Results 1 to 6 of 6

Thread: Regulator presiune

  1. #1
    Junior Member turbyyy's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    9
    Post (Dis)Likes

    Regulator presiune

    stiti cumva daca asa ceva se poate folosii la butelia de co2 pentru acvarii?? multumesc si astept cu nerabdare un raspuns
    60580998751040623737570-5542905-700_700.jpg

  2. #2
    Very high member Remus Spataru's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Ploiesti
    Posts
    1,168
    Post (Dis)Likes
    Din ce observ in poza ,acest regulator se potriveste fara probleme la butelia de co2.Scrie si pe el din ce vad eu

  3. #3
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by turbyyy View Post
    stiti cumva daca asa ceva se poate folosii la butelia de co2 pentru acvarii?? multumesc si astept cu nerabdare un raspuns
    In principiu.... se poate! Problema care "o vad" eu este urmatoarea: el e conceput ptr ARGON si.... Co2.(asta ca o paranteza ptr colegul care spunea ca scrie pe el.) Scrie dar..... poate avea multe aplicatii!

    Vad ca e de pe ocazii..... inainte de a licita sau achizitiona.... incearca sa afli mai intai: pasul filetului! Si in afara de asta... este o discutie pe forum (scuze dar trebuie sa cauti) in care este prezentata detaliat diferenta de filet in functie de producatorul buteliei! Si mai depinde si de ce butelie ai tu!
    Cauta pe forum exact masurile filetelor (este ceva gen : metric M10/... sau widford W25/... bla-bla) si negociaza cu proprietarul reductorului o proba... sau posibilitatea returnarii in caz ca nu se potriveste filetul (daca nu poate sa iti dea informatii despre masurile filetului ar trebui sa accepte lucrul acesta).
    Seara lina

    uite ce spune un coleg referitor la argon/co2..... :

    Quote Originally Posted by razvan View Post
    observ ca NICAIERI nu se da dimensiunea EXACTA a filetului (mai putin un anume site )

    in cazul asta, nu se poate merge pe presupuneri, carpaceli sau probabile asemanari. acel w19.2x1/14", verificat la buteliile "tuborg" sau stingatoare (si care se pare ca ar fi un STANDARD INTERNATIONAL pentru buteliile de co2-argon) seamana cu 1/2" insa diferenta le face total incompatibile.
    Asa ca e bine sa stii ce butelie ai... sa mai faci sapaturi in forum si o proba exacta la reductor! Bafta cu search. (eu am dat: "pasul filetului")
    Am gasit si linkul exact care trebuie sa il citesti: http://forum.acvarist.ro/showthread....ilet+regulator
    Last edited by Nimeni; 01-03-2012 at 00:54.
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  4. #4
    High member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Iasi
    Posts
    547
    Post (Dis)Likes
    Am avut astfel de reductor filetrul e standard adica l=am infiletat fara probleme la butelie, dar trebuie sa ei in calcul faptul ca nu are un reglaj fin (nefiind destinat acvaristicii) sunt sanse sa mearga perfect dar ai sanse sa nu reusesti si atunci iti va trebui un robinet reglaj fin adaptat acestui reductor. Daca te chinui si cauti pe forum gasesti intrucat s-a mai discutat........ Succes!

    Ca si nota informativa fara tenta de reclama.
    http://www.scule.detop.ro/Reductoare...CO2-RHONA.html

  5. #5
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Salut turbyyy !
    Daca nu lai achizitionat inca,renunta la idee .Dupa cum spune si colegul Tibiscus o sa ai probleme cu reglajul fin,DEOARECE presiunea de lucru pentru reductoarele de presiune dedicate acvaristici este de 1-2 bari, iar cel prezentat de tine are presiunea minima de lucru 3 bari,deci reglajul fin nu te ajuta la necesitatile tale (una,dou,trei,bule/ secunda).
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  6. #6
    Junior Member raducu26's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Pascani
    Posts
    53
    Post (Dis)Likes
    Buna seara!
    Ce parere aveti despre http://www.rywal.ro/produse/echipame...st-detail.html La specificatii scrie ca presiunea de lucru e de la 0.5 - 6 bari. Se poate folosi asa ceva la acvariu?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •