Page 26 of 26 FirstFirst ... 16242526
Results 251 to 260 of 260

Thread: Atentie mare

  1. #251
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Cert e ca acvaiul meu a revenit la viata cand am incetat cu schimburile de apa.

  2. #252
    High member baj's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti-Colentina
    Posts
    634
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by dan.pavelescu View Post
    Colegii din sectorul 2, ati patit ceva in ultima saptamana si jumatate?
    Ultimul schimb de apa de ~ 35 % din capacitatea acvariului l-am facut luni cu apa de la robinet lasata 24 de ore la declorinat (fara aquasafe).Nu am avut nici un deces si nici rummy nose tetra nu au dat semne de oboseala ...

  3. #253
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    bucuresti-targoviste
    Posts
    208
    Post (Dis)Likes
    Piata Delfinului, pana acum 2 saptamani am facut schimburi de apa fara nici o solutie,fara sa las la declorinat. Acum de o sapt jumate am facut 2 schimburi de apa si am avut 5 decese in acest timp.Cu siguranta are ceva apa.Nu am teste care sa dovedeasca asta,dar pana acum nu am avut probleme,plus ca acvariile nici nu sunt suprapopulate,am 20 de vivipari in 180l, o pereche de kribi in 126l,30 de endleri in 126l,8 neoni si 2 ancistrusi in 70l.

  4. #254
    Base member petroots's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bucuresti - 13 Septembrie
    Posts
    497
    Post (Dis)Likes
    Eu stau in sectorul 5. Saptamanal fac 2 schimburi de apa de 50%. De cand a fost marea problema de la inceputul topicului am inceput sa filtrez apa de la robinet cu un sistem precum cel al lui Geo (mai putin partea de sterasyl) si Pomi, prezentat in paginile anterioare. Niciun fel de problema nu am cu niciun peste. Eu v-as sfatui pe toti sa va luati astfel de filtre, pentru ca isi merita banii.
    Last edited by petroots; 13-04-2012 at 12:56.

  5. #255
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    31
    Post (Dis)Likes
    Salut, saptamanal fac schimb de apa 20-30%, azi am facut "curatenia de Pasti" , apa lasata de sambata trecuta si tratata cu FFM EasyLife, stau in sect.6, totul este OK.

  6. #256
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by petroots View Post
    Eu stau in sectorul 5. Saptamanal fac 2 schimburi de apa de 50%. De cand a fost marea problema de la inceputul topicului am inceput sa filtrez apa de la robinet cu un sistem precum cel al lui Geo (mai putin partea de sterasyl) si Pomi, prezentat in paginile anterioare. Niciun fel de problema nu am cu niciun peste. Eu v-as sfatui pe toti sa va luati astfel de filtre, pentru ca isi merita banii.
    Multumesc, am sa-mi fac si eu un astfel de sistem (multumesc si colegilor Geo si Pomi).
    Pentru cei care vor cauta sistemul asa cum am facut eu, de la coada la cap, se afla pe pagina 2

  7. #257
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by dan.pavelescu View Post
    Pentru cei care vor cauta sistemul asa cum am facut eu, de la coada la cap, se afla pe pagina 2
    Mersi de info: stiam de el..... am cautat in topicul asta pana am renuntat: credeam ca l-am vazut in alt topic si confund! Acum.... merg direct la sursa: pag 25.... ptr cei care vad topicul "pe dos" ) sau mai exact: postul numarul 18. (multumim GeoB)
    Ps: se pare ca si "mahmureala" e buna la ceva: ai timp sa cauti linistit... Multumesc inca odata de informatie!
    Last edited by Nimeni; 13-04-2012 at 14:50.
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  8. #258
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Settings > View all Subscribed Threads
    Scuze de offtopic!

  9. #259
    Very high member LupuMoralist's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucur Obor
    Posts
    1,024
    Post (Dis)Likes
    salut. acum, ca s-au mai calmat spiritele, aveti aici un alt punct de vedere cu privire la cauzele de deces la pesti in cazul unui schimb de apa.

  10. #260
    Base member bobesku's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    424
    Post (Dis)Likes
    Salut. Foarte interesanta lectura si mi se pare o teorie corecta. Dar, putin probabila in cazul unui acvariu care nu este suprapopulat, are o filtrare foarte buna si are parte de mentenanta saptamanala si schimburi de apa.

    Iarasi, cu tot respectul spun ca NU are vreo legatura cu ceea ce s-a intamplat in acea perioada in care la schimburi de apa, mureau pestii colegilor in mai putin de jumatate de ora. Acolo e o teorie care orice acvarist ar trebui sa o stie, si anume PH mare -> Amoniacul toxic MARE. Dar cam atat. Eu consider ca in momentul in care iti mor pestii ca mustele, si masori PH-ul si e in limite normale, este evidenta o otravire sau alterare decisiv negativa a calitatii apei de la retea (si nu legat de amoniac neaparat)

    Ape limpezi si numai bine

    PS Nu uitati, revine iarna, dar mai important finalul iernii. Si atunci, substantele antifloculante ne vor afecta din nou!

Page 26 of 26 FirstFirst ... 16242526

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •