Page 1 of 26 12311 ... LastLast
Results 1 to 10 of 260

Thread: Atentie mare

  1. #1
    Junior Member TVC's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    72
    Post (Dis)Likes

    Atentie mare

    Salut

    Nu stiu daca scriu unde trebuie dar vreau sa va pun in garda cu APA DE LA RETEA ZONA MILITARI.Pe scurt .... am facut schimb de apa max 25% din volum . Umplerea acvariului am facut-o ca de fiecare data cu apa de la retea ........si nu exagerez in max 10 min dezastru in proportie de 90 % pesti au murit iar cei care traiesc o fac pentru ca au fost mutati atunci in alt acvariu .

    PENTRU CEI CARE BAGA APA DIRECT DE LA RETEA GRIJA MARE

  2. #2
    Senior Member mariuscbn's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Bukale tata-Dristor
    Posts
    1,558
    Post (Dis)Likes
    Am facut si eu schimbul acum 2 zile si astazi am gasit un guppy plutea :(( (primul peste mort in 6 luni de acvaristica :(()
    Oare asta sa fie cauza? :O
    Stau in Sector3, Dristor!
    Nu oricine are virtutea de a se comporta diciplinat in mijlocul dezodinei!
    Un om deştept poate să īnveţe şi de la un prost. Invers e mai greu.
    RESPECTA ca sa fii respectat!!!

  3. #3
    Junior Member TVC's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    72
    Post (Dis)Likes
    nu cred..sigur alte cauze sunt la tine.... eu marti am schimbat apa si in 10 min au crapat cam 40 pesti mari ( medie 15 cm )

  4. #4
    Senior Member GeoB's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti-Cringasi
    Posts
    1,520
    Post (Dis)Likes
    Flocurarea va spune cava?
    Daca intr-o zi iti gasesti femeia cu altul, si-ti trece prin cap sa te arunci de pe balcon, adu-ti aminte ca ai coarne boule, nu aripi !!!

  5. #5
    Senior Member mariuscbn's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Bukale tata-Dristor
    Posts
    1,558
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by GeoB View Post
    Flocurarea va spune cava?
    Mie unul NU (sunt novice), i-am intrebat si pe prietenii Google si Search pe forum si NU au stiut nici ei :((
    In DEX am gasit ceva dar, nesatisfacator!
    Nu oricine are virtutea de a se comporta diciplinat in mijlocul dezodinei!
    Un om deştept poate să īnveţe şi de la un prost. Invers e mai greu.
    RESPECTA ca sa fii respectat!!!

  6. #6
    Junior Member TVC's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    72
    Post (Dis)Likes
    Da.. ce sa zic ceasul rau pisica neagra....vorbeam azi cu un coleg care are un var si lucra in Calimanesti la o statie de tratare a apei si trata apa dupa ochi. Ce mi-a omorat pestii sigur nu a fost clorul .....ci alte substante care sunt bagate la ghici''.Totul s-a petrecut foarte repede nu am avut timp sa ii scot pe toti .Am gasit tot felul de filtre http://www.pureaquafilter.com/ dar la ce debit au stai ore sa umpli acvariul).De ani buni folosesc pentru schimburi apa de la robinet fara incidente..... acum ca am patit-o caut pe ''mama filtrului)''
    Last edited by TVC; 18-02-2012 at 00:04.

  7. #7
    High member scifficus's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Ploiesti
    Posts
    889
    Post (Dis)Likes
    Floculantii sunt substante care leaga particulele din apa, particule de origine organica si anorganica astfel incat filtrarea mecanica fina sa fie foarte eficienta. Normal acest proces se face cu control continuu si riguros, dar cum in romanica controlul se face de catre ingineri cu facultati la seral obtinute dupa 12 ore de studii, angajati la recomandarea rudelor sau a paznicului unitatii mai are rost sa completez ce se poate intampla daca se depaseste cantitatea normala de floculant in apa potabila?

    mariuscbn, eu am cautat si am gasit sute de explicati, siteuri unde se vand, ce contin, ca sunt de mai multe tipuri, etc. Poate nu ai stiut cum sa cauti.


    LE. Ia vezi, te ajuta cu ceva? http://en.wikipedia.org/wiki/Flocculation

    LE2. http://www.youtube.com/watch?v=100XXIxOL9U. Daca te uiti atent pe masa la cutia solutiei, min 1:25 o sa vezi destule atentionari.
    Last edited by scifficus; 18-02-2012 at 10:33.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Constanta
    Posts
    174
    Post (Dis)Likes
    Off topic : Niste automatizari , sau niste dozatoare automata ar face mult mai bine treaba , ceva in genul celor de la statiile de beton unde se face betonul dupa reteta , cu dozarile mult mai riguroase si mai corect ,dar na daca nu ai cu cine nu ai cu cine , mai mult ca sigur nu ii doare pe ei undeva ca noua ne mor pestii sau ca ne este afectat sanatatea pentru ca na ....asta este , un filtru inainte sa bagi apa in acvariu te-ar ajuta , cu niste carbune activ prin care sa lasi apa sa curga cu un debit mai mic ar ajuta mult.

  9. #9
    High member scifficus's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Ploiesti
    Posts
    889
    Post (Dis)Likes
    Chiar folosite tratamente pentru apa. Eu nu mai pun strop de apa de la retea fara sa pun, chiar si 1/3 din doza.

    Automatizari exista, dar trebuie urmarite, recalibrate, etc. De cine?

  10. #10
    Aquarium expert marian4232's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti-Trafic Greu
    Posts
    2,330
    Post (Dis)Likes
    Confirm cele spuse de initiatorul topicului numai ca de data asta in zona trafic greu.Un schimb de apa mi-a dat discusii peste cap, ieri. O doza dubla de Biotopol i-a readus la starea initiala.

    Credeam ca-i voi pierde.

Page 1 of 26 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •