Results 1 to 3 of 3

Thread: Boala neonului, tratament?

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    3
    Post (Dis)Likes

    Boala neonului, tratament?

    Salut tuturor! Am o problema care din ce am citit e cam iremediabila. Am comis greseala de a nu introduce pestii in carantina dupa ce i`am cumparat in ideea ca un pet shop ca si zoomania nu poate avea probleme de acest gen.Se pare ca inceredera e un lucru mult prea de valoare. Am cumparat 15 neoni si din pacate au inceput sa imi moara din ei. Din punctul meu de vedera, e vorba de boala neonului. Grisul stiu cum este si nu prea seamana. Citisem pe google ca nu prea pot face nimic cu exceptia unui restart pe care nu am de gand sa il fac. Daca stie cineva cum as putea scapa de acest incident din acvariu, as fi recunoscator. E adevarat ca ridicarea temperaturii (ca in cazul grisului) distruge microbul? Va multumesc anticipat tuturor

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Galati
    Posts
    27
    Post (Dis)Likes
    Daca crezi ca ai pus diagnosticul corect, iata ce am gasit cautand pe google:

    "Sa vorbim despre boala neonului, PLISTOPHORA. Este impropriu spus boala neonilor, pentru ca nu numai neonii sunt atinsi de aceasta boala, ci si speciile de Brachydanio sau Hemigrammus. Dar la neoni, datorita stralucirii dungii luminoase este mai vizibila. Aceasta boala apare la pestii mai sensibili si este provocata de agentul Plistophora hypessobryconis. Sporii intra pe traiectul digestiv, invadand in final musculatura corpului. In primul stadiu boala nu este depistabila, pentru ca are un ciclu intern. Dupa ce distruge muschii, ataca si celelalte organe. Se raspandeste prin nisip, plante, o acumulare de reziduuri de la pesti si resturi de hrana neconsumata, excrementele pestilor bolnavi. Aceasta boala poate ataca chiar si icrele din ovulele femelelor bolnave. Se manifesta astfel: in musculatura pestilor apar zone albe sau incolore, uneori sunt distruse aripioarele, pestele slabeste, aparand o curbura a coloanei vertebrale. Pestele isi pierde coloritul, neonii pierzandu-si dunga luminoasa. Boala este fatala si deocamdata nu are remedii. Pentru a stopa epidemia, pestii bolnavi se distrug. Ceilalti pesti se muta in alt acvariu care nu mai are si alti pesti pentru a-i contamina si pe acestia. Nisipul se va fierbe (dar mai bine se va arunca si se va inlocui cu nisip neinfestat), plantelor li se va face o baie cu permanganat de potasiu, iar acvariul de va dezinfecta cu alaun."

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Location
    Bucuresti, Titan
    Posts
    25
    Post (Dis)Likes
    Acum 6 zile am gasit unul din neoni mort.
    L-am aruncat iar a doua zi mi s-a parut ca am vazut la alti doi neoni ca au partea anterioara a spatelui decolorata, iar unul din ei ca innoata cam confuz.
    I-am pus pe toti 11 intr-un recipient de 15 litri si acum astept sa vad daca mai moare vreunul.

    Cam care este perioda de incubatie la aceasta boala?
    Cānd ar trebui sa mai moara inca unul ca sa am confirmarea ca sunt intradevar bolnavi si sa ii arunc pe toti.
    Acum parca nu mai este niciunul decolorat, sau imi este mie greu sa ii observ, deoarece ii tin intr-o cutie de plastic din IKEA care nu are peretii foarte transparenti.
    II tratez cu cate o pastila de metronidazol 250 mg la 24 de h.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •