Page 2 of 18 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 11 to 20 of 171

Thread: Acvariu 125 l cu pesti feluriti

  1. #11
    Member Daniela76's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Bruxelles
    Posts
    292
    Post (Dis)Likes
    Au aparut niste schimbari de ieri pana azi in acvariul meu, prima iat-o:



    Am surprins un pic din spectacolul celor doi, sunt foarte dragalasi, nu ma asteptam la asa ceva!

  2. #12
    Member Ecart's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Slatina
    Posts
    232
    Post (Dis)Likes
    I-ai luat pereche ?

  3. #13
    Member Daniela76's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Bruxelles
    Posts
    292
    Post (Dis)Likes
    Sper ca sunt pereche F+M. In orice caz, n-am vazut pesti mai fericiti

  4. #14
    Member Ecart's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Slatina
    Posts
    232
    Post (Dis)Likes
    ,,Femela este mai mare si mai robusta. Masculul are corpul mai suplu si o aripioara dorsala mai inalta si mai ascutita decat a femelei''

  5. #15
    Member Daniela76's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Bruxelles
    Posts
    292
    Post (Dis)Likes
    Ecart Am citit si eu despre asta numai ca primul meu Cory a fost atacat de cichlidae africane, e o poveste mai lunga, l-am salvat si acum are inotatoarele 90% refacute cu exceptia dorsalei, pare destul de rotoflei si banuiesc sa fie femela. Cel mic pe care l-am luat azi, e cu siguranta mascul.

    Am mai facut cateva schimbari, am mai adaugat o planta, am mai luat o femela Platty si masculul e ceva mai putin insistent. Am scos femela Barbus, e izolata in alt acvariu de 60l pe motiv de canibalism. Ea e vinovata pentru disparitia zebrei. Sunt pesti lihniti de foame, nu am vazut asa ceva. Sper sa renunte la vanatul altor pesti, atata vreme cat la noi nu-i va lipsi hrana variata. Sunt ingrijorata putin pentru Tetre, si-au revenit dupa episodul de ieri dar stau mai mult in plante si au un apetit mai scazut. Are cineva Tetre si poate sa-mi spuna daca asta este comportamentul lor normal?
    Am gasit un Tonic Fish scrie pe el ca e natural si ca e recomandat pestilor stresati sau care au fost bolnavi si ca amelioreaza functionarea branhiilor prin aport de electroliti. Nu spune exact ce contine, arata ca sarea grunjoasa si trebuie pus o lingura la 20 de l. Credeti ca asa ceva ar ajuta?
    Molly stiu ca are nevoie de sare in apa dar nu stiu daca ceilalti pesti suporta sarea, si nici care ar fi cantitatea recomandata. Oricum Molly mei sunt super ok, deocamdata si fara sare.

    Stiu ca v-am agasat cu intrebarile, sorry.
    Pun aici un filmulet sa va faceti o idee cum arata acvariul acum.


  6. #16
    Member zilu_c's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    iasi
    Posts
    116
    Post (Dis)Likes
    scoate piatra aia calcaroasa ca o iti creste ph la pesti din acvariul tau nu are ce cauta stiu ca arata fain cu ea dar pentru ei e mai bine fara

  7. #17
    Member Daniela76's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Bruxelles
    Posts
    292
    Post (Dis)Likes
    Pfui, daca-i musai sa scot piatra, o scot, dar tare rau imi pare...
    Acum PH e 7
    Last edited by Daniela76; 30-01-2012 at 23:21.

  8. #18
    Member Ecart's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Slatina
    Posts
    232
    Post (Dis)Likes
    Barbus cumva tetrazona nu ?

    Pe ei ii fac si eu responsabili pt disparitia a 2 Xipho (cand aveam). Cred ca sunt agresivi mai ales cand le e foame.. Si ataca in grup (tind sa cred ca o fac exact atunci cand pleci de langa ei sau mai ales spre dim)

    Pana la urma i-am donat pe tetrazone la petshop ca sa nu mai fie riscuri

    Cat despre sare.. cory n-o suporta!

    PS: Misto ca ai pus si niste muzicuta

  9. #19
    Member zilu_c's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    iasi
    Posts
    116
    Post (Dis)Likes
    din cate observ eu problema e de la unul dintre cory nu din cauza tetrazona se vede si in filmulet cum tetrazona e cam speriat, daca ai vreo 5-6 atunci se formeaza banc si ataca daca ai 2-3 nu prea.legat de piatra poti face o modificare foarte usoara un decor sau muti mai in stanga (bila din st cioata si bila din dr) ca complecteze spatiul gol lasat de piatra)daca nu o sa creasca valorile de ph o poti lasa acolo.

  10. #20
    Member Daniela76's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Bruxelles
    Posts
    292
    Post (Dis)Likes
    Multumesc pt. raspunsuri bine ca stiu sa ma feresc de sare, cat despre Tonic, e posibil sa aiba sare...

    Femela care mi-a mancat zebra e Puntius conchonius (Barbus rose), Tetrazonii sunt cunoscuti ca fiind agresivi cateodata, Barbusul rosu, nu. Asta a devenit asa din lipsa de hrana, dupa ce manca, se potolea cu vanatoarea.

    Pestii care stau ascunsi sunt Tétra neagra (Gymnocorymbus ternetzi) Characidés- se mai numeste si vaduva neagra. E posibil sa fie timizi doar pt ca sunt doua, bine ca nu e o problema de sanatate.

    Bolovanul l-am scos, am turnat otet pe el si a sfarait, nu vreau sa risc, mai ales ca Betta nu e in largul lui la un PH superior 7. Aici apa e dura, din pacate, si asa.
    Apropo de Betta, am fost la magazin si am vazut intr-adevar masculi agresivi, erau izolati si de acolo se intorceau catre ceilalti pesti. Deocamdata cel pe care il am eu, nu are nici un fel de agresivitate, se intalneste cu femela, se uita unul la altul si pleaca fiecare. E drept ca femela e un pic mai mare decat el. Dar e o curiozitate, el ia uneori culorile femelei, de ce oare?

Page 2 of 18 FirstFirst 123412 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •