Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 14 of 14

Thread: PESTI : Prezentarea Corydoras Paleatus

  1. #11
    Aquarium expert
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    Da, cam asa arata, plus ca daca aplici binecunoscua metoda a excluderii, guppy fac puii vii si pomaceea fac un cocon portocaliu, mare si afara din apa. Deci, cam da, corydorasii sunt de vina...

  2. #12
    Junior Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    71
    Post (Dis)Likes
    Eh, guppy deja m-au facut strax50 ori bunic Adica am avut multe multe familii la viata mea :0 Iar Pomacea au depus in ultimele 6 spatamani 3 cocoani, cu eclozari deja...

    Am izolat frunzele cu icre depuse in alt vas, cu apa din acvariu, la temperatura camerei, sper ca au ajuns laptii pe ele, sunt de vreo 2 zile in acvariu, deja cateva maronii... si sper ca am pui in cateva zile :0
    Au mai ramas cateva bucati, deja sunt cu un gol parca in centru, posibil deja micul ,,mormoloc", care sunt pe peretele acvariului dupa niste plante... alea nu le misc
    flyfishing - dry flies
    ---------------------------------
    Acvariu: 37L net, PowerHead Hailea BT200 internal, 1 neon 8W, substrat pietris 5 mm, incalzitor Sera 100w
    Pesti: cory, guppy.
    Plante: Valisneria, Cabomba, Elodea
    Decor: o buturuga maro inchis
    Nevertebrate: Pomacea

    credite si carduri de cumparaturi in CJ
    Siteul meu...www.dsm.ro

  3. #13
    User banat
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    dezactivat-away from you
    Posts
    258
    Post (Dis)Likes
    La temperatura camerei o sa cam astepti sa eclozeze. Ideal ar fi sa ai un acvariu de 20-30L cu un burete bolborositor "dat la mic" si un incalzitor pus la 24 unde sa pui icrele. Pe durata eclozarii acopera complet toate laturile acvariului cu ceva opac, eventual pagini de revista. Tot teoretic ar trebui sa fii pregatit si cu artemia pentru dupa eclozare (si sa nu uiti sa-i lasi 1-2 zile inainte sa incepi sa le dai sa manince).

    10-20 arata cool ca pui dar citeva sute sint chiar faini

  4. #14
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    Am Cory paleatus si acum afara, in bazin de plastic ingropat. Au avut si 5 grade, dar acum e mai bine. Vor mai sta pana dupa cateva brume, daca nu vine un val de frig brutal. Am citit undva ca Sterba, parca, recomanda tinerea lor afara pana la inghet- judecand dupa areal, apa in zona La Plata e destul de rece iarna, cu rare ingheturi chiar. Ii mai prind uneori sa-i verific (apa e tulbure)- in forma si duri ca tancurile, si la 10 grade. Mai lenti, ce-i drept .
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •