Page 11 of 26 FirstFirst ... 91011121321 ... LastLast
Results 101 to 110 of 260

Thread: Atentie mare

  1. #101
    Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Budieni - Blv.Timisoara
    Posts
    216
    Post (Dis)Likes
    Cum fac sa pun aici filmuletul?
    Actual -> schimbat din 100 litri in 180 litri - ciclide africane
    Ex2 -> 100 litri, 20Kg de pietre calcaroase + 10 Kg nisip de 1mm -> ciclide africane
    Ex1 -> 60 litri(vandut) - 9 Tetrazoni +3 sanitari - DONATIE

  2. #102
    Maestru Biotop Colours of Africa's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Ploieşti
    Posts
    1,947
    Post (Dis)Likes
    Uploadeaza-l pe Youtube de exemplu si pune linkul aici. Sau pe Picasa.
    Aquatic Eden -Film HD / Galerie foto / Jurnal
    Mountain Scape - Film HD / Galerie foto / Jurnal
    Colours of Africa - Film HD / Galerie foto / Jurnal


  3. #103
    Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Budieni - Blv.Timisoara
    Posts
    216
    Post (Dis)Likes
    Link-ul catre youtube cu filmarea...:(

    http://www.youtube.com/watch?v=AqNLP...ature=youtu.be
    Actual -> schimbat din 100 litri in 180 litri - ciclide africane
    Ex2 -> 100 litri, 20Kg de pietre calcaroase + 10 Kg nisip de 1mm -> ciclide africane
    Ex1 -> 60 litri(vandut) - 9 Tetrazoni +3 sanitari - DONATIE

  4. #104
    Maestru Biotop Colours of Africa's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Ploieşti
    Posts
    1,947
    Post (Dis)Likes
    Imi pare foarte rau pentru pieredea ta si pentru toti cei care au pierdut pesti in urma schimbului de apa.
    Aquatic Eden -Film HD / Galerie foto / Jurnal
    Mountain Scape - Film HD / Galerie foto / Jurnal
    Colours of Africa - Film HD / Galerie foto / Jurnal


  5. #105
    Maestru Biotop
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Bucuresti-Pajura
    Posts
    1,722
    Post (Dis)Likes
    Deprimant filmuletul! Mare pacat.

  6. #106
    High member baj's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti-Colentina
    Posts
    634
    Post (Dis)Likes
    Terifiant filmuletul,te lasa fara cuvinte... si cred ca sunt multi acvaristi din Bucuresti in situatia asta .
    Bine ca am fost plecat weekend-ul asta si am ratat schimbul de apa sambata .Desi am zis ca o sa schimba apa cred ca o sa aman momentul cat se poate de mult .
    Acum intrebarea e cat va dura pana se consuma cantitatea de apa "infestata" de la robinet ?!
    Last edited by Tudor.M; 23-01-2013 at 11:39.

  7. #107
    Senior Member GeoB's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti-Cringasi
    Posts
    1,520
    Post (Dis)Likes
    Of, of, ce priveliste dezolanta. Mai oameni buni, am spus-o de mai multe ori chiar in topicul asta. Nu mai dati mancare la pesti si amanati schimbul de apa cat de mult posibil. Nu mancare, nu kk, putin amoniac putini nitriti calitatea apei pastrata mai mult timp. Incepand din clipa asta am sa fiu insensibil caci s-au tras toate semnalele posibile.
    Am afirmat de asemenea si aici si in alte parti ca va veni vremea cand nu se va mai putea face acvaristica cu apa direct de la robinet.
    @Alexandru Maftei. Man, jur ca mi s-a rupt sufletul. Hai capul sus, sunt alaturi de tine. Sa nu-ti treca prin cap sa iei o decizie pripita sub presiunea momentului. Bafta.
    Last edited by GeoB; 21-02-2012 at 14:52.
    Daca intr-o zi iti gasesti femeia cu altul, si-ti trece prin cap sa te arunci de pe balcon, adu-ti aminte ca ai coarne boule, nu aripi !!!

  8. #108
    Base member bobesku's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    424
    Post (Dis)Likes
    Deci, domnule Geo, daca am sistem format din 2 cartuse filtrante (mecanic si carbon) si pun si doza dubla de Biotopol pot schimba apa sau nu?
    La africani am schimbat sambata seara ca de obicei cu apa filtrata prin bateria cu cele 2 cartuse si nu au avut absolut nici un simptom.
    Problema mea insa consta in faptul ca e posibil sa fiu nevoit sa fac schimburi la un NOU acvariu cu un NOU puffer care este in miniciclu (ti-am zis ca nu ma las de pufferi printre altele , si am facut un bazin mai mare cu mediu filtrant deja bacterizat). Insa in acest miniciclu, desi am dovedit amoniacul, inca sunt la faza de nitriti (NO2) care penduleaza in jurul valorii de 0.1. SI maine chiar as avea nevoie sa schimb niste apa, mai precis 30 de litri.

    Sa ma risc cu cele 2 cartuse filtrante + Biotopol sau sa strang din ... dinti?! Aceasta e intrebarea.

    Cat despre afirmatia de mai sus, ca apa de la robinet va deveni neprielnica acvaristicii... Este foarte posibil. Eu nu cred ca mai schimb vreodata apa fara aceste cartuse filtrante!

    LE Imi pare nespus de rau pentru colegii afectati. Acum am citit mai sus si mi-a rupt inima filmuletul.
    Last edited by bobesku; 21-02-2012 at 03:29.

  9. #109
    High member Busuioc's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    833
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by GeoB View Post
    L.E.Prietenul meu Ciprian Marcu m-a intrebat de ce AAR-ul nu ia atitudine, acum cand are ocazia sa se faca remarcat. N-am stiut sa-i raspund.
    Sa incercat dar nu am avut imagini u pestii decedati , din pacate acum avem dar nici nu am putut sa ma uit la tot filmuletul .
    Last edited by Busuioc; 21-02-2012 at 08:13.

  10. #110
    Senior Member mariuscbn's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Bukale tata-Dristor
    Posts
    1,558
    Post (Dis)Likes
    Terifiant...atat pot spune. :(((((((((
    DISTRIBUITI mai departe acesta filmare, asa poate ne facem auziti si Apa-Nova vine macar cu un comunicat!
    Iar pentru cei care a-ti avut probleme, daca puteti lua niste probe de apa pt analize si sa publicati buletinul analizelor ar fi perfect!
    Last edited by mariuscbn; 21-02-2012 at 08:34.
    Nu oricine are virtutea de a se comporta diciplinat in mijlocul dezodinei!
    Un om deştept poate să īnveţe şi de la un prost. Invers e mai greu.
    RESPECTA ca sa fii respectat!!!

Page 11 of 26 FirstFirst ... 91011121321 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •