Page 1 of 40 12311 ... LastLast
Results 1 to 10 of 399

Thread: In umbra "Marelui African" - "Progetto Italiano" 1300 L

  1. #1
    Maestru Biotop
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Italia
    Posts
    495
    Post (Dis)Likes

    In umbra "Marelui African" - "Progetto Italiano" 1300 L

    Salutare !

    Pun punct astazi unei lungi perioade de framantari pe taramuri straine, perioada in care am fost "out of business-ul african" vrand-nevrand. Pentru cei care nu cunosc istoria, la plecarea din tara, in iulie anul trecut, am fost nevoit sa renunt la acvarii si africanii mei dar mi-am promis in mod solemn ca, acolo, in Italia, voi face cel putin un acvariu cu si pentru africani , daca se poate cu mult mai mare..Ziua aceasta mare s-a lasat foarte mult asteptata, din pacate.. Au trecut aproape 8 luni de zile in care m-am uitat cu jind la acvariile africanistilor de pretutindeni, 8 luni in care am facut planuri, am visat si am sperat...

    Asadar, imi reiau activitatea forumistica odata cu acest jurnal al unui proiect african in amintirea "Marelui African" si a ""locatarilor" sai.

    Sper ca revenirea mea sa fie de bun augur iar, pe parcursul derularii acestui proiect, acest jurnal DIY (sau cum spun italienii:"Fai da te") sa fie un prilej de a ne impartasi reciproc experienta, fara orgolii si discutii ""virulente". Am spus ca va fi un jurnal DIY adica cu si prin forte exclusiv proprii de la A la Z .Chiar daca sunt recunoscut pentru indaratnicia si nepriceperea in ale bricolajului, imi voi da toata silinta ca rezultatul final sa infirme aceste lucruri.

    Cam lunga introducerea Sper sa nu va fi plictisit deja ..

    Cum spuneam , ideea unui acvariu gigant( peste 3m lungime etc) am vehiculat-o inca de anul trecut, in ideea de a "obisnui" treptat audienta (a se citi soacra & Co.) :-D . Am primit acordul ca acel acvariu sa fie facut in garajul casei. Toate bune, insa pana la momentul in care garajul va fi transformat intr-un living locuibil, mai aveam mult de asteptat. Asa ca am trecut la planul B, adica construirea unui acvariu in living ul propriu zis care nu este foarte generos dpdv al spatiului. Singurul loc disponibil (de fapt, negociat la sange cu "autoritatile") este un colt cu o latura de 150cm care , sincer sa fiu , nu prea ma satisfacea stiind prea bine ce inseamna un acvariu pentru africani. Dar, decat nimic , e bine si asa...

    Asa ca am inceput inca de anul trecut sa construiesc "virtual" acvariul avand la baza spatiul acesta. Daca de lung ,doar atat se putea, mi-am zis ca trebuie sa recuperez pe latime si inaltime. Rezultatul nu putea fi decat unul atipic - un acvariu care desi nu parea avea sa fie aproape dublul, ca si volum de apa, celui pe care l-am avut. Dimensiunile au oscilat, cu marje de 1-3cm in jurul acestor valori:147 L x 105 l x 80 H dar pana nu vad PAL ul pe suport ,nu voi putea spune exact cat de lung si de lat va fi in final.

    In linii mari, cam asa arata prima mea schema a acvariului cu suport (va rog sa nu radeti..calitatile de proiectant si desenator tehnic lasa de dorit):

    Apoi, am intrat mai adanc in problema:




    Si nu in ultimul rand, schema suportului facut din bare de aluminiu si racorduri din nylon cu inima din otel zincat:


    In urma cu aproximativ o saptamana, actiunea s-a pus in miscare. Am facut comanda pe net pentru materialele de care aveam nevoie la construirea suportului. Am ales solutia aluminiului, chiar daca afecteaza destul de dureros buzunarele si asa suferinde (cred ca puteti observa preturile in imaginea de mai sus), din mai multe considerente de ordin practic, estetic.




    Astazi 25.02.2012, am reusit sa finalizez suportul, si astfel, practic, s- a dat oficial startul in noua aventura acvaristica fiind, deopotriva, si motivul care a stat la baza inceperii acestui topic. Nu puteam sa vorbesc ""in vant" fara a avea nimic palpabil de aratat.

    Cadrul inainte de asamblare:

    Dupa vreo 2 ore, rezultatul:


    Cadrul pe pozitia ""negociata" in acel colt de care pomeneam, pe latimea camerei :

    Iar aici, cadrul pe pozitia care mi-ar surade mai mult, adica pe lungimea camerei:


    Suportul va fi dotat cu usi glisante facute din policarbonat iar pentru izolare termica si fonica voi folosi polistirene. Va gazdui acel Sump de 300 L care este un mixaj in stil propriu intre un "sand filter" ,un "wet&dry" , un "moving bed filter". Sper sa reusesc sa-l fac asa cum mi l-am imaginat . De rezerva, am si canistra Eheim 2180.

    Urmatorul pas va fi achizitionarea sticlei care va avea loc saptamana viitoare si -mi doresc ca tot atunci sa o si pun in opera. In prealabil, pe la inceputul lui februarie, am facut un studiu de piata, iar pretul sticlei extraclara de 15 mm pentru afacerea asta a fost surprinzator de convenabil - 450 euro- avand in vedere ca pentru acvariul de 700 L , sticla normala de 15 a costat cam 2000 ron.
    Uitasem de silicon. Dow- the Daddy , negru , ma va ajuta sa lipesc sticla. Am cumparat ca nesatulul 9 tuburi plus inca 3 transparent...o mica avere ...sa fie !


    In concluzie, coordonatele proiectului sunt:

    - Acvariu Biotop Malawian(intermediar - nisipos/roci) 150 x 106 x 80cm - sticla 15mm "extrachiaro";
    - Suport: aluminiu 150 x 106 x 75;
    - Decor: 3D -provenienta : BTN sau un fratior de al lui;
    - Filtrare: sump DIY + pompa recirculare 3000L/h;
    - Iluminare: plafoniera DYMAX 120cm 2x39W T5 sau echivalent;
    - Lista specii: surpriza :wink: - voi cauta sa formez un grup mai special, poate si cu cateva "salbaticiuni de la mama lor".

    Ma opresc aici pentru ca am inceput sa scriu pe 25 si uite ca am ajuns sa termin pe 26 februarie aceste randuri .
    Va voi tine la curent cu evolutia proiectului !

    Toate cele bune!
    Aveti grija de pestanii vostri !

    Cristi

  2. #2
    Base member aLLLx's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    454
    Post (Dis)Likes
    Scuza-ma dar mi-e greu sa cred ca acel suport de aluminiu va putea sustine o greutate de peste o tona. Si sticla mi se pare cam subtire la inaltimea de 80 pe o lungime de 150. Poate ma insel sau n-am inteles care vor fi dimensiunile acvariului.

  3. #3
    Admin retras Kin's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Argeș
    Posts
    8,581
    Post (Dis)Likes
    Sună foarte bine!
    A doua poziționare cred că dă mai bine, cu toate că nici prima nu e rea, avānd īn vedere dimensiunea acvariului și dimensiunea zidului acela despărțitor.
    Succes, și ține-ne īn continuare cu poze că noi nu ne supărăm!
    Acvariul actual: Monaco (20l)
    Acvarii in trecut: Primul (80l), Ferma (160l), Lu (160l), Oakland (160l),
    Prichindel (25l) , Mini (15l), Pixel (160l),
    GONG (25l), AcvaLaJob (20l).

  4. #4
    Maestru Biotop
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Italia
    Posts
    495
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by aLLLx View Post
    Scuza-ma dar mi-e greu sa cred ca acel suport de aluminiu va putea sustine o greutate de peste o tona. Si sticla mi se pare cam subtire la inaltimea de 80 pe o lungime de 150. Poate ma insel sau n-am inteles care vor fi dimensiunile acvariului.
    Ai inteles foarte bine: acvariul va cantari in jur de 1,5 tone (sticla si apa). Aceeasi opinie a avut o si soacra mea..Marturisesc ca si eu am fost la fel de circumspect in privinta utilizarii aluminiului insa, in multele mele preumblari prin zona, am vazut acvarii care stateau linistite pe aceste suporturi.Crede ma ca le am studiat indelung si amluat decizia sa recurg si eu la aceasta solutie. Nu sunt atat de inconstient incat sa risc inutil. Aluminiul este frecvent utilizat in domeniul acesta (vezi acvariile de firma gen Akvastabil, OceanLife etc) .Cateva argumente pro Aluminiu: usor, rezistent, maleabil, estetic, nu rugineste ca fierul ; barele acelea se pot oricand demonta ; racordurile din nylon cu interiorul din otel zincat sunt facute anume pentru a fi utilizate in acvaristica.
    Sticla de 15 mm este indeajuns de groasa pentru acea inaltime si o voi ajuta cu niste ramforsari in "H". Daca foloseam sticla de 12 , da, atunci erau probleme.In general, am avut tendinta de a supradimensiona toate materialele folosite . La proiectul de 720 L, am folosit sticla de 15 si pentru suport , teava rectangulara de 6 - puteau fi scazute sensibil mai mult valorilea acestea .
    Acvariul il construiesc ca sa fie cat mai sigur cu putinta, pentru linistea mea, nu pentru a sta cu frica .Cum am mai spus, nu fac rabat de la nimic si nici nu ma zgarcesc. Prefer sa raman cu 100 euro pe luna in buzunar iar restul sa i cheltui pentru inima mea *(pasiunea mea)

    @Kin, multumesc mult!
    O sa incerc sa fiu prompt cu up-date urile!

  5. #5
    Maestru Biotop Colours of Africa's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Ploieşti
    Posts
    1,947
    Post (Dis)Likes
    Bine ai revenit. Succes in continuare. Se anunta un jurnal foarte interesant.
    Aquatic Eden -Film HD / Galerie foto / Jurnal
    Mountain Scape - Film HD / Galerie foto / Jurnal
    Colours of Africa - Film HD / Galerie foto / Jurnal


  6. #6
    Member mlm's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Piatra Neamt
    Posts
    178
    Post (Dis)Likes
    Interesant proiect.Voi fi curios sa vad evolutia lui. Succes in continuare.
    "Nimic nu este mai eficient şi nimic nu costă mai ieftin ca prevenţia".

  7. #7
    Base member aLLLx's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    454
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by crys View Post
    .......Crede ma ca le am studiat indelung si amluat decizia sa recurg si eu la aceasta solutie. Nu sunt atat de inconstient incat sa risc inutil.....
    In cazul asta nu pot decat sa-ti urez spor la treaba!

  8. #8
    Maestru Biotop
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Bucuresti-Pajura
    Posts
    1,722
    Post (Dis)Likes
    Bongiorno domnu' Cristi!

    Eu l-as pune ca in prima poza, exact cat e peretele ala, ca daca l-as pune ca in a doua, mereu m-as gandi ca ar fi loc sa fie facut mai lung.

    Abia astept sa vad lista de specii, cu care il vei popula, caci sigur te vei gandi la niste raritati, pe care, ca si in cazul Marelui african, le voi vedea pentru prima oara. Nu mai zic de ziua in care ne vei prezenta primul filmulet cu acvariul "la apa" finalizat.

    Standul mi se pare cam "subtire" si sper sa ai dreptate in legatura cu el, ca va sustine o tona si jumate. Eu as face o proba cu niste piese de mobilier grele, puse pe el, inainte sa umplu acvariul cu apa.

    Successo al lavoro!

  9. #9
    Base member bobesku's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    424
    Post (Dis)Likes
    Salutare domnule Crys! De cand te asteptam cu proiectul asta!
    Iti urez succes si sa-ti mearga planurile struna, exact cum iti doresti. Am citit de cateva ori cele scrise de tine si deja am devenit nerabdator

    La sump-uri nu ma bag in ceea ce priveste constructia, dar cred ca e solutia cea mai desteapta pentru un astfel de monstru!

    Si mie imi pare standul cam "sensibil", mai ales cu golurile alea mari, dar sa speram ca e doar o iluzie optica.

    In rest, sa ne zici cand e gata, sa rezervam biletele de avion!

    PS Sa ne luam si echipamentul de scuba?!
    PS2 Nu ma bag sa-ti dau un sfat vis-a-vis de pozitionare, intrucat stiu ca e chestie de "politica" cu "autoritatile" in ceea ce priveste spatiul Oricum, numa sa-l faci!
    PS3 Ce zice nevasta-mea, fii atent: "Sa-ti trimitem niste guppy sa faci ciclarea acvariului?!" Va salutam cu drag!
    Last edited by bobesku; 26-02-2012 at 17:00.

  10. #10
    Maestru Biotop
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Italia
    Posts
    495
    Post (Dis)Likes
    @mlm, @robert, va multumesc pentru interesul afisat si pentru incurajari!

    Quote Originally Posted by pomi View Post
    Eu l-as pune ca in prima poza, exact cat e peretele ala, ca daca l-as pune ca in a doua, mereu m-as gandi ca ar fi loc sa fie facut mai lung.

    Standul mi se pare cam "subtire" si sper sa ai dreptate in legatura cu el, ca va sustine o tona si jumate. Eu as face o proba cu niste piese de mobilier grele, puse pe el, inainte sa umplu acvariul cu apa.

    Successo al lavoro!
    @pomi, vis a vis de pozitionarea acvariului, cred ca ai dreptate. Vom merge pe varianta 1. Astazi, ne-am dat seama ca va sta mult mai bine pe latime, pentru ca practic pentru acel colt a fost facut..usa de la intrare in casa este chiar pe partea opusa , deci impactul vizual va fi maxim.
    Standul , mama lui de stand Cand o sa am PAL ul o sa o invit la o testare pe socrella&Co, vecinii si noi doi, ca mobilier greu nu prea e de gasit in casa asta daca cedeaza planseul, clar , socrella e de vina! deci , standul ramane!!
    Lista de achizitii va fi una speciala. Nu va dezamagi. Promit!

    @bob, cu costum de scuba, pe timp favorabil , aa , uitasem si cu atestat de scuba, va asteptam la noi cu drag probabil, la acel moment vom lua masa alaturi de pestani intr -o mare de apa , aici , in casa..
    PS. guppy..da..chiar va rog pentru ca nu as avea chef sa dau 4/5 euro pe bucata aici.
    Last edited by crys; 26-02-2012 at 23:48.

Page 1 of 40 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •