Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 61

Thread: Casa pentru ctenopoma

  1. #1
    Base member mabial's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    448
    Post (Dis)Likes

    Casa pentru ctenopoma

    M-am hotarat sa deschid un jurnal si cu ultimul meu acvariu care de fapt a fost primul meu acvariu.Are 80L si gazduieste 5 tineri ctenopoma acutirostre.Doi mai mari(6-7cm) si 3 mici(3-4cm),achizitionati recent(1luna).La el zic eu mai este mult de lucru dar nu m-am prea ocupat de el pentru ca m-am dedicat foarte mult celorlalte doua.
    Filtru intern Aquael Fan1+incalzitor aquael 100w
    Substrat jbl aquabasic plus + un strat de pietris maro deschis(nu mai retin firma)
    Plante : Microsorum,vallisneria,b.japonica, echinodorus amazonicus,echinodorus ozelot,rotala rotundifolia,anubis,la planta din mijoc nu-i gasesc denumirea,caut de 30 min si renunt , riccia si moss.
    Am o radacina mare +ramuri de vita de vie imbracate in riccia.
    Lumina : 4xt8 : 2x phillips 865 + osram 865 lumilux cool daylight+ osram floura
    micro si macro
    co2 -nu (dar urmeaza )
    Pe viitor ,pentru ca pestii vor creste am in plan sa fac altul mai mare ,masuta suport imi permite sa maresc latimea cu doar 7,5 cm si fiindca mai am in masuta un acvariu ,nu am sa modific ,am sa fac alt acvariu pe alt suport.Dar pana atunci ramane asa.

    Astept orice fel de sfaturi ,critici pentru ca stiu ca e de munca inca la el !

  2. #2
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Frumos dar daca este un acvariu dedicat lor poate il faci biotop.

  3. #3
    Member
    Join Date
    May 2010
    Location
    UK
    Posts
    131
    Post (Dis)Likes
    Frumos,o sa-l urmaresc cu mare interes deoarece si eu am in proiect ceva asemanator.O singura intrebare,de ce nu ai incercat sa te axezi mai mult pe anubias?
    In rest,multa bafta cu aceasta specie.
    Carpe Diem

  4. #4
    Base member mabial's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    448
    Post (Dis)Likes
    Rick mersi mult ! Mie nu-mi place foarte mult cum arata..si gandul meu asta e, sa-l aduc cat pot de mult catre biotop,sper la un moment dat sa te ajung Pentru asta am nevoie de mult lemn ,piatra o am deja si ma gandeam si la frunze..ctenopomelor placandu-le mult sa se ascunda !Alpha mersi si sper sa-l vad pe sticla si proiectul tau stiind ca si tu vrei sa ''te dai'' pe ctenopoma.Nu m-am dus pe anubius pentru ca nu asta e ce-mi doresc (ce vezi in poze) ci un biotop...si atunci vreau un plan bine pus la punct in legatura cu plante,culoare substrat,cioate,pietre.De aceea de ceva vreme ma tot documentez si in mintea mea se contureaza cam ce vreau urmand sa adun cele necesare !La fel iti doresc si tie mersi !
    Last edited by mabial; 02-02-2012 at 00:22.

  5. #5
    Member cosminuzi's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    TIMISOARA
    Posts
    212
    Post (Dis)Likes
    foarte fain acvariu

  6. #6
    Base member Viorelchristian's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Slatina
    Posts
    472
    Post (Dis)Likes
    Foarte frumos. Mi se pare super interesant sa ai un acvariu numai pentru un anumit gen de pesti.
    Mi-ai dat o idee
    Succes in continuare!

  7. #7
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Pai atunci spor si sa ne vedem la biotop. Asta nu inseamna ca nu voi mai intra aici ci te voi urmari pas cu pas.:-)

  8. #8
    Base member mabial's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    448
    Post (Dis)Likes
    Mersi Rick
    Azi am fost in cautare de crengi prin zapada si am gasit cateva ,nu stiu daca o sa mai aduc si altele ! Frunze aduc maine ,am vazut azi de unde sa iau .Cioatele le-am pus la inmuiat si le-am si curatat,dupa care le-am pus in apa fierbinte.O sa ma cam chinui cu fiertul ca nu am un recipient asa adanc.Pun si poze ,dar facute cu telefonul !

    A ,era sa uit ..asa vreau sa le asez si in acvariu ! Ce ziceti ,merge?

  9. #9
    Maestru Biotop
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Bucuresti-Pajura
    Posts
    1,722
    Post (Dis)Likes
    Arata bine aranjamentul crengilor, dar nu iti vor sta asa decat atunci cand se vor imbiba bine cu apa si nu vor mai pluti. Atunci, daca mai arunci o piatra, doua pe acolo, vei avea un acvariu care sa arate foarte bine.

  10. #10
    Base member mabial's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    448
    Post (Dis)Likes
    Sunt convins ca nu o sa stea ,pana nu se vor imbiba de apa.Am sa pun si putine plante din ce e acum in acvariu .

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •