Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 41 to 48 of 48

Thread: ReStart iaz Primavara...

  1. #41
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Ploiesti
    Posts
    26
    Post (Dis)Likes
    Am inteles cu filtrul, o sa-l montez iar cand va avea apa undeva peste 10 grade voi pune si bacteriile in el...
    Quote Originally Posted by syso View Post
    un lighean de 50 de litri e foarte mic pentru a tine cei 10 koi ai tai.
    Nu e problema de volum, cumpar o minipiscina pentru copii care are 3-400 de litri si ii pun acolo, insa ma gandesc ca ei inca hiberneaza si daca ii scot cu minciocul si ii pun in acea piscina sa nu-i afecteze...mare deranj nu le provoc dar eu stiu....Are cineva experienta cu mutarea pestilor in perioada de hibernare ? Au patit ceva, sau nu a fost nicio problema ?

  2. #42
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    nu au nimic

  3. #43
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Ploiesti
    Posts
    26
    Post (Dis)Likes
    Daca dau pe pietrele de la cascada, cu lac de piatra (oskar), las sa se usuce 2-3 zile, cand va curge apa pe ele oare pestii vor fi afectati ?

  4. #44
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    250
    Post (Dis)Likes
    Nu cunosc produsul de care pomenesti ''Oskar'' dar am folosit lac special pentru cascade italienesc si pestii n-au nimic.

  5. #45
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Ploiesti
    Posts
    26
    Post (Dis)Likes
    Ce lac e ăla cum se numeste ? Ca dau si eu tot cu dala daca e bun...

  6. #46
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    250
    Post (Dis)Likes
    Nu mai stiu cum se numea, l-am folosit acum doi ani si stiu ca era un produs italienesc special pentru cascade. Un singur lucru stiu ca pretul era foarte mare. In caz ca am drum in zona unde era magazinul o sa ma interesez si-ti spun.

  7. #47
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Ploiesti
    Posts
    26
    Post (Dis)Likes
    Am gasit unul care cred ca ar fi bun http://www.emex.ro/lac-piatra-apa.html
    Ce ziceti ?

  8. #48
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    4
    Post (Dis)Likes
    Salutare tuturor!
    Baieti, am si eu nevoie de putin ajutor.
    Am un iaz de 9000l pe care intentionez sa-l populez cu crapi koi pentru inceput 20 de bucati maxim 50 buc de 12cm. Iazul l-am facut dar ce fac cu filtrarea ca nu ma pricep deloc. As opta pentru un filtru sub presiune.
    Mai am o intrebare, ce se intampla daca pe langa crapii koi bag si altfel de pesti de ex caras sau crap?
    Si inca ceva, am citit ceva, ceva despre acesti koi dar probabil din dorinta de a vedea iazul populat si nerabdator fiind, nu am citit nimic daca acesti koi sunt doar ornamentali sau si comestibili.
    Sper sa nu va amuzati prea mult pe seama mea cu aceste intrebari.
    Iazul meu arata cam asa ca si forma, mentionez ca partea cea mai adanca unde acum este construita si cascada, are 1,20m, o latime de 1m pe o lungime de 4m, ajungand pe o lungime de 16m in total la o adancime de 70cm.Fotografie-0027.jpgFotografie-0029.jpg


    P.S. Nu stiu de ce am impresia,dar cred ca am postat gresit.
    Attached Images Attached Images

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •