Results 1 to 7 of 7

Thread: Mancare ramirezi

  1. #1
    Member vascaeu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Germania
    Posts
    287
    Post (Dis)Likes

    Mancare ramirezi

    Am de vreo saptamana o pereche de ramirezi si am observat ca nu mananca altceva decat hrana vie.
    Eu la pesti le dau fulgi, vipachips, spirulina si larve de tantari (congelata). Larvele le dadeam cam de doua ori pe saptamana insa acum de cand am ramirezii le dau zilnic cate putin ptr ca astia am vazut ca altceva nu papa. Cum sa-i fac sa manance si altceva? Sau ce mai mananca in afara de "carnita"?

  2. #2
    Maestru Biotop Colours of Africa's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Ploieşti
    Posts
    1,947
    Post (Dis)Likes
    Ai grija cu larvele de tantari congelate, sa nu ii obisnuiesti asa. Nu le da foarte des ca dupa aia niciun peste nu va mai manca altceva. Mai incearca cu spirulina. Si eu cand mi-am luat Ramirezi vreo 2-3 zile nu au mancat. Poate e o perioada de acomodare. Apoi au inceput sa manance de toate.
    Aquatic Eden -Film HD / Galerie foto / Jurnal
    Mountain Scape - Film HD / Galerie foto / Jurnal
    Colours of Africa - Film HD / Galerie foto / Jurnal


  3. #3
    High member Kittie's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Bucuresti - sector3
    Posts
    657
    Post (Dis)Likes
    Si eu cand mi-am luat o pereche de ramirezi primele 2 3 zile n-au mancat deloc, apoi doar tubifex si cam in 2 saptamani au acceptat si fulgii. Probabil sunt mai reticenti in perioada de acomodare, dar incet-incet or sa manance si ce vrei tu, nu doar ce vor ei

  4. #4
    Member Ecart's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Slatina
    Posts
    232
    Post (Dis)Likes
    Uneori e vorba de dieta lor

    Inainte sa ii iei, cineva le dadea un anume fel de mancare si din cauza asta sunt reticenti la ce le dai tu mai nou (asta pana incep sa se obisnuieasca si cu ce le dai tu)

  5. #5
    Member vascaeu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Germania
    Posts
    287
    Post (Dis)Likes
    Fulgii am vazut ca-i iau in gura si-i scuipa inapoi. Iar de vipachips nu se ating.
    Oricum, de azi le pun restrictie la hrana vie. O sa le dau iar la trei zile cum le dadeam la toti pana acum. Banuiesc ca n-or sa se supere asa de rau
    Am vazut ca exista si granule special pentru ramirezi. O sa incerc si cu alea sa vad daca mananca. Granule am mai avut si inainte si ceilalti pesti mancau fara probleme.

  6. #6
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    ramirezii mei crapa cu placere tetra discus, jbl novo grano color precum si mancare congelata pentru discusi, pe baza de creveti.
    au incercat sa ma pape si pe mine, dar am fugit si am scapat

  7. #7
    Member vascaeu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Germania
    Posts
    287
    Post (Dis)Likes
    Daca bag mana in acvariu sa le dau sa manance vin si-mi mananca practic din mana. Sunt super simpatici. Dar chiar si asa .... tot la trei zile o sa le dau mancare congelata de acum inainte

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •