Page 3 of 40 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 21 to 30 of 399

Thread: In umbra "Marelui African" - "Progetto Italiano" 1300 L

  1. #21
    Maestru Biotop
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Italia
    Posts
    495
    Post (Dis)Likes
    @nanusergiu, multumesc! imi doresc si eu sa fie asa cum spui, peste asteptari!

    Quote Originally Posted by nanusergiu View Post
    Din cate am vazut,intrerupatoarele de pe perete vor ramane inaccesibile,ce faci cu ele?Le poti muta in aceeasi pozitie dar pe spate.
    Nu o sa mut toata instalatia electrica ..ar fi chiar prea mult pentru mine numai pe electricianul nu mai faceam
    Pana la urma , dupa dezbateri indelungi pe aceasta tema , am decis ca e mai "inteligent" sa lasam acvariul pe peretele care se vede in dreapta , adica pe lungimea camerei. In felul acesta priza , intrerupatorul si panoul centralei vor ramane libere fara a mai exista riscul ca apa sa se intalneasca cu "prietenul" ei, curentul Cam asa arata:





    Voi reveni sper saptamana viitoare cu poze din faza "lipiturilor"..Numai sa mi aduca baietii sticla odata ca nu mai rezist

    toate cele bune!

  2. #22
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by crys View Post
    Nu o sa mut toata instalatia electrica ..ar fi chiar prea mult pentru mine numai pe electricianul nu mai faceam
    Pacat.... in maxim jumatate de ora se rezolva problema..... ! Avand in vedere ca peretele este de BCA cu o bormasina si ceva timp liber dadeai gaurile corespondente in partea cealalta si mutai doar dozele si capacele. Treaba destul de simpla si fara riscuri. Spun asta pentru ca pozitia initiala chiar da mai bine decat cea finala! Nu am intervenit pana acum dar... chiar e simpla treaba cu mutatul (mai gandeste-te un pic la ea ) iar efectul acvariului pus invers e cu muuuuult mai interesant. Plus ca... nu uita: o sa ai nevoie de curent si aici la acvariu, iar pozitia mascata sub acvariu te avantajeaza! Nu cred ca o sa iti convina cand intri in casa sa vezi primul lucru.... firele care pleaca din priza spre acvariu )

    Daca esti in Italia... cred ca intrerupatoarele pot sa ramana nefolosite. Stii la ce ma refer: sistemul de relee care iti permite sa aprinzi aceeasi lumina din mai multe parti, nu stiu cum sa explic dar stiu ce ai acolo. Daca te incomodeaza plasticul intrerupatoarelor... chiar le poti infunda in perete fara sa modifici nimic
    Iar panoul de la centrala.... eu zic ca ajunge fix deasupra capacului asa ca nu te va deranja deloc Mai gandeste-te.....
    Asta e doar o parere personala.... nu trebuie obligatoriu urmata sau tinut cont de ea.... fiecare cum crede de cuviinta sau cum "ai permite situatia" Spor in continuare
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  3. #23
    High member Simon's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Galati-Pechea'
    Posts
    830
    Post (Dis)Likes
    Daca ramai la aceasta pozitie a acvariului , de ce nu il pui pe "mijlocul" acelui perete in fata caruia este acum ?
    scuze daca s-a mai discutat
    Romanian Killifish Association-RKA104

  4. #24
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Simon View Post
    Daca ramai la aceasta pozitie a acvariului , de ce nu il pui pe "mijlocul" acelui perete in fata caruia este acum ?
    scuze daca s-a mai discutat
    Un pic de off-topic necesar: DACA.... AI FI CITIT TOT topicul..... ai fi observat singur "problemele de spatiu" (si faptul ca doar acel colt este alocat acvariului) si mai ales ca jumatatea peretelui de care zici... da "cumva" in fata usii de la intrare!!!!
    Ar fi bine pe viitor ptr toti colegii sa citeasca in general toate topicurile si apoi sa emita pareri.
    Nu o spun din rautate sau direct adresat cuiva dar un "scuze daca s-a mai vb" nu incalzeste pe nimeni! (nu am nimic cu tine Simon... era vb doar de context in general)Acum cineva va trebui sa iti raspunda din bun simt... si sa iti relateze IAR toata povestea pe care ai fi putut-o afla si singur in 5 minute
    O zi buna si spor tuturor...
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  5. #25
    High member Simon's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Galati-Pechea'
    Posts
    830
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Nimeni View Post
    Un pic de off-topic necesar: DACA.... AI FI CITIT TOT topicul..... ai fi observat singur "problemele de spatiu" (si faptul ca doar acel colt este alocat acvariului) si mai ales ca jumatatea peretelui de care zici... da "cumva" in fata usii de la intrare!!!!
    Ar fi bine pe viitor ptr toti colegii sa citeasca in general toate topicurile si apoi sa emita pareri.
    Nu o spun din rautate sau direct adresat cuiva dar un "scuze daca s-a mai vb" nu incalzeste pe nimeni! (nu am nimic cu tine Simon... era vb doar de context in general)Acum cineva va trebui sa iti raspunda din bun simt... si sa iti relateze IAR toata povestea pe care ai fi putut-o afla si singur in 5 minute
    O zi buna si spor tuturor...
    Am inteles , e vina mea ca nu am citit ultimele posturi .
    Scuzati deranjul.
    Romanian Killifish Association-RKA104

  6. #26
    Base member bobesku's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    424
    Post (Dis)Likes
    Mai oameni buni, nu mai aburiti omul sa se suceasca din nou. Cu greu (si cu argumente, posibil pe alt forum sau in discutie face-to-mess) l-am convins sa-l puna asa, okay?!
    Serios, acum, ideea e ca acvariul ala trebuie sa vie vizionat corect, adica pe lungimea cea mai mare, si pe indelete, dar nu din fata usii, ca nu-ti opresti invitatii in usa sa-l vada. Deci din lateral, asa cum e pus acum este foarte bine. Crys, daca mi-am facut o idee gresita de cum ai acum, atunci shoot. Hai sa depasim momentul asta si sa discutam despre alte alea.
    uite de exemplu observ ca ai ranforsat mijocul. Super. Nu uita sa faci un calcul daca tine standul ala ca lumea, ca in momentul in care venim la tine o sa sar in acvariu direct.

  7. #27
    Maestru Biotop
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Italia
    Posts
    495
    Post (Dis)Likes
    @Nimeni, multam pentru sfaturi , dar inca odata spun, ar fi prea mult pentru mine sa mai umblu si la "curentii electrici" si in niciun caz nu mi ar lua doar jumatate de ora sa fac acel "lavoro" pentru ca ma stiu cat sunt de indemanatic..si in plus, peste mine , mai exista un sef: soacra mea- titularul de drept al proprietatii pe care si asa am bagat o n sperieti cu marimea bestiei daca mai vin si cu "artificii electrice" cred ca s a zis cu mine !
    Ai dreptate in privinta intrerupatoarelor. Aici fiecare camera are minim 2 intrerupatoare care sunt foarte utile - atunci cand te plimbi prin casa, in general noaptea, nu risti sa ti rupi gatul , te indrepti catre cel mai apropiat intrerupator si faci "lumina" .
    Oricum , nu este cazul sa ne suparam si sa ne infierbantam. Sunt dispus sa mi spun "povestea" de n ori. Nu ma deranjeaza

    @Simon, ma intrebai :"de ce nu pun acvariul pe mijlocul acelui perete?" . Raspunsul este legat tot de faza cu "seful de peste mine" . In prelungirea acvariului pe acel perete, ar trebui sa mai vina o canapea. Daca as lasa acvariu in mijloc , acea canapea va fi redusa la un scaun si iar ajungem la "sefu"
    De altfel , daca as fi facut o lata, si ar fi fost casa mea, acvariul se ducea pe toti cei 4 metri ai livingului . Dar e bine ca mai exista si restrictionari in viata ca altfel, in lipsa lor, toti nebunii ar jubila de fericire

    @Bob, sincer , nu mai au ce sa abureasca de mine. Sunt eu destul de aburit Lasand la o parte calculele, sfaturile , argumentele pro si contra in problema pozitionarii acvariului, marturisesc cu "o sinceritate nesimtita" ca nici acum nu sunt convins ca asta i pozitia corecta. @Nimeni are dreptate. Da foarte bine si pe peretele cu piatra. Azi am mutat din nou standul pe peretele cu pricina si...nu stiu ce sa fac Voi face asa pana va aparea acvariul pe stand . Dupa, o sa mi se taie pt ca nu va fi facil sa ma joc cu 200 kg "de a mutatul"

    Deci am trecut peste momentul asta. La alte alea n am cum sa trec . Astept sticla. Azi nu mai vine , e clar. Maine, marti ,sper, ca nu mai pot !

    Pe curand!
    Toate cele bune!
    Last edited by crys; 12-03-2012 at 19:08.

  8. #28
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    @ Crys - Multumesc pentru intelegere... chiar specificasem in postul meu ca nu am nimic cu nimeni si era o opinie la modul general!
    Acum.... avand in vedere ca a trecut si miercuri.... si deja lipesti la acvariu.... profit de "ultima sansa" chit ca se va supara domnul Bobesku pe mine dar... insist cu "ideea mea" si pe viitor cand o sa vina in vizita la tine nu o sa ai mai trebuiasca costumul scuba ci o bere rece in mana... tolanit pe canapea Asta pentru ca ai dat INDICIUL SUPREM!!!!

    Hai "sa gandim" putin logic si imaginar... avand in vedere ca va veni si canapeaua langa acvariu.... uit de usa de la intrare si restul si sustin in continuare ideea pozitionarii cu fata spre usa pe tot peretele lateral!
    Motive pro:
    - asa cum spusesem anterior... ai prizele dedesubt si "te joci" cum vrei acolo fara sa vada seful cablaraia sau matzele (credema ca stiu ce zic, am si eu o maniaca in a ascunde cablurile acasa...)
    - inutilitatea intrerupatoarelor: le lasi acolo ptr ca oricum acvariul nu va fi lipit de perete ptr ca vin furtunele prin spate.
    VIZIONAREA!!!
    - ce preferi cand stai pe o canapea ca musafir? sa intorci capul spre dreapta si sa vezi 100cm de acvariu din care poate 40 sunt bolovani?
    - imagineaza-te pozitionat in mijlocul camerei cu fata spre "laterala @ coltul" acvariului... cata suprafata vizuala ai (exceptand "mica" dunga de la imbinarea din stanga) ? 80 cm laterala + 150 cm lungimea.... sa nu mai spun si de "profunzimea" cu care privesti la el ptr ca vezi efectiv totul. In varianta cu acvariul "pe mijloc" ai doar 1,5 metri.... din care deja ochiul fuge spre canapea.
    - motiv in plus ptr "sef".... ce ar prefera sa vada cand se uita sub acvariu? O laterala fixa, estetica.... plus o jumatate de "usa glisanta" sau.... 1,5 metri de pal din 2 bucati... la care tot "mai umbli" din cand in cand la o verificare?? (ptr ca cealalta jumatate o poti masca cu laterala canapelei - o canapea are 80-100cm pe lateral si tot iti mai ramane juma de metru de acces la sump prize etc... plus spatiul liber de miscare in stanga)
    - accesul la acvariu pe deasupra iti este mai usor.... ptr ca ai laterala stanga de la bucatarie libera, jumatate din el pana in canapea iar liber.... iar la o adica.... ca sa ai acces pe toata lungimea lui, misti canapeaua 20 cm mai in dreapta ca deh: acum sunt cu 70 cm in plus ramasi din lungimea peretelui, nu? )
    - inca un motiv.... ca tot ma uit la 2 poze si tot "analizez" ) (ma bate bobeanu`)... fiind in varianta 1 ai posibilitatea sa umpli tot spatele si laterale dreapta cu bolovani... ba chiar in colt sa urci cu ei pana sus
    Si iar da-i cu edit.... ca tot veni vorba de pietre: tu esti un norocos Crys... pe drumul catre Novafeltria gasesti bolovani de care doreste sufletelul tau.... sau daca nu.... te duci la Rimini la Bagnino 1 in dreptul restaurantului si alegi de acolo ))

    - Acum.... daca toate nu au fost de ajuns..... te invit sa te intinzi pe canapeaua "imaginara"..... cu picioarele spre acvariu.... pe tot lungul ei... si zi-mi acum: ce ai prefera sa vezi TU??? Cam in pozitia asta mi-l imaginez pe domn Bobesku cu o bere in mana zicand: avea dreptate Nimeni ala.....!!!! ))) Seara lina si... spor in continuare!!!
    Last edited by Nimeni; 15-03-2012 at 05:52.
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  9. #29
    Maestru Biotop
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Italia
    Posts
    495
    Post (Dis)Likes
    Salutare!
    @Nimeni *(ce ciudat imi suna vorbesc cu "nimeni".. insa e de efect nick ul), imi pare rau ca nu am vesti prea bune. Asa e , acum ar fi trebuit sa fiu ocupat cu lipiturile insa nu este asa. Inca astept sticla. Marti am fost peste ei si m au pasat zambind pana maine, adica vineri. Sper din tot sufletul sa vina maine iar in week end sa l dau gata.
    Vis a vis de pozitia acvariul(hai ca am plictisit audienta cu aceasta minunata pozitie ), multam pentru sfaturi si argumentatia beton. Cum am spus, am realizat si noi ca pana la urma pe peretele cu piatra e locul acvariului pentru ca de fapt, pentru acolo a fost construit. Deci mai mult ca sigur , asa va ramane. Ai dreptate , canapeaua va veni pe peretele di dreapta iar panorama va fi full vizibila .Si exact cum ai spus, cele 2 laturi care sunt pe colt vor fi "amenajate" cu decor stancos. Ideea este de a realiza un fel de perete stancos care se prelinge usor din acel colt , pe diagonala acvariului , spre o zona nisipoasa. Exercitii de imaginatie am facut o gramada si singur si impreuna cu sotia

    Astea fiind zise, ca sa mai imi omor timpul si nervii provocati de baietii "sticlari", marti am fost in expeditie de recunoastere pe valea raului care trece prin localitatea in care stau - Valmarecchia (o vale superba , zona de munte, sunt 30 km pana la mare la Rimini)- Marecchia este raul- Stau de ceva timp aici dar nu am reusit niciodata sa vad acest rau de aproape si m am gandit ca tot imi vor trebui oaresce bolovanei , asa ca am dat o fuga pana acolo. Sunt cateva sute de metri de la mine de acasa pana la rau..Ce sa va spun?! Ce am descoperit e ca un fel de "Raiul Bolovanilor" , un "Moeciu la patrat " (albia este foarte larga in zona asta). N am ridicat nicio mostra in acea zi de marti parca de frica sa nu stric ceva
    Insa a doua zi, am revenit. Pozele vorbesc de la sine:



    Mai micute..


    Mai putin micute..


    Si altele..


    Asta a fost un exercitiu doar. Din ceea ce am cules, voi alege cateva specimene pentru acvariu iar grosul pietrelor il voi folosi pentru decorarea gradinii

    Allora, ci sentiamo! Sper ca duminica sau luni sa am imagini din etapa "lipiturilor"

    Toate cele bune!

    PS. @Nimeni, daca tot facem exercitii de imaginatie, eu zic sa incerci sa te incluzi si pe tine in "exercitiu" alaturi de Bob &Co., la o bere , aici la noi Ce zici?! Zona vad ca o cunosti..Finlanda e aproape Trebuie doar sa vrei Singura conditionare tine de terminarea acvariului in timp util , adica nu peste 1 an , 2 ..

  10. #30
    Maestru Biotop Colours of Africa's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Ploieşti
    Posts
    1,947
    Post (Dis)Likes
    Se pare ca ai avut treaba cu adunarea bolovanilor. Sunt frumoase pietrele. Cred ca o sa iasa ceva deosebit. Ai strans cateva. De abia astept sa vad acvariul lipit. Succes si sa pui poze cat mai repede.
    Aquatic Eden -Film HD / Galerie foto / Jurnal
    Mountain Scape - Film HD / Galerie foto / Jurnal
    Colours of Africa - Film HD / Galerie foto / Jurnal


Page 3 of 40 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •