Page 3 of 10 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 92

Thread: Pentru detinatorii de filtre externe Tetratec.. si nu numai.

  1. #21
    Very high member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Iasi
    Posts
    1,281
    Post (Dis)Likes
    Filtrarea mecanica in canistra Jebo 828 pe care o am este asigurata de 2 sertare cu pietris marunt (bob de orez) + perlon si 2 sertare cu ceramica biologica. Mai stiu 2 acvaristi ieseni care au optat pt o configuratie asemanatoare a materialelor filtrante.

  2. #22
    High member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    896
    Post (Dis)Likes
    Imi poate spune si mie cineva care este circuitul apei intr-un EX 700?

  3. #23
    Base member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    315
    Post (Dis)Likes

    sensul de circulatie ?

    Daca te referi la sensul de circulatie, atunci itzi spun eu ca este de jos in sus. Destul de desteapta treaba, mizeriile mai mari se depun pe fundul canistrei, din cate am observat eu.

  4. #24
    Base member Gabi Dan's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Radauti jud.Suceava
    Posts
    335
    Post (Dis)Likes
    Romeo, colegi de clasa nu am fost caci sigur esti mult mai mic decat mine.

    Nu prea ai inteles ca am vrut sa spun.
    Nu am incercat sa ating perfectiunea cu filtrul acesta din simplul motiv ca a functionat perfect asa cum a venit din fabrica.
    Modificarile ce le-am facut ulterior au fost datorita numeroaselor decilclari pe care le-am facut din vina mea. (o data cu acid boric 4 %, odata cu sulfat de cupru in concentratie prea mare, odata cu perhidrol, si alte experiente pe care nu am de gand sa le mai fac)

    De fiecare data tot dadeam vina pe filtru care defapt nu are nimic.
    La fel si in cazul tau, daca il lasi pur si simplu asa cum este totul va fi OK.

    Acum ai inteles faza cu limbricii?

    Am uitat sa pomenesc si de faza cand am bagat iod.
    Limbricii mei nu mi-au dat pace.

  5. #25
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Sunt convins ca nu ai vrut sa jignesti pe nimeni, dar trebuie sa recunosti ca finalul frazei cu limbricii suna urat si interpretabil ca un eventual atac la persoana.

  6. #26
    High member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    896
    Post (Dis)Likes

    Re: sensul de circulatie ?

    Quote Originally Posted by UnRomeo
    Daca te referi la sensul de circulatie, atunci itzi spun eu ca este de jos in sus. Destul de desteapta treaba, mizeriile mai mari se depun pe fundul canistrei, din cate am observat eu.
    Pai aici cred ca gresesti, am vazut ca pe cutie sertarele sunt numerotate de sus in jos. Plus de asta, la mine, vata de perlon este foarte murdara pe fata de deasupra si mai curata pe cea de jos, semn ca apa trece de sus in jos prin ea. Ma indoiesc ca producatorul ar fi lasat vata de perlon la fundul filtrului cand tocmai ea trebuie schimbata cel mai des...

  7. #27
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Nelamurirea se rezolva repede. Desfaceti un filtru si vedeti une sunt pozitionate intrarea si iesirea. Totusi din ce am vazut pare ca, cicuitul ar fi de jos in sus.

  8. #28
    Base member Gabi Dan's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Radauti jud.Suceava
    Posts
    335
    Post (Dis)Likes
    Diferente geografice.
    Prin zona mea , cand totul e Ok si vrei sa schimbi ceva se zice ca trebuie sa iei ceva de viermi.
    Ca in bancul ala cu tipul care cade din cires, isi rupe mana si cand se duce la doctor ii da un praf pentru limbrici.Contrariat pacientul intreaba de ce i-a dat tratamentul respectiv iar doctorul ii raspunde : "Pentru ca te-a mancat in fund sa te urci in cires!"

  9. #29
    Base member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    315
    Post (Dis)Likes

    Re: sensul de circulatie ?

    Quote Originally Posted by Eugen
    Pai aici cred ca gresesti, am vazut ca pe cutie sertarele sunt numerotate de sus in jos. Plus de asta, la mine, vata de perlon este foarte murdara pe fata de deasupra si mai curata pe cea de jos, semn ca apa trece de sus in jos prin ea. Ma indoiesc ca producatorul ar fi lasat vata de perlon la fundul filtrului cand tocmai ea trebuie schimbata cel mai des...
    Eugen, de cat timp ai filtrul ? Fii atent la o treaba .. daca vata de perlon este in primul sertar de sus.. si daca sensul de circulatie ar fi de sus in jos, atunci mizeria grosiera ar trebui sa fie pe vata de perlon, da ? Atunci .. de ce este tot timpul printre discurile de ceramica de la fund si pe fundul canistrei ? (ma refer la bucatele de plante.... etc.. ce'o fi mai mare.. ). Ceramica respectiva, dupa cum spune in cartea tehnica a filtrului, are rol de filtrare grosiera si de distribuire uniforma a fluxului de apa pentru celelalte nivele de filtrare.
    Vata de perlon este mai murdara pe suprafata de sus deoarece are un strat mult mai fin si mai des pe partea superioara decat pe partea inferioara.

    Gabi Dan, nu ne certam.. doar ca m-a deranjat exprimarea, dupa cum a spus si andreic... poate fi interpretat ca o ofensa si atac la persoana
    Suntem vecini .. si eu tot Sucevean sunt.. sau am fost.. clujean sunt doar de 2 ani. Deci.. vecine.. e ok .. Cat despre varsta.. nu ai de unde sa stii poate ca diferenta nu e chiar asa de mare..

  10. #30
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Bagati un ochi aici. Cred ca explica multe sageata din poza.

Page 3 of 10 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •