Results 1 to 3 of 3

Thread: Iluminare acvariu Juwel record 60l

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Iasi
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes

    Iluminare acvariu Juwel record 60l

    Va salut! Am si eu o intrebare, am un acvariu Juwel 60L ( 54net), cu un capac monolux T8 15W, as dori sa stiu pentru a creste luminozitatea in acvariu ( momentan nu am plante deoarece e prea slab neonul, dar as dori sa pun niste plante nu foarte pretentioase - anubias, bacopa, crypocoryne - dupa ce schimb lumina), pot sa pun un singur neon de 24W T5 si ma gandesc la sera daylight brilliant cu o temperatura de culoare de 6000 k, sau sa adaug al doilea neon de tip T8 15W. Mentionez ca in ambele cazuri luminozitatea este medie adica de 0,5W/l. Pentru a doua varianta as opta pe un neon T8 15W sera daylight brilliant si unul sera plant color. Detin un solar JBL si CO2 tot JBL- JBL Bio - CO2 100 Complett. Prima varianta m-ar incanta mai mult deoarece nu e foarte mult de bricolat. Multam mult!

  2. #2
    Member Ecart's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Slatina
    Posts
    232
    Post (Dis)Likes
    Anubias face fața bine si cu 15 W caci necesarul ei de lumina tinde spre: scazuta

    Eu am un anubias ce creste frumos cu 15 W

    Dar daca mai vrei si alte plante.. probabil ca vei avea nevoie de mai multa lumina. Cauta si cerintele plantelor

  3. #3
    Base member sorin1701's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti-Pajura
    Posts
    413
    Post (Dis)Likes
    Mi se pare cam mult 0,5W/l. Asta ineamna 0,5W*683(coeficient vedere fotoptica)*0,6 (integrala curbei de raspuns a vederii fotoptice pentru tuburile sera daylaight)=205lm/l. ineamna ca ai nevoie 12k lm pentru un acvariu de 60l. Un tub Sera daylight brilliant T5 are 1,2k lm, iar T8 are 0,9k lm. Asta ineamna ca pentru ca sa atingi nivelul de iluminare pe care il vrei de 0,5W/l ai nevoie de 11 tuburi sera T5 sau de 14 tuburi T8, asta ineamna ca daca oti sa pui asa ceva in capac, ai 35k lux pe un acvariu de 60l. Ca sa-ti dai sema ce inseama asta, gindeste-te ca lumina standard pentru iluminatul unui birou este de 300 lux.

    PS. Banuiesc ca vorbesti de acei Watt este puterea radiometrica, ca daca vorbesti despre puterea de alimentare aia este alt ceva ca atunci trebuie sa pui la puterea tubulul si caderea de putere de pe balast (consumul de la contoar este altul decit cel indicat pe tubul folrescent, aceasta poate fi mai mare cu 1,4 ori din cauza calitatii balastului) si apoi la asta mai trebuie sa aplici randamentul luminos al tubului, care difera de la tub la tub (spre ex. la tuburile sera acest randament variaza de la 6 la 80 lm/W, o nimaca toata). Sper ca relatia nu se refera la ce scrie pe tub, ca vezi cit parametri intervin, iar impercizia relatiei este 1333% doar pentru tuburile sera, nu mai vorbim de becuri cu incandescenta sau de tuburi de la alte firme . Acvariile de obicei sunt iluminate au cam 1000-3000 lux, max am vazut acvarii iluminate cu 35k lux.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •