Page 1 of 18 12311 ... LastLast
Results 1 to 10 of 171

Thread: Acvariu 125 l cu pesti feluriti

  1. #1
    Member Daniela76's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Bruxelles
    Posts
    292
    Post (Dis)Likes

    Acvariu 125 l cu pesti feluriti

    Am un acvariu Juwel Rio 125, plantat in care am 17 pesti:

    Puntius conchonius (Barbus rose) - 1 perche
    Platy - 1 perche
    Corydoras paleatus - 1 exemplar
    Gymnocorymbus ternetzi (tetra neagra voalata) - 2 exemplare
    Molly - 1 perche
    Danio rerio (zebre) - 2 perechi
    Betta splendens - 1 perche
    Ancistrus dolichopterus - 2 exemplare

    Pestii sunt foarte mici deocamdata si par sanatosi si vioi. Prima mea intrebare ar fi daca acvariul va fi suprapopulat cand pestii vor ajunge la maturitate si a doua daca aceste specii au particularitati de ingrijire.

  2. #2
    Member Alexandru Bazavan's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Ploiesti
    Posts
    242
    Post (Dis)Likes
    Salut.Acvariul nu este suprapopulat asa dar nu stiu cat de bine o sa o duca pestii.La prima vedere corydorasul si perecea betta nu are ce cauta acolo.Cory sunt pesti speriosi si care prefera sa stea in grup de minim 5.Betta se tin de obicei singuri sau cu specii foarte linistite.Acum,depinde si de firea bettanului.Personal am crescut betta cu neoni,rummynouse,SAE,ancistrusi sau corydoras si pot sa iti dau urmatoarele exemple:
    -daca au spatiu nu baga in seama pestii linistiti
    -se ciondanesc cu ancistrusii
    -daca nu au spatiu incep sa atace ceilalti pesti

    Bafta!

  3. #3
    Member Daniela76's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Bruxelles
    Posts
    292
    Post (Dis)Likes
    Multumesc mult pentru raspuns si urari. Bettanul mascul nu-l vad prea deranjat de populatie, provine dintr-un acvariu cu multi alti masculi din aceeasi specie. Se supara doar cand vreunul din pesti ii invadeaza insistent spatiul. Dar e lent in comparatie cu restul pestilor. Femela si-a gasit coltul intre plante si pana acum nu pare deloc agresiva.
    Pentru Corydoras imi fac griji, stiu ca ii trebuie mai multi, de aceea intrebam daca acvariul va fi suprapopulat. Macar inca un exemplar ar merge?

  4. #4
    User banat
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    130
    Post (Dis)Likes
    Daniela femela beta si-a gasit locul intre plante pentru ca o fugareste masculul tot timpul(de aceea se recomanda sa ai plante in acvariu sa fie ca in natura sa aibe unde sa fuga si sa se ascunda) si in cateva ore daca scoti plantele afara vezi ca ii dispare coada(pe care o ciuguleste masculul incontinuu) iar dupa ceva zile moare 100%....masculul betta nu prea are treaba cu speciile de pesti mici dar daca ai ceva voalat un pic in acvariu imediat incepe ciuguleala(la mine a omorat femela de betta si 2 zebre pe vremea cand aveam numa 7-8 pesti in acvariu),iar daca tu zici ca ala a fost in acvariu cu mai multi masculi betta inseamna ca ii "defect"(o fi inebunit) de nu se bat,de mici de cand sunt puieti si cum le apar un pic semnele ca sunt masculi deja incep "turneele de box"...

  5. #5
    Junior Member MariusBistriteanul's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Bistrita
    Posts
    78
    Post (Dis)Likes
    Iti recomand sa donezi/vinzi sau sa muti masculul de betta in alt acvariu. Nu vei avea niciodata liniste cu el acolo. Chiar si femela poate deveni agresiva daca simte ca e amenintata sau din cauza stresului provocat de ceilalti pesti ti se poate imbolnavi. Cateva poze cu acvariul nu pui, sa vedem si noi mai exact ce ai pe acolo?
    Imi traiesc visul, traiesc in Romania.
    I am a Mahachai betta.





  6. #6
    Member Daniela76's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Bruxelles
    Posts
    292
    Post (Dis)Likes
    Cred ca ai dreptate, e un pic defect, pe amandoi i-am vazut impreuna fara nici vorba de agresivitate, mai rau masculul a fost fugarit de femela Barbus rosie.
    Promit ca pun si poze, dar acum am o problema serioasa, mi-au disparut pur si simplu 2 zevre din acvariu, nu sunt nici vii, nici moarte. La una din zebrele ramase, un mascul, am observat unul din uperculi rosii.

    Am facut un test de apa si arata cam asa:
    CL2 0.8
    PH 7.6
    KH 10
    GH 16
    NO2 1
    NO3 50

    Are cineva idee ce s-a putut intampla?

  7. #7
    Member Ecart's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Slatina
    Posts
    232
    Post (Dis)Likes
    Daca ai ramas fara zebre, profita de ocazie si ia partener la acel cory

    Lor le place in grup.. deci e mare nevoie sa mai aduci macar inca unul

    Ai sa vezi ca chiar si-n doi, tot se cauta/plimba des impreuna (mai ales daca ai M & F)

  8. #8
    Member Daniela76's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Bruxelles
    Posts
    292
    Post (Dis)Likes
    cory il luam oricum, nici nu se pune problema, mai ales daca nu e suprapopulat acvariul, ca el, saracutul, inoata cu ceilalti pesti, se mai ia la intrecere cu zebrele Dar ideea e unde or fi zebrele? Cum e posibil sa dispara pur si simplu? Iar celelalte doua sa fie bolnave?

  9. #9
    Member Ecart's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Slatina
    Posts
    232
    Post (Dis)Likes
    Daca nu le mai gasesti inseamna ca au fost omorate & mancate

    Mi s-a mai intamplat la niste Xipho cand am mai gasit doar cateva mici parti din ei

  10. #10
    Member Daniela76's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Bruxelles
    Posts
    292
    Post (Dis)Likes
    Am facut un filmulet legat de Betta. Se intampla lucruri misterioase, a aparut una din zebre, deci sunt 3. Am schimbat 1/3 din apa si cred ca mi s-a imbolnavit un Tetra, am postat la boli...


Page 1 of 18 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •