Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 61

Thread: Casa pentru ctenopoma

  1. #11
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Chiar arata bine aranjametul de crengi. Ai grija la grosimea lor, daca sunt prea groase acvariu va parea prea mic. Daca crengile sunt mai mici atunci vei putea da volum acvariului.

  2. #12
    Base member mabial's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    448
    Post (Dis)Likes
    Ok mersi de sfat ..nu stiu ce fac pana nu le vad in acvariu ,atunci ma decid care raman!Nu stiu ce sol sa pun ..m-am gandit la nisip alb sau cat mai deschis ,crem deschis.Un sfat mi-ar fi de folos si la plante..ce plante sa ramana din ce am acuma?Ma gandeam la vallisneria , japonica si putinul microsorum pe care-l am +un pui de anubias .Ce vreau sa fac rost e de putina pistia pentru suprafata.Ce plante raman sa le dau la schimb pe ceva ce ar merge ,daca ar fi nevoie de alte plante .Va rog ,pareri

  3. #13
    Member
    Join Date
    May 2010
    Location
    UK
    Posts
    131
    Post (Dis)Likes
    Eu unul as pune anubias,java fern si daca ai posibilitatea sa gasesti bolbitis heudelotii.Toate merg prinse de lemne,ceea ce e o varianta buna pentru setup-ul tau.Pentru suprafata merge pistia sau limnobium laevigatum.Nisipul deschis la culoare(crem) e o varianta buna.
    Totusi,tu decizi ce si cum vrei.
    Ce volum va avea acvariul?
    Toate cele bune.
    Carpe Diem

  4. #14
    Base member mabial's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    448
    Post (Dis)Likes
    Noul aranjament va fi in acelasi acvariu ,80L.Bolbitisul nu cred ca o sa pun,se si gaseste greu.Anubias am gasit ceva aici pe forum destul de mare,dar imi place mai mult java ferm.La suprafata imi place mai mult pistia pentru radacinile mari ce le face !Nisipul trebuie sa incep sa-l caut..pe unde as gasi nisipul asta crem ?Multumesc pentru sfaturi ,ma ajuta mult sa-mi fac o idee !

  5. #15
    Member
    Join Date
    May 2010
    Location
    UK
    Posts
    131
    Post (Dis)Likes
    Pentru nisip poti sa incerci la petshop-uri sau pe forum.Poti pune si nisip normal,chiar daca este mai inchis putin la culoare,cernut printr-o sita mai marunta.
    Referitor la plante,stiu ca bolbitis se gaseste greu,dar parerea mea este sa nu renunti.Poate,poate.Ar da foarte bine in acvariu plus ca este si din aceeasi zona ceea ce te-ar apropia si mai mult de biotop.Anubiasul are destule variante de plante mai mici sau mai mari.Profita de ele.
    Banuiesc ca la pistia stratiotes te referi.Ai totusi grija sa nu fie prea aproape de neoane.
    In rest totul depinde de preferintele tale,asa ca iti doresc mult succes.
    Carpe Diem

  6. #16
    Member cosminuzi's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    TIMISOARA
    Posts
    212
    Post (Dis)Likes
    ...cateva posturi mai sus ai spus ca vrei nisip alb....al meu e alb si deja nu il mai suport.acum parca orice altceva era mai potrivit.

  7. #17
    Base member mabial's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    448
    Post (Dis)Likes
    Alpha,sa sti ca am cautat polpitis si la bizz,dar nimic deocamdata,vorba ta ..poate,poate ! Linia apei e la 5 cm de neoane .Am sa vad ,inca ma documentez cu plantele.Am vreme pana se scufunda cioatele ,asta daca o sa am atata rabdare sa astept !
    Cosminuzi,stiu cum e pentru ca sunt abonat la jurnalul tau,!Tu ai granulatia mai mare decat ce vreau eu .Eu chiar nisip vreau cat mai fin,fiind si acvariul mai mic .Al tau fiind mare nu se observa asa mare granulatia cum s-ar vedea la mine in 80L.

  8. #18
    Member cosminuzi's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    TIMISOARA
    Posts
    212
    Post (Dis)Likes
    ....sunt sigur ca o sa iasa ceva frumos, indiferent de culoarea pe care o alegi

  9. #19
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Ai grija ca daca nisipul este foarte fin se pot acumula gaze in substrat.

  10. #20
    Member
    Join Date
    May 2010
    Location
    UK
    Posts
    131
    Post (Dis)Likes
    Daca stratul de nisip nu depaseste 2-3 cm nu ar trebuii sa fie probleme.Cu plante ca anubias si java fern poate sifona nisipul.Sau poate adauga cativa melci de substrat.
    Carpe Diem

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •