Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 47

Thread: Separare Pesti

  1. #11
    High member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Brasov
    Posts
    550
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by verso
    Incearca sa scapi de toti betta. Sunt specii pacatoase...
    Da, dar sunt al dracului de frumosi.
    Viata-i scurta, dar nasoala.

  2. #12
    Member sweet_cherry's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Craiova
    Posts
    187
    Post (Dis)Likes
    Nu inteleg de ce considerati bettanii "pacatosi". Intr-adevar, daca tii mai mult de o pereche in acvariu, incep sa se bata intre ei (inclusiv femelele), dar, in rest , nu sunt deloc agresivi; iti infrumuseteaza pur si simplu acvariul. Si nici nu sunt bolnaviciosi. Cred ca i-ar putea creste chiar si un incepator. Dupa parerea mea, sunt super!
    Acvariu AquaEl Pearl 60l brut, 55l net
    Pesti: 11 neoni, 6 barbus tetrazona, 2 cory
    Plante: Anubias nana, Ceratopteris thalictroides, Hygrophila difformis, Vallisneria americana, Echinodorus cordifolius, cryptocoryne becketti
    Neon AquaEl Lum-690/1X18w, Incalzitor AquaEl 75w, Aerator Tetratec Aps 100, 220-240V, filtru intern integrat
    Decor: nisip+pietris

  3. #13
    Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti - Giurgiului
    Posts
    156
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by vendetta1414
    acum mai am Beta - 8 , Sanitari - 3 , Scalari 4 , Gurami - 3 , Zebre - 2 , Neon - 1 , Rechini - 2 , Xifo - 3

    dar ma gandesc la altceva ... 1-2 Hoplosternum , 1-2 Ancistrus , 2-4 cutite + inca 1-2 specii ... cred ca scalari si chanda ... si ca info - as putea sa bag discusi cu sanitari + cutite ???

    10x
    NU. Ce sa caute discusi in acvariu asa mic? Incearca si tu pesti de talie mai mica. Si de ce vrei sa faci ditamai menajeria intr-un acvariu nu prea mare?

    Cati cm au cutitele acum? Ajung la vreo 40 de cm in acvariu, vrei sa nu mai aiba nici loc sa se intoarca?

  4. #14
    Very high member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bucuresti-Berceni
    Posts
    1,173
    Post (Dis)Likes
    Un discus are nevoie de minim 50 l de apa ca sa fie fericit.Cum sa bagi atatia pesti in acvariul ala ? Chiar ne batem gura de pomana aici?De ce mai intrebi daca tot ca tine faci?Chiar nu vezi ca pana acum ai facut ca tine si a iesit numai pe dos?
    You can't change the world But you can make a difference

  5. #15
    Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Campina
    Posts
    212
    Post (Dis)Likes
    ... chiar nu vreau sa fac dupa capul meu ... altfel nu mai scraim pe forum ..

    eu ma gandeam ...
    1-2 Hoplosternum + 1-2 Ancistrus ... pot sa renunt la hoplo ca se face mare si sa iau 4 ancistrus ... ...
    2 cutite ... am citit pe net ca are cineva de 4 ani si ca au doar 20-25cm ... nu cred ca o sa imi reziste mie atata timp ... si de asta ma gandesc sa pun 2 ... daca o sa reziste si o sa creasca mai mari ... chiar o sa imi fac un acvariu mai mare ...
    ---------- pestii astia stau mai tot timpul pe fund ... asa gandesc eu ...

    + inca 2 specii ... niste scalari (4max) + niste pesti mai micutzi (4) pe langa ei ... sau discusi (2) + pesti mici (4) ...

    si daca rezista si o sa creasca o sa ii pun intr-un acvariu mai mare ... cred ca le e de ajuns atat pana incep sa creasca mai mari ...

    10x

  6. #16
    Very high member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bucuresti-Berceni
    Posts
    1,173
    Post (Dis)Likes
    Nu ti-as recomanda discusi pentru ca sunt foarte sensibili si nici hoplo pentru ca se fac prea mari.Scalari poate dar mai mult de 3 luni nu-i poti tine pentru ca se fac prea mari.Eu in loc de scalari as baga niste characidae in acvariul ala , de exemplu orantus ,gracillis si mai exista multi alti pesti frumos si micutzi.
    You can't change the world But you can make a difference

  7. #17
    Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti - Giurgiului
    Posts
    156
    Post (Dis)Likes
    vendetta, de ce vrei tu sa faci loterie in acvariu... daca rezista... Cand pui niste pesti in acvariu, trebuie sa te gandesti ca le creezi conditii sa reziste, si mai mult, sa se simta si bine. Tu vezi pestii cutit ca stau mai mult pe fund, prin colturi, ascunsi... asta fac ei ziua, noaptea sunt destul de activi. Si nu spera ca vor muri... totusi.
    Probabil amicul care are pestii cutit atat de mici, i-o fi tinut intr-un acvariu mic.

  8. #18
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Ramnicu Valcea
    Posts
    283
    Post (Dis)Likes
    Revin si spun din nou..ai rabdare sa "cresti'
    Daca intelegi mai mult de 20% din ceea ce spun inseamna ca m-am exprimat gresit

  9. #19
    User banat
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,262
    Post (Dis)Likes
    Am avut bettani, distractie; ma suna sotia la servici de 4 5 ori pe zi sa imi spuna ca ba stau pe o parte, ba ca stau cu capul in jos. Sunt extraordinari de frumosi. Insa eu am renuntat la ei.

  10. #20
    Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Campina
    Posts
    212
    Post (Dis)Likes
    - nu stiu cum cresc la voi pestii asa repede ... am scalarii de 2 luni si nu au crescut ... poate max 1 cm ... da nu cred ...
    - am acum 3 cory ... un de cam 4cm si 2 cam de 2-3cm ... pe astia ii pastrez
    - hoplo il pastrez pana se face mai mare ... poate imi fac un acvariu mai mare pana atunci
    - mai am un synodontis ... si pe asta tot asa o sa il tzin ... pana mai creste ...
    - si chiar as luat 2 discusi ... nu cred ca in cateva luni o sa se faca foarte mari ...
    - cutitele stiu ca atunci cand e intuneric incep sa se plimbe ... da unu chiar mi-a cumpara ... avea cam 5 cm care mai a ramas la magazin ...
    - si cand o sa am bani o sa imi fac un acvariu mai mare ... da vreau sa il fac ca un dulap (sifonier) acvariul in mijloc si in parti niste rafturi , sertare ... am vazut la ploiesti ceva de genu ... da nu stiu cum o sa reziste foaia de pal la greutatea acvariului ... poate sa fac un schelet din fier ... bine ... asta e alta poveste ...
    - zzz zzz zzz

    10x

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •