
    747
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by AnaMaria View Post
    E bine ca ai Jaguari asa cuminti intr-un acvariu atat de mic. Eu nu as avea curaj sa bag o pereche de Jaguari intr-un acvariu mai mic de 600 de litri si, acolo, cu ascunzatori serioase! Sa-ti traiasca puii!


    daca sunt crescuti de mici impreuna jaguarii sunt mult mai toleranti decat multe alte specii de ciclide


  4. #2084
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    Tirgu Mures
    Posts
    37
    Post (Dis)Likes
    Ai ramine surprinsa cum femela de severum care cam 1/3 din masculul de jaguar si-a adjucecat un loc in mijlocul acvariului si nu o muta nimeni de acolo. Nici cind au iesit cu puii din ascunzatoare nu s-au legat de severum. Mai mult fung dupa GT. De fapt ei cam o iau pe coaja de la toti..... Inclusiv JD ii fugaresc.

  5. #2085
    Base member Dan P's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Brasov
    Posts
    343
    Post (Dis)Likes
    Confirm, Jaguarul meu de 30+ cm este chiar un mielusel. Se cearta cu Severumii in rest e dominat de toata lumea inclusiv un Texas de 16-17 cm.

    Intre timp am facut rost de niste bestii Sa vedem cat de cuminti o sa fie astia :P
    Attached Images Attached Images

  6. #2086
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    O curiozitate...

    Desi am mari indoieli ca exista Texas adevarat la noi, fiind destul de raruti si in Europa, are cineva asa ceva?
    Nu ma refer la hibrizi colorati, nu-i aduc in discutie, indiferent cat de spectaculosi ar fi! Treaba poate fi ingreunata si de hibridarea dintre aceste doua specii apropiate in acvarii- ca doar tot "Texas" sunt, nu :P ? Se impuiaza ei cu specii mult mai distant inrudite...

    "Adevaratul" Texas intra in USA/Texas, si este raspandit si in nord-estul Mexicului: Coahuila, Nuevo Leon, Tamaulipas, Veracruz, San Luis Potosi, Puebla, Morelos. Nu mi-e clar daca aici intra si confuzii sau intergradari cu alti Herichthys- mai ales H. carpintis, dar se pare ca e raspandit in zonele mai continentale, cu iarna destul de racoroasa.
    "Falsul" Texas, ma refer la H. carpintis, este mentionat doar in sudul statului Tamaulipas, Veracruz, San Luis Potosi, Hidalgo, cu o vizibila distributie in zona litorala, fara a intra prea mult in interior.

    Un link interesant:
    http://www.cichlidae.com/article.php?id=357

    Dincolo de taxonomie si lipsurile din acvaristica actuala referitor la distributia exacta a acestor doua specii (3, cu "temporatus"?), avem pesti din cateva locuri, usor de deosebit:

    1. unul masiv, masliniu, cu picatele marunte care nu se unesc pe bot (cyanoguttatus/Texas):
    http://www.flickr.com/photos/12829388@N04/2531765227


    2. altul ceva mai mic, cu pete turcoaz, care se unesc pe bot rezultand pete mari si vermiculatii (carpintis).

    O pagina de forum unde se pot vedea ambele specii si deosebirea destul de clara:
    http://www.minnfish.com/forum/viewtopic.php?f=5&t=35441

    Si pagina cu cele mai faine poze de Herichthys:
    http://flickrhivemind.net/Tags/herichthys/Interesting

    Acum, dupa ce v-ati facut o idee... si eventual mai cautati imagini cu ambele specii... cine poate spune ca are Texas, cyanoguttatus adevarati ?
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  7. Likes dino66 liked this post
  8. #2087
    Base member Dan P's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Brasov
    Posts
    343
    Post (Dis)Likes
    In cazul asta tin sa fac o confesiune. Am, False Green Terror si False Texas, da-mi plac de mor . Restul sunt True
    V-am dat si un indiciu legat de noii mei locatari :P

  9. #2088
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Noii tai locatari sunt true Red Terror.

  10. #2089
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Craiova
    Posts
    122
    Post (Dis)Likes
    Eu nu vorbeam de Jaguari in general... Cresc Jaguari de 9 ani de zile... Ma refeream la o pereche de Jaguari si mai cu seama la siguranta unei femele intr-un acvariu de dimensiuni nu foarte mari. Cand vrea sa depuna si e pregatita, nu e bai. Dar cand nu este, lucrurile iau o alta intorsatura!
    Ferplast Star200: 2xParachromis Managuensis, 2xRocio Octofasciata, Channa Melasoma, Clarias Batrachus, Vieja Maculicauda, Amphilophus Labiatus, Mystus Leucophasis; Eheim Aquapro 100: Vieja Synspila, Vieja Argentea, Rocio Octofasciata, Ancistrus Sp., Platidoras Costatus

  11. #2090
    Base member Dan P's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Brasov
    Posts
    343
    Post (Dis)Likes
    Corect Rick
    Terror-istii au deciz sa nu mai stea izolati in partea lor de acvariu asa ca stau la comun pe sub radacini si decoruri. Carpintisul ii fugareste indarjit la locul lor asa sa stie ca sunt ultimii veniti. In rest, ca masura de preventie tin toata populatia cu burta plina sa nu le vina idei.

    @ AnaMaria la toate ciclidele mari e o problema daca femela nu are unde se acunde si nu e pregatita .

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •