Results 1 to 2 of 2

Thread: bile fertilizante dy

  1. #1
    Aquarium expert mihai2002's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    onesti
    Posts
    3,056
    Post (Dis)Likes

    bile fertilizante dy

    Deoarece in setupul trecut am folosit citeva bile dy imbogatite cu pps si pentru ca am constatat atit eu cit si alt coleg care a testat aceasta solutie si a avut rezultate destul de bune, chiar si in fata unor plante care trag preponderent din substrat (echinodorul) va propun un test
    Sint dispus sa ofer spre testare mai multe portii de bile imbogatite cu no3 si po4 free of charge sa zicem cite 10 sau 15 bile de caciula cu conditia ca beneficiarul sa posteze aici macar o data la 2 saptamini oarece poze despre evolutia plantelor care sint ajutate la radacina cu aceasta solutie,ma intereseaza mai ales plante care se hranesc prin radacini ... pogostemon blixa echinodorus sau de ce nu aromatica
    Cantitate de bile cate poate fi folosita fara probleme e de o bila la 20 l,eventual dupa o saptamina de la prima plantare se mai pot adauga bile(asta pentru ca in procesul de productie bilele prind o pojghita de substanta pe care eu o dau jos dar oricum mai ramine si se dizolva in apa la momentul plantarii ridicind pe moment no3 si po4 din bazin)eventual pot si plantate inainte de un schimb de apa cu citeva ore pentru a evita supra fertilizarea in coloana
    Bilele respective sint compuse din 3 tipuri de material si anume : humus,argila si turba amestecate foarte bine pina la omogenizare si sint "coapte " initial in cuptor aproximativ o ora mai ales pentru sterilizare dar si pentru a rezista mai mult fara sa se destrame in contact cu apa(aroximativ 10 min pina apar semne are dezintegrarii iar dezintegrarea complete in apa cam in 30 de minute, in substrat nu se desfac decit daca sint scormonite) iar ulterior pe parcursul a 4-5 zile urmind procesul de inbogatire
    Daca sint doritori care vor sa testeze acesta solutie ii rog sa posteze aici iar pe miercuri va voi expedia coletele
    Daca solutia da rezultate pe viitor voi cauta o solutie de a introduce si micro in linia de imbogatire

  2. #2
    Aquarium expert mihai2002's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    onesti
    Posts
    3,056
    Post (Dis)Likes
    Atasez si o poza cu biloantele in cauza dupa ce au trecut prin tratamentul termic si prima sedinta de imbogatire

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •