Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 15 of 15

Thread: lungime tuburi t8 15w

  1. #11
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Suedia
    Posts
    146
    Post (Dis)Likes
    Rezolvat. Am luat philips 827, l-am instalat, si acvariul meu arata ca naiba. :-) Am vazut de cand le-am aprins de proba ca e tare galbui, adica am un neon (cel vechi) cu lumina alba si celalalt cu lumina galbena, iar acum acvariul arata roscovan asa.. Pe mine nu ma deranjeaza (umm..), o sa ma obisnuiesc, sper numa' sa fie mai bine pentru plante. Am sa astept o vreme, eventual mai caut osram 865, poate gasesc pe net pe undeva, sa inlocuiesc si celalalt neon vechi, pana atunci sta asa.
    Multumesc din nou tuturor pentru sfaturi.

  2. #12
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Din ce "citesc" de pe varu` Google.... la T8 zice cam asa:
    DL = DayLight
    CC = ColdClimate
    DA/DB = DualDifusion
    WP = WithePlus

    Acum.... nu cred ca e greu sa le intelegi
    Faza e alta: ok, tu ai avut DayLight..... dar pe viitor..... la ce vrei sa folosesti neoanele: pentru cresterea plantelor....ptr o lumina mai puternica... etc????
    Nu stiu pe ce site esti (online)... dar denerle in general sunt mai "scumpe"... vad preturi de la 13,80€ la 19€.... acum in functie si de ce vrei: Amazon/African light... Super color etc. Ai variante destule si la alte firme. Important e sa ai valoarea transformatorului egala cu cea a becului (15W in cazut tau)

    In legatura cu lungimea.... diferenta de 0,5 nu cred ca e asa mare (ptr ca atat iti ramane la fiecare parte mai putin)
    am "rezolvat" si dilema ta: neoanele JBL T8 de 15W au fix.... 45cm!!! Iar preturile sunt cam aceleasi. Spor in alegeri si....cumparaturi!

    Acum am vazut ca am postat destul de tardiv.... Pe viitor iti recomand Sylvania... depinde de ce preturi ai la magazin... sau poti sa te "inspiri" de aici (au si detalii despre dimensiuni, lumeni etc). Dar daca 36€ e mult.... nu te pot ajuta cu mai mult.... Aici la mine in Finlanda de exemplu... e 36€ un singur neon, sau 15€ 250ml de Aqua safe....
    Last edited by Nimeni; 02-03-2012 at 18:26.
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  3. #13
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Suedia
    Posts
    146
    Post (Dis)Likes
    Pentru plante le vreau. Am plante nepretentioase, care se simteau foarte bine pana recent in acelasi acvariu, cu neoanele din dotare, dar acum nu prea isi revin (dupa o mutare implicand o plimbare cu avionul si aproape doua saptamani in borcane..), nu mor dar evolueaza foarte incet. Si neoanele aveau peste un an.
    Philipsul este warm white, din cate vad din lincul lipicios din sectiunea asta, arata asa cum ar trebui. Desi ma mira un pic ca efectul e atat de rosiatic desi am si neonul vechi, alb. De potrivit in capac s-a potrivit numa' bine.

  4. #14
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by pestoci View Post
    Pentru plante le vreau. Am plante nepretentioase, care se simteau foarte bine pana recent in acelasi acvariu, cu neoanele din dotare, dar acum nu prea isi revin (dupa o mutare implicand o plimbare cu avionul si aproape doua saptamani in borcane..), nu mor dar evolueaza foarte incet. Si neoanele aveau peste un an.
    Philipsul este warm white, din cate vad din lincul lipicios din sectiunea asta, arata asa cum ar trebui. Desi ma mira un pic ca efectul e atat de rosiatic desi am si neonul vechi, alb. De potrivit in capac s-a potrivit numa' bine.
    ) deci neonul alb.... de peste un an.... nu mai face fata! De asta domina culoarea neonului nou: cel vechi neavand putere nu mai "estompeaza" lumina. Cred ca stii ca in general neoanele se schimba la 6 luni Schimba si neonul celalat si o sa ai un balans al culorilor. Atentie insa cum faci trecerea la 2 neoane noi si implicit lumina mai puternica
    Ai in postul meu trecut un link in care te poti inspira la ceva sylvania...
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  5. #15
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Suedia
    Posts
    146
    Post (Dis)Likes
    Acum am vazut ca iti modificasi textul. Magazinul online la care ma refeream este zooplus, poti comanda de pe situl international, dar exista si varianta .fi - pe care momentan aquasafe de jumatate de kil este 16 euro. Daca achizitionezi produse de mai mult de 39 de euro impreuna, nu iti mai percep taxele postale.
    Multumesc pentru celelalte sugestii. Am sa stau cu acvariul asa ruginit o vreme, sper sa le placa plantelor, si apoi am sa inlocuiesc si celalalt neon.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •