Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 13

Thread: Fundulopanchax Gardneri

  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Galati
    Posts
    106
    Post (Dis)Likes

    Fundulopanchax Gardneri

    Salut !
    Dupa cum mentionasem undeva intr-un post anterior , m-am lasat de Australe si m-am apucat de Gardneri . Sunt cu adevarat uimit de acesti pesti , de coloritul lor dar mai ales de rapiditatea cu care cresc , iar pe langa asta nu am mai intalnit problemele pe care le-am avut cu Australe ; probleme de genul : nr. mare de icre care nu eclozeaza sau nr. mic de pui ce supravietuiesc ( ori procedam eu gresit cu ei ori parintii erau dintr-o linie genetica slabita ).
    Asadar am achizitionat un trio matur de Fundulopanchax Gardneri , de la cineva de pe forum , (cand am fost sa-i ridic m-am "speriat" de dimensiunile lor; 7-8 cm - n-am mai vazut) . Pentru reproducere am folosit metoda clasica : un bazin mic de 12 litri , neon , incalizitor cu termostat fixat la 24 de grade , burete si nelipsitul mop , 100% acril . O data pe saptamana adun icrele din mop , ca numar... intre 10 si 80 de oua (nu imi place sa le las , deoarece se albesc intr-o proportie mai mare ) . La suprafata bazinului am 2 funduri de Pet-uri de 2,5 litri , pe care le lasam sa pluteasca . Motivul pentru care folosesc pet-urile taiate (cam 4-5 cm de la baza ) este ca acestea sunt bine echilibrate in apa , spre deosebire de alte cutii din plastic , pe care le-am utilizat si care aveau tendinta de a se inclina in miscarea apei , astfel , expunand la aer icrele . Intr-una din aceste pet-uri taiate , pun icrele iar in cealalta alevinii care eclozeaza alaturi de cateva fire de plante plutioare si melci comunitari . Puii ii tin cam doua saptamani in acel recipient , timp in care le schimb apa des (cu o seringa) si ii hranesc cu artemia eclozata si apa din cultura de daphnia , (care bine inteles contine pui mici de daphnia plus alte microorganisme ) . Dupa aceasta perioada , in care puietul creste incredibil de repede , ii iau si ii mut ( ii vars cu grija ) , intr-un bazin de 10 litri (ce are conditii perfect similare cu cel al parintilor) si incep sa-i hranesc si cu fulgi maruntiti . Cand ating dimensiunea de 2 cm ii mut in bazinul mare de 80 de l (care este bine plantat) , aici cresc in liniste alaturi de cativa Endleri .
    Concluzii:
    -Icrele nu sunt fotosensibile .
    -Gardneri este un killie extraordinar de frumos , si foarte usor de reprodus - un adevar killie al incepatorului.
    -Prea multe paranteze in acest post
    Acum sper sa reusesc sa expun cateva poze cu puii (maturi acum) de la care am adunat primele icre . Au o dimensiune medie de 4 cm si varsta de 3 luni ; in jur de 20 la numar dintre care un singur mascul este "defect"- are coloana usor deformata desi creste la fel de bine ca ceilalti (il stiu de cand era mic dar mi-a fost mila sa-l elimin , oricum nu l-am pus la reprodus - ar fi si culmea) , si o femela care pare a fi prea fertila produce mai multe oua decat normal si are mereu abdomenul bombat (Jos in poze) stiu ca asta ar putea fi o problema , insa se comporta si mananca normal pana acum . Astia mici sunt o noua generatie pe care o cresc acum . Am sa fac poze trio-ului initial (parintii) si am sa le postez cat mai curand sper .














  2. Likes Tatanka liked this post
  3. #2
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Foarte fain,spor si pune poze mai multe.

  4. #3
    Member jooky's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    197
    Post (Dis)Likes
    La cei 7-8 cm cred ca sunt superbi, cu mult mai frumosi decat o pot arata pozele. Mult succes in continuare!

  5. #4
    High member tudosie eugen's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti Eroii Revolutiei
    Posts
    797
    Post (Dis)Likes
    Felicitari, foarte simpatici piticii .... la mai mare.
    ROMANIAN KILLIFISH ASSOCIATION - RKA 110

  6. #5
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Galati
    Posts
    106
    Post (Dis)Likes
    Va multumesc pentru aprecieri .
    Am reusit sa fac cateva poze Gardneri-lor mari , insa tin sa specific ca sunt destul de greu de fotografiat , se misca non stop , din aceasta cauza nu toate imaginile sunt de calitate . Culorile , lor , reale pot fi reproduse de aparatul meu , doar in lumina naturala , de acea am recurs la cateva metode ... mai diferite (Pestii sunt ok) .























    Last edited by dunareanu'; 25-01-2012 at 15:21.

  7. Likes Tatanka liked this post
  8. #6
    High member tudosie eugen's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti Eroii Revolutiei
    Posts
    797
    Post (Dis)Likes
    Valeu .... ce-ai facut zapacila ... ai scos pestele la soare ? ) ....
    ROMANIAN KILLIFISH ASSOCIATION - RKA 110

  9. #7
    Base member FlorinI's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Bucureşti S1
    Posts
    499
    Post (Dis)Likes
    Am īnțeles că peștii se dezvoltă mai bine dacă-i ții īn apă

    Felicitări, foarte frumoși, sunt sigur că o să ajung și eu la killi mai devreme sau mai tārziu!

  10. #8
    Base member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    IASI
    Posts
    306
    Post (Dis)Likes
    Bravo,succes in continuare cu ei,ideea cu peturile pe suprafata este f buna.Te asteptam si cu alte specii,cel putin la fel de spectaculoase.
    ROMANIAN KILLIFISH ASSOCIATION
    RKA 001MF

  11. #9
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Galati
    Posts
    106
    Post (Dis)Likes
    Multumesc ! Sper ca in viitor sa am in grija si alte specii de Killie ! Pozele alea de la final au fost facute aprope de fereastra , deasuprea bazinului lor iar "sedinta foto" a durat cateva secunde .

  12. #10
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Galati
    Posts
    106
    Post (Dis)Likes
    Interesant , iata cateva din variatiile speciei Fp. gardneri
    http://www.fishlice.f9.co.uk/house/R...20Gladwell.htm

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •