Page 75 of 76 FirstFirst ... 256573747576 LastLast
Results 741 to 750 of 754

Thread: Plantat v3 (720 litri)

  1. #741
    Aquarium expert marian4232's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti-Trafic Greu
    Posts
    2,330
    Post (Dis)Likes
    Multumesc frumos pentru aprecieri.

  2. #742
    Aquarium expert marian4232's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti-Trafic Greu
    Posts
    2,330
    Post (Dis)Likes
    Doresc sa prezint evolutia acvariului dupa nenumaratele tratamente contra algei Spirogyra.
    Nu dati cu pietre ca este ca un zid de plante . Va prinde forma, si una frumoasa sper, dar mai intai sa fiu sigur ca am reusit sa omor si sporii algei.
    Sunt o persoana cu rabdare de fier. Imi place sa iau totul pe rand si sa observ toate reactiile plantelor. Acum daca alga nu mai apare, ma pot ocupa linistit de multiplicarea tufelor si de aranjament in stilul olandez.
    Cateva plante noi si-au gasit locul si s-au adaptat cu brio in bazinul meu .

    Erio Ratoniagiriuni


    Tonina lotus blossom


    Rotala Sunset


    Macrandra narrow leaf, Cuphea si Didiplis


    Tonina Fluviatilis


    Un ansamblu urat


  3. #743
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    14
    Post (Dis)Likes
    Marian, toata stima! arata demential plantele, parca sunt pictate !

  4. Likes marian4232 liked this post
  5. #744
    Aquarium expert marian4232's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti-Trafic Greu
    Posts
    2,330
    Post (Dis)Likes
    Work in progress.
    Crestere plante in doua saptamani fata de poza anterioara.



    Si un mic GIF:


  6. Likes georgebt liked this post
  7. #745
    Base member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Botosani
    Posts
    371
    Post (Dis)Likes
    Mai nou sesizez ca plantele sanatoase si frumoase au oarece intaietate la rubrica "aquascaping".Asa "mic" cum sunt in acvaristica,stau si ma intreb cu ce este mai prejos ceea ce ne prezinti tu fata de "The green fury"?????????Din pacate sesizez ca nu se aplica aceeasi unitate de masura pentru toti membrii forumului...
    Tot respectul meu pentru felul in care arata plantele Marian.Este practic imposibil(pentru cei din jur) sa nu apreciezi un asemenea acvariu indiferent de cunostintele pe care le-ai avea ca si acvarist si nu numai.

  8. Dislikes Kin disliked this post
  9. #746
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    George sper sa nu iei in nume de rau ce scriu dar,
    aquascapingul, in sine, nu are nici o treaba cu cresterea plantelor. Acolo conteaza mai mult sa folosesti o planta care se incadreaza in scape, decat sanatatea ei. In aquascaping se pune accent pe creatie, pe estetic, pe alte lucruri. Spre exemplu daca eu n-am nici o treaba cu acvaristica, dar ma pricep la amenajari, fac ceva deosebit, din punct de vedere estetic in acvariu, merg 5 minute pe jos pana la Marian, iau plante super sanatoase, le plantez, trag 3 poze si sigur, sigur la un concurs o sa ocup un loc mai bun, decat el.

    Ramaura acvaristicii in care chiar se pune accent pe sanatatea plantelor, mentinerea unui echilibru in plantat, pe termen lung, culori naturale, sunt setarile olandeze. Sunt cativa care incep sa aduca iar in plin plan aceste acvarii, dar deocamdata tot aquascapingul domina acvaristica. Eu spre exemplu, care n-am nici un simt estetic, n-am nici o sansa, chiar daca imi infloresc blyxaurile in acvariu.

    E o realitate si nu are rost sa avem aceleasi discutii, de nspe mii de ori. Acvariul asta e in sectiune Jurnal, la aquascape el are acvariul sotiei, care chiar e o setare de acest gen. Acvariul lui Gabriel era in sectiunea aquascape si anumiti acvaristi, unii din ei cu experienta, au considerat ca nu prea se incadreaza acolo. In afara de asta intre Marian si Gabriel sunt niste discutii mai vechi si involuntar instigi la alte certuri. Repet: aici e jurnal, acolo e aquascape.

  10. Likes GabrielM, georgebt liked this post
  11. #747
    Aquarium expert marian4232's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti-Trafic Greu
    Posts
    2,330
    Post (Dis)Likes
    Nu tin neaparat sa ajung la aquascape. Si aici se pot vedea pozele si ceea ce postez
    Oricum acvariul nu este de aquascape in momentul de fata. Eu asa consider.

    Poate pe viitor .

    Multam de aprecieri.

    Quote Originally Posted by avl View Post
    George sper sa nu iei in nume de rau ce scriu dar,
    aquascapingul, in sine, nu are nici o treaba cu cresterea plantelor. Acolo conteaza mai mult sa folosesti o planta care se incadreaza in scape, decat sanatatea ei. In aquascaping se pune accent pe creatie, pe estetic, pe alte lucruri. Spre exemplu daca eu n-am nici o treaba cu acvaristica, dar ma pricep la amenajari, fac ceva deosebit, din punct de vedere estetic in acvariu, merg 5 minute pe jos pana la Marian, iau plante super sanatoase, le plantez, trag 3 poze si sigur, sigur la un concurs o sa ocup un loc mai bun, decat el.

    Ramaura acvaristicii in care chiar se pune accent pe sanatatea plantelor, mentinerea unui echilibru in plantat, pe termen lung, culori naturale, sunt setarile olandeze. Sunt cativa care incep sa aduca iar in plin plan aceste acvarii, dar deocamdata tot aquascapingul domina acvaristica. Eu spre exemplu, care n-am nici un simt estetic, n-am nici o sansa, chiar daca imi infloresc blyxaurile in acvariu.

    E o realitate si nu are rost sa avem aceleasi discutii, de nspe mii de ori. Acvariul asta e in sectiune Jurnal, la aquascape el are acvariul sotiei, care chiar e o setare de acest gen. Acvariul lui Gabriel era in sectiunea aquascape si anumiti acvaristi, unii din ei cu experienta, au considerat ca nu prea se incadreaza acolo. In afara de asta intre Marian si Gabriel sunt niste discutii mai vechi si involuntar instigi la alte certuri. Repet: aici e jurnal, acolo e aquascape.
    Eu consider ca si acvariile olandeze se pot incadra la aquascape dar sa respecte regulile. Ce am postat eu, nu este nici pe jumate din ce ar trebui sa fie.
    Uite ce zice wiki: https://en.wikipedia.org/wiki/Aquascaping
    Sunt concursuri la care se puncteaza si sanatatea plantelor. Parca chiar la RAC am gasit aceasta informatie.
    Cel mai aproape de aquascape am fost cu poza asta:



    Nu ca ar conta, insa acvariul despre care vorbesti, inca este la sectiunea aquascape.
    Last edited by marian4232; 06-08-2016 at 01:28.

  12. Likes opincarul liked this post
  13. #748
    Aquarium expert marian4232's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti-Trafic Greu
    Posts
    2,330
    Post (Dis)Likes
    Acvariul inca se incapataneaza si imi mai da cate o copita .
    Mai dureaza cu tufele datorita unor probleme (nu am avut timp de el :( )
    Acum e cam golas dar sper sa-l indesesc mult mai bine in curand.
    Intre timp, va prezint pe donsoara Speedy. Am gasit-o pe afara, mai mult mumie decat vie. Ii cautam stapan deoarece mai avem o pisica dar si pe Athos.


  14. #749
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    La mulți ani pentru ziua de ieri!

    Frumos acvariu, definiția sănătății și al bunei īngrijiri.
    Frumos și māțetul, parcă e Vodă prin lobodă

  15. #750
    Aquarium expert marian4232's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti-Trafic Greu
    Posts
    2,330
    Post (Dis)Likes
    Multam Dane .
    Il vrei? Pe matet? Sau stii pe cineva caruia i-ar placea?

Page 75 of 76 FirstFirst ... 256573747576 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •