Page 23 of 26 FirstFirst ... 132122232425 ... LastLast
Results 221 to 230 of 260

Thread: Atentie mare

  1. #221
    Senior Member GeoB's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti-Cringasi
    Posts
    1,520
    Post (Dis)Likes
    Mda, ce sa zic? Nici nu ma asteptam la altfel de rezultat. RIP pestilor care au murit in masa. Oricum, sa fie clar, orice drum de 1000 de km incepe cu primul pas. E bine sa stie Apa Nova ca ceva s-a schimbat, ca cineva va veghea de acum incolo, pentru inceput, dupa umilele posibilitati proprii actuale, insa situtia este temporara!
    O nota buna pentru Apa Nova pt disponibilitate si dioalog si o nota excelenta pt Nicu, desi nu-i mananca vrabia din mana in general, continua sa ma impresioneze cu tactul si diplomatia de care da dovada. Sa traiesti presidente!

    L.E. Am uitat ce era mai important. Propun sa punem la cale un protocol, ca sa nu mai fim prinsi nepregatiti in situatii asemanatoare. Recipienti pt apa de testat, camera foto sau video la andemana....chestii din astea.
    Last edited by GeoB; 02-03-2012 at 14:42.
    Daca intr-o zi iti gasesti femeia cu altul, si-ti trece prin cap sa te arunci de pe balcon, adu-ti aminte ca ai coarne boule, nu aripi !!!

  2. #222
    Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Budieni - Blv.Timisoara
    Posts
    216
    Post (Dis)Likes
    Din toata aceasta experienta am invatat un singur lucru, sunt foarte trist ca scriu asa ceva dar asta este realitatea:

    1-> 95% din membrii acestui site nu dau 3 lei pe unitate si nu-i intereseaza decat problemele lor;
    2-> cand este sa ne adunam, sa vorbim, sa aducem probe sa lucram ca o echipa sunt doar 15-20 de oameni care fac lucrul pe care trebuie sa-l faca 10.000 de forumisti;
    3-> HAIDETI fratilor sa ne inscriem toti in organizatia AAR, sa platim acea cotizatie de 50 RON amarati pe an pentru ca o sa avem alta "putere" in fara orcarei autoritati a statului, societati private sau orice alte institutii; - NU SE IMBOGATESTE NIMENI plus acei bani ii putem utiliza pentru a ajuta membrii ARR-ului si se cheltuiesc numai in scopul si sprijinul membrilor si asociatiei.
    4-> nu stiu de ce si nu-mi pot explica de ce nu a mai trimis nimeni nici macar o amarata de POZA, sa nu mai vobesc de filmulete si iar nu inteleg de ce ne plangem pe un site ca avem diverse probleme cand noi "forumistii" nu neaparat membrii, nu dam acesui forum si acestei organizatii nimic in schimb;

    *sincer de 2 ani de cand m-am logat prima oara pe acest site chiar credeam si ma gandeam ca poate mai exista undeva in tara asta niste oameni care se pot aduna intr-o asociatie, care pot gandi si actiona impreuna pentru suportul si sprijinul membrilor...... Se pare ca m-am inselat(exceptant cum am spus 15-20 de oameni).


    Cu aceastea fiind spuse in data de 09.03.2012 o sa ma inscriu in asociatie pentru ca vad si cred ca se poate sa construim "ceva" impreuna.

    O zi buna!
    Actual -> schimbat din 100 litri in 180 litri - ciclide africane
    Ex2 -> 100 litri, 20Kg de pietre calcaroase + 10 Kg nisip de 1mm -> ciclide africane
    Ex1 -> 60 litri(vandut) - 9 Tetrazoni +3 sanitari - DONATIE

  3. #223
    Junior Member STERIAN's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    bucuresti
    Posts
    55
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Alexandru Maftei View Post
    Din toata aceasta experienta am invatat un singur lucru, sunt foarte trist ca scriu asa ceva dar asta este realitatea:

    1-> 95% din membrii acestui site nu dau 3 lei pe unitate si nu-i intereseaza decat problemele lor;
    2-> cand este sa ne adunam, sa vorbim, sa aducem probe sa lucram ca o echipa sunt doar 15-20 de oameni care fac lucrul pe care trebuie sa-l faca 10.000 de forumisti;
    3-> HAIDETI fratilor sa ne inscriem toti in organizatia AAR, sa platim acea cotizatie de 50 RON amarati pe an pentru ca o sa avem alta "putere" in fara orcarei autoritati a statului, societati private sau orice alte institutii; - NU SE IMBOGATESTE NIMENI plus acei bani ii putem utiliza pentru a ajuta membrii ARR-ului si se cheltuiesc numai in scopul si sprijinul membrilor si asociatiei.
    4-> nu stiu de ce si nu-mi pot explica de ce nu a mai trimis nimeni nici macar o amarata de POZA, sa nu mai vobesc de filmulete si iar nu inteleg de ce ne plangem pe un site ca avem diverse probleme cand noi "forumistii" nu neaparat membrii, nu dam acesui forum si acestei organizatii nimic in schimb;

    *sincer de 2 ani de cand m-am logat prima oara pe acest site chiar credeam si ma gandeam ca poate mai exista undeva in tara asta niste oameni care se pot aduna intr-o asociatie, care pot gandi si actiona impreuna pentru suportul si sprijinul membrilor...... Se pare ca m-am inselat(exceptant cum am spus 15-20 de oameni).


    Cu aceastea fiind spuse in data de 09.03.2012 o sa ma inscriu in asociatie pentru ca vad si cred ca se poate sa construim "ceva" impreuna.

    O zi buna!

    In cazul acesta intru si eu (12.03.2012)

  4. #224
    High member Busuioc's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    833
    Post (Dis)Likes
    membri din Bucuresti ( si cei din tara , partial ) trebuie sa gandeasca ca cei 50 de ron ii scot inapoi prin diferite forme
    1. produse cu preturi de lista + transport aduse mai ieftin de catre AAR din diferite magazine online de afara
    2. reducere la produsele magazinelor din bucuresti : coralis , nevertrebrate ...

  5. #225
    Base member aLLLx's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    454
    Post (Dis)Likes
    Stiu ca voi fi luat la suturi, dar:
    Care este efectul reprezentarii AAR in provincie? Cum ne sunt aparate interesele intr-o situatie asemanatoare celei de mai sus, daca aceasta s-ar produce de exemplu in Targu Jiu, unde apa potabila este tratata si acum cu cloramina. Cu tot respectul dar cred ca aceasta asociatie ar trebui sa se numeasca "Asociatia Acvaristilor din Bucuresti si Imprejurimi"

  6. #226
    Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Budieni - Blv.Timisoara
    Posts
    216
    Post (Dis)Likes
    Salut aLLLx,

    Iti voi raspunde eu la aceasta intrebare care este destul de pertinenta:

    Raspuns: Atunci cand vor fi 100,200/500...etc de membri si atunci cand se vor plati cotizatiile de 50 de ron anuale, abia atunci AAR-ul o sa aiba bani sa trimita conducerea/reprezentanti in teritoriu din surse proprii.(adica acel 50 ron suportat de fiecare membru) si sa ne apere noua(membrilor) interesele de oriunde ar fi ei. Plus de asta din acei bani se pot face TESTE de APA si nu la APA NOVA ci la un laborator privat.=> DOVEZI oameni buni.

    *acum sunt 45-50 de membri ori 50 de ron => 2500 de RON acum daca facem un calcul la ..nu spun 1000 dar spun 250 => 12.500 RON => Crezi ca nu am avea bani de o intalnire la Targu Jiu?(Cheltuieli de bun simt la benzina, mancare) -> EU SPUN CA SUNT!

    *toate cheltuielile si tot ce se intampla cu banii asociatiei se pot verifica si se vor posta pe forum, cu chitante, bonuri si motivul cheltuielilor.

    Destul de ok? ce spui?



    JAN STERIAN - Multumesc de intelegere! -
    Sper ca m-am facut destul de bine inteles. Acesta este spiritul.
    Last edited by Alexandru Maftei; 02-03-2012 at 18:26.
    Actual -> schimbat din 100 litri in 180 litri - ciclide africane
    Ex2 -> 100 litri, 20Kg de pietre calcaroase + 10 Kg nisip de 1mm -> ciclide africane
    Ex1 -> 60 litri(vandut) - 9 Tetrazoni +3 sanitari - DONATIE

  7. #227
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by aLLLx View Post
    Stiu ca voi fi luat la suturi, dar:
    Care este efectul reprezentarii AAR in provincie? Cum ne sunt aparate interesele intr-o situatie asemanatoare celei de mai sus, daca aceasta s-ar produce de exemplu in Targu Jiu, unde apa potabila este tratata si acum cu cloramina. Cu tot respectul dar cred ca aceasta asociatie ar trebui sa se numeasca "Asociatia Acvaristilor din Bucuresti si Imprejurimi"
    Ar trebui sa citesti mai multe posturi ale unor membri ai asociatiei..... sau poate ar trebui sa citesti acest topic unde un membru al asociatiei "a povestit" cum s-a implicat asociatia in trecut si "in provincie".... (postul nr 169)
    Nu sunt membru al asociatiei... ca sa ai ridic statuie sau sa ai apar drepturile.... dar hai sa fim seriosi si sa "dam cezarului ce este al cezarului".... si sa admitem ca asociatia face multe lucruri si indirect. Iar daca totul sta in "apararea intereselor".... atunci nu mai e nevoie de asociatie.... ptr apararea intereselor exista o alta institutie si anume: Baroul de avocati..... Asociatia este intr-un fel.... ca un club de sah in care membrii respectivi au un punct comun de interes.... in cazul nostru acvaristica. Daca jucatorii de sah joaca sah la "clubul lor"... si discuta scheme si campionate..... noi acvaristii ar trebui sa facem parte din aceasta asociatie ptr a ne intalni si a discuta despre acvaristica!!!! Distanta dintre noi fiind mare.... exista acest forum in cadrul caruia putem sa ne impartasim ideile.... sa schimbam opinii si sa ne ajutam unii pe altii ca in cadrul unui "club". Nimeni nu a fortat sau obligat intrarea in vre-o asociatie ci chiar din destul bun simt a lasat optiunea libera de a fi sau nu membru.... Daca incepem cu eternul: "da eu ce primesc in schimb?" trebuie sa intelegem ca niciodata nimic nu este conditionat de CEVA! Primesti in schimb..... statutul de membru! In prima faza, restul... le poti primi sau nu... in functie de situatie! Poti sa nu ai niciodata nevoie de asociatie.... sau poti pati odata o treaba ca cea de genul acesta si intradevar sa iti crape buza!!!!
    Ti-as fi raspuns scurt cu un mesaj de genul: Intra in asociatie si ai sa afli care este efectul in provincie.... dar cred ca meriti mai mult decat atat!

    Ca un contra raspuns te intreb: ce iti ofera statutul de membru ACR sa zicem.... sau o casa de asigurari la care platesti masina de 10 ani si nu ai avut niciodata un accident? Iti ofera statutul de client si atat. Pana la proba contrarie... si asta: in functie de ce fel de client esti (ma refer la casco: daca ai casco...poate iti repara masina.... daca nu.... macar te scoate partial din alta belea)
    Faza cu provincia.... mi se pare oarecum discutabila... actiunile pe plan local sunt influentate si de numarul membrilor sau de fondul disponibil.... Cand ai sa intri in asociatie (sau daca citesti mai mult in statutul ei) ai sa afli ce isi propune si care este scopul ei de activitate si ai sa discuti personal lucrurile acestea sau nelamurilile care le ai cu reprezentantii directi ai asociatiei! Eu nu sunt nici emisar nici purtator de cuvant, sunt doar un om care gandeste logic si vorbesc din punctul meu de vedere despre cum vad eu ca stau lucrurile sau cum ar trebui sa stea lucrurile intr-o asociatie de ceva......
    Un alt exemplu il prezinta chiar mai jos domnul Busuioc.... explica "amortizarea colosalei sume"... pe care in principiu cam toti bat moneda!!!! O zi buna tuturor...
    Last edited by Nimeni; 02-03-2012 at 18:37.
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  8. #228
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    As vrea sa va pot spune ca, cuvintele de lauda ma fac sa ma simt bine , dar din pacate nu o pot face, ceea ce ma face sa ma simt bine e sa stiu ca acum la aceasta ora o persoana in varsta sta in fata bazinului la azilul de batrani si-l admira, gandindu-se in acelasi timp ca niste tineri, " nepotii" lui necunoscuti au avut bunavointa de a-i mai indulci batranetile cu acest bazin, acest lucru a fost posibil datorita membrilor AAR, si din Bucuresti si din restul tarii, membrii care au participat indirect prin taxa lor si direct cu efortul depus in realizarea lui.Cum s-a realizat? Ne-am unit...

    As vrea sa va spun cate proiecte sunt in discutie si cate sunt pe rol si in Bucuresti si in tara, dar nu ar fi corect din partea mea sa va flutur pe las nas diferite promisiuni si sa nu ne putem tine de cuvant, dar sunt, si ne luptam pt ele, daca se vor materializa vom vedea, singurul lucru prin care nu vreau sa trec este acel repros pe care mi l-as face:" daca as fi incercat, daca as fi luptat mai mult?" Indiferent de cati membrii va avea asociatia, noi vom incerca in continuare sa materializam proiectele.
    De regula membrii AAR se intalnesc lunar pe skype( din pacate din cauza unor probleme din partea mea si din fericire pentru Cristi care a devenit tatic, nu s-a putut tine) si printre alte discutii, pot propune diferite proiecte, acestea sunt discutate si daca se pot materializa se bat in cuie, un exemplu in privinta asta a venit din partea lui Sebastian Costin care ar vrea sa organizeze la vara la Satu Mare un workshop in parc pentru promovarea acvaristicii; raspunsul; excelent , vom sustine proiectul si vom ajuta de aici din Bucuresti cu tot ceea ce vom putea, cum se va realiza, unindu-ne.

    In ceea ce priveste APA NOVA, chiar sunt hotarat in cadrul asociatiei sa vizitam statiile de filtrare si laboratoarele de analiza, iar in functie de asta de ce nu s-o facem si-n alte orase, gata ca iar ma aprind si vreau sa cucerim lumea....
    Sa va mai zic o chestie interesanta, peste tot unde merg, oriunde mi se deschid usi, mi se pune o singura intrebare:" Si cati sunteti.....?" asta ce va spune?
    ps:@Nimeni: imi place cum gandesti
    Last edited by Nicolae Paun; 02-03-2012 at 23:46.

  9. #229
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    Sa revenim la topic: Alex, nu vreau sa te ofensez in vreun fel, dar as vrea sa elimin orice alte cauze care ar fi putut duce la tragedia ta.Prin eliminarea lor putem sa ne apropiem de adevar.
    Exista vreo posibilitatea cat de mica, ca sa fi avut loc o cadere a ph-ului in timpul schimbului de apa?

  10. #230
    Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Budieni - Blv.Timisoara
    Posts
    216
    Post (Dis)Likes
    Am facut chiar cand se intampla tragedia si era undeva in jului valorii 7 si cred ca Busuioc poate sa confirme ca eram disperat cu el in telefon si nu stiam ce sa le mai fac..:(

    *pot sa mai adaug ceva, pe langa aquasafe am pus si EasyBalance care stiu ca aduna metalelel grele din apa -> cel putin asa stiu eu si in cateva minute pe fundul acvariului se formasera multe bilute .. nu stiu ce inseamna asta.

    O seara buna!
    Actual -> schimbat din 100 litri in 180 litri - ciclide africane
    Ex2 -> 100 litri, 20Kg de pietre calcaroase + 10 Kg nisip de 1mm -> ciclide africane
    Ex1 -> 60 litri(vandut) - 9 Tetrazoni +3 sanitari - DONATIE

Page 23 of 26 FirstFirst ... 132122232425 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •