Page 115 of 217 FirstFirst ... 1565105113114115116117125165215 ... LastLast
Results 1,141 to 1,150 of 2165

Thread: liga pasionatilor de ciclide americane

  1. #1141
    Very high member danny80's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    BUCURESTI, Bucurestii-Noi, S1
    Posts
    1,104
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by AdiC View Post
    Merg plante cu americani... Eu am plante si o duc destul de bine... Si in substrat si de suprafața.
    Depinde de americani.Iti spun ca la cichlide americane MARI, gen Astronotus si in cazul de fata FH, eu unul nu cred ca merg.Cel putin pe termen lung...
    Ca ai o planta 3 saptamani-o luna la ei sa zicem dar planta in cauza nu va avea un viitor (nu se va dezvolta si in cele din urma va muri).Si nu din cauza apei sau a luminozitatii, ci din cauza pestilor care "o vor ataca repetat si continuu".
    Asta e parerea mea.
    Pana la urma fiecare poate incerca.
    Fiecare om aduce fericire celorlalti;unii cu prezenta, altii cu absenta...

  2. #1142
    Base member AdiC's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    398
    Post (Dis)Likes
    Tu ești expertul... Scuza-mi intervenția

  3. #1143
    Very high member danny80's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    BUCURESTI, Bucurestii-Noi, S1
    Posts
    1,104
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by AdiC View Post
    Tu ești expertul... Scuza-mi intervenția
    Nu e vorba de asta si nu ma cred expert.
    Imi exprimam doar parerea intr-un stil cat se poate de normal si liber.
    O seara placuta iti doresc si sa ne auzim cu bine.
    Fiecare om aduce fericire celorlalti;unii cu prezenta, altii cu absenta...

  4. #1144
    Base member AdiC's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    398
    Post (Dis)Likes
    Eu tocmai am spus ca am IN PREZENT plante in acvariul cu americani de aproape un an si le merge destul de bine. Eu cred ca citești printre rānduri... Eu spun asta din experiența... Nu cred ca e cazul sa mă contrazici... Nu vad rostul anumitor păreri normale si libere ale tale care de multe ori sunt foarte greșite.

  5. #1145
    High member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    559
    Post (Dis)Likes
    eu cred ca amandoi aveti dreptate nu e cazul de contradictii aici,asa e,depinde ce fel de americani ai,unii sunt mai docile,altii nu,mai depinde si de caracterul fiecarui peste,si daca a fost crescut de mic sau nu cu plante in acvariu.Adi daca nu poti sa te abtii de la polemici te rog nu mai polua topicurile,multumesc pentru opinie dar iti sare tandara cam repede,relaxeaza-te sa ne putem intelege cu totii ca doar avem aceeasi pasiune

  6. #1146
    High member gregorio's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti - Crangasi
    Posts
    745
    Post (Dis)Likes
    Salutare tuturor!
    Din martie...de cand i-am luat, ramirezii mei nu au depus...ma gandesc asa...am in acvariu si doi ancistrusi mititei(cca. 4 cm). Nu cumva din cauza lor nu pot face nimic? Or fi facut ceva prin spate, sincer nu am vazut dar incep sa-mi pun intrebari. Am sa incerc sa pun si cateva poze. Voi ce parere aveti?

    Numai bine.
    Semnatura

  7. #1147
    High member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    559
    Post (Dis)Likes
    buna intrebare,si da,din cate stiu eu,ancistrusii sunt mari mancatori de icre,scoate-i o perioada ,o luna 2,si vezi daca iti depun ramirezii,e doar pararea mea proprie si personala,mai asteapta sa vezi ce mai zic si restul

  8. #1148
    Very high member danny80's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    BUCURESTI, Bucurestii-Noi, S1
    Posts
    1,104
    Post (Dis)Likes
    @ gregorio- nu ai precizat marimea acvariului, filtrare, schimburi de apa, etc.
    Cum spune si Smileyface, poti scoate ancistrusii o perioada.Este posibil si ca simpla prezenta a ancistrusilor sa le inhibe depunerea.
    Da-ne mai multe detalii si eventual ceva poze.
    Fiecare om aduce fericire celorlalti;unii cu prezenta, altii cu absenta...

  9. #1149
    Base member AdiC's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    398
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by gregorio View Post
    Salutare tuturor!
    Din martie...de cand i-am luat, ramirezii mei nu au depus...ma gandesc asa...am in acvariu si doi ancistrusi mititei(cca. 4 cm). Nu cumva din cauza lor nu pot face nimic? Or fi facut ceva prin spate, sincer nu am vazut dar incep sa-mi pun intrebari. Am sa incerc sa pun si cateva poze. Voi ce parere aveti?

    Numai bine.
    salut
    in primul rānd nu ai īntrebat unde trebuie (este un topic cu ciclide americane mici unde sunt posesori ai acestor pesti mai in măsura sa-ți răspundă)
    pana atunci poate te ajuta asta http://www.seriouslyfish.com/species...agus-ramirezi/
    am si eu ramirezi mi-au depus dar si-au māncat icrele... Sunt mici īncă.
    din cāte știu eu sunt niște părinți destul de slabi
    daca vrei pui trebuie sa separi ouăle după ce le depun si sa le eclozezi separat.
    legat de ancistrusi... Ramirezi sunt stresati de activitatea nocturna a acistrusilor.
    si īți trebuie un ph scăzut pt ancistrusi... In jur de 6.

    ps. De fapt nu ai greșit mult pt ca expertul acvarist este peste tot si are răspunsuri la toate.

  10. #1150
    High member gregorio's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti - Crangasi
    Posts
    745
    Post (Dis)Likes
    Salut.
    Ba am precizat...http://forum.acvarist.ro/showthread....216#post469216 , postul 675....insa si atunci ciclidele mele erau"prea mici" pentru un raspuns. Voi cauta topicul respectiv si nu va voi mai deranja aici.

    Toata stima.

    PS Multumesc pentru link.
    Semnatura

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •