Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 14 of 14

Thread: Polypterus senegalus

  1. #11
    User banat
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    249
    Post (Dis)Likes

    Re: Polypterus senegalus

    @Yogi mie mi-a placut foarte mult topicul tau, altfel nu as fi raspuns (doar am incercat sa completez putin speciile "fosila" existente - nefiind toate de tinut in acvarii cum bine ai spus )... si am si avut experiente proprii cu Apteronotus albifrons si Erpetoichthys calabaricus la mine in acvariu (acum 6-7 ani), de preferat fiind "cutitul" vs "sarpele" (nu "franghie" - nickname romanesc este sarpe pentru Erpetoichthys calabaricus) pe sarpe il gaseam mereu in filtrul extern (ma enerva la maxim) unde intra prin corpul de legatura acvariu/filtru (un cot de sticla prin care se realiza comunicarea vaselor) ca sa nu mai spun ce apetit avea la mancat molly veliferi sau tot ce-i mai intra pe gura aia mare si "calica"
    PS: Te-am simtit un pic reticent (ca si pe alti forumisti de aici ) fata de ceea ce am scris si de aia am tinut sa scriu nota asta.
    PS1: Si mie mi-au sarit anumite "texte" intamplator in ochi, dar m-am sters repede cu batista si chiar nu am avut probleme

  2. #12
    High member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Bucuresti-Militari
    Posts
    581
    Post (Dis)Likes
    Da, ai dreptate, eu am ajuns sa ii tin pe Polypterus doar cu niste pleco mai mari. Despre reticenta, imi cer scuze, nu am vrut sa se inteleaga asta.
    Doar am specificat chestia cu arowana pentru a nu confunda altii specia.
    Adevarul e ca la partea cu diplomatia nu excelez. Mi se pare binevenit ce ai scris, sunt pesti foarte interesanti si necunoscuti de multi...
    Si ma bucur ca mai sunt si alti "nebuni" caror le plac pestii astia...pana acum eram doar doi...

  3. #13
    Administrator Tudor.M's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Falticeni
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    se gasesc toate speciile pe site-ul www.fishbase.com

  4. #14
    High member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Bucuresti-Militari
    Posts
    581
    Post (Dis)Likes
    Da niste erpetoichthys unde gasesc?!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •