Results 1 to 3 of 3

Thread: Lectia de gramatica!

  1. #1
    Administrator Tudor.M's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Falticeni
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes

    Angry Lectia de gramatica!

    Deoarece vad ca ~60% din useri articuleaza verbe si nu numai cu inca un "i", am zis sa tinem putina teorie:

    Verbe: doar 4 verbe au infinitivul în -ii: a înmii, a pustii, a se sfii, a(-i) prii. Tot astea 4 vor avea şi viitorul, şi condiţionalul în -ii: va înmii, ar înmii.
    Restul verbelor care se termină în -i se termină într-un singur -i – . Prin urmare, scriem: ar munci, vor dori, să poată oferi.

    Exemple din forum de greseli: oferii, as dorii, se poate imbunatatii, va trebuii !!!

    Folosirea lui â si î are o regula foarte, dar foarte simpla: â se pune doar in interiorul cuvintelor(ex:cântar,urât) si î se pune la inceputul si sfarsitul unui cuvant (ex: început, a hotărî)

    La fel se greseste si cu unele substantive gen litrii (corect litri). Deci singular un litru, plural doi litri cu un singur "i".
    Last edited by Tudor.M; 12-12-2013 at 09:52.

  2. #2
    Senior Dan Hîncea's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Bucuresti, Berceni - Popesti Leordeni, Ilfov
    Posts
    2,148
    Post (Dis)Likes
    As vrea sa adaug, tot din motivul mentionat anterior si conjugarea verbului "a fi"!

    Doar la imperativ si la conjunctiv (afirmativ sau negativ) verbul "a fi" are ii.
    Pentru a fi cat de cat pe intelesul tuturor am sa si exemplific:

    ex:
    Fii
    bland! (imperativ)
    sa (nu) fii cuminte. (conjunctiv)
    nu fi prostanac, si promit ca voi fi bland cu tine (in toate celelalte situatii)

    O alta situatie destul de des intalnita din nefericire este utilizarea neadecvata a adverbelor "numai", "doar" si "decat". In constructii afirmative se folosesc numai sau doar, iar in constructii negative se folosește decat.
    ex:
    am numai (doar) 2 acvarii.
    nu am decat 15 tipuri de plante.

    Si ultima:
    Folosirea "se merita": incorect
    merita: corect
    Last edited by Dan Hîncea; 13-01-2012 at 11:58.

  3. #3
    High member tudosie eugen's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti Eroii Revolutiei
    Posts
    797
    Post (Dis)Likes
    As dori sa adaug acestui post si faptul ca multi folosesc cratima - liniuta gresit, adaugand-o in multe cazuri in care nu este nevoie.
    Exemple de greseli: i-mi trebuie, v-or vedea, m-ai sus, judeca-ti voi ce e bine.
    Corect este:
    imi trebuie (dativ, în formele mie, îmi, mi)
    vor (a vrea - vb., ind. prez. 1 sg. vreau, 2 sg. vrei, 3 sg. vrea, 1 pl. vrem, 2 pl. vreți, 3 pl. vor, imperf.)
    mai sus - nu se refera la o actiune, nu are un verb in coada - de exemplu "m-ai atacat" = pe mine ai atacat.
    judecati voi - eu judec, voi judecati; pe de alta parte este CORECT judeca-ti actiunile - TIE judeca actiunile dar trebuie atentie.
    Pe de alta parte se mai foloseste gresit -ti si la sfarsitul unor adjective:exemplu limita-ti - corect = limitat, limitati.
    ROMANIAN KILLIFISH ASSOCIATION - RKA 110

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •