Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 23

Thread: Mancare Pt Weekend??

  1. #1
    Base member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    425
    Post (Dis)Likes

    Mancare Pt Weekend??

    Sal. Am si eu o intrebare. Care e cea mai buna mancare pt weekend??? Adica daia care o lasi cand nu esti acasa

  2. #2
    Base member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    315
    Post (Dis)Likes

    Doar o parere personala..

    Eu sunt de parere ca cel mai bine se preteaza un hranitor automat, fie cumparat.. fie DIY .. preturile nu sunt exagerat de mari, si te scapa de problemele care pot aparea cu hrana de week-end..

  3. #3
    Base member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    425
    Post (Dis)Likes

    Re: Doar o parere personala..

    Quote Originally Posted by UnRomeo
    Eu sunt de parere ca cel mai bine se preteaza un hranitor automat, fie cumparat.. fie DIY .. preturile nu sunt exagerat de mari, si te scapa de problemele care pot aparea cu hrana de week-end..
    Da stiu. Dar nu am bani acu si nici o schita cum sa bricolez unu. Care ar fii cea mai buna solutie?

  4. #4
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    161
    Post (Dis)Likes
    Daca este vorba de o zi, doua (cam atat e un weekend), nu o sa pateasca absolut nimic pestii daca le lasi fara mancare. Numai ai grija cand revii sa nu le dai prea multa mancare dintr-odata.

    Daca este vorba de o saptamana poti sa le lasi tablete gen holiday. Eu am folosit Sera Holiday Tabs si nu aveau pestii nimic. La inceput nu stiau ce-i ala, dar dupa un timp s-au prins si au mancat din ea. Nu am avut probleme dupa folosire nici cu nitratii, nici cu fosfatii.

    Daca este vorba de perioade mai lungi (peste o sapt.), de ex. o excursie in spania atunci e bine sa-ti cumperi un hranitor automat.
    Acvariu:
    • volum - 300l brut (220l net) homemade
    • iluminare - 150W (2x30W Osram Fluora, 2x30W Philips TLD 830, 1x30W Philips Aquarelle)
    • filtrare - Filtru extern Jebo 828 (1200l/h)
    • incalzitor - Incalzitor extern Jebo HT600
    • substrat - Sera Floredepot si pietris cu granulatie 1-3mm + JBL 7+13 balls.
    • CO2 - Tub 10kg, reductor si reactor M AquaMedic, Ph Controller, sonda, electrovalva, bubble counter JBL
    • fertilizare - 3ml Vitaflora 2 saptamanal dupa schimbul de apa. Schimb 60l din apa duminica. Solutii preparate din KNO3 si Na3PO4 in caz ca e necesar. (Calculat dupa Redfield Ratio)
    Pesti: 20 guppy, 6 xipho, 4 zebre, 10 neoni, 5 SAE, 2 ancistrus, 2 plecostomus.
    Nevertebrate: melci Pomaceea si neritine, creveti Red Cherry.
    Plante: Echinodorus martii (major), Echinodorus uruguayensis, Microsorum pteropus 'Tropica', Cladophora aegagrophila, Anubias barteri var. nana, Vallisneria gigantea, Alternanthera lilacina, Rotala nanjenshan, Cabomba caroliniana, Eleocharis vivipara, Vesicularia montagnei, Bacopa caroliniana, Egeria najas, Blyxa japonica, Hemianthus callitrichoides.

  5. #5
    Base member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    425
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Borzy
    Daca este vorba de o zi, doua (cam atat e un weekend), nu o sa pateasca absolut nimic pestii daca le lasi fara mancare. Numai ai grija cand revii sa nu le dai prea multa mancare dintr-odata.

    Daca este vorba de o saptamana poti sa le lasi tablete gen holiday. Eu am folosit Sera Holiday Tabs si nu aveau pestii nimic. La inceput nu stiau ce-i ala, dar dupa un timp s-au prins si au mancat din ea. Nu am avut probleme dupa folosire nici cu nitratii, nici cu fosfatii.

    Daca este vorba de perioade mai lungi (peste o sapt.), de ex. o excursie in spania atunci e bine sa-ti cumperi un hranitor automat.
    Ok. Mersi mult. Deci Sera holidai zici ca sunt bune. E vorba de 5 zile

  6. #6
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    161
    Post (Dis)Likes
    Da, la mine era suficient o singura tableta, pentru aprox. 25-30 de guppy, timp de o saptamana. Cand m-am intors inca gaseam bucatele din tableta in acvariu.
    Acvariu:
    • volum - 300l brut (220l net) homemade
    • iluminare - 150W (2x30W Osram Fluora, 2x30W Philips TLD 830, 1x30W Philips Aquarelle)
    • filtrare - Filtru extern Jebo 828 (1200l/h)
    • incalzitor - Incalzitor extern Jebo HT600
    • substrat - Sera Floredepot si pietris cu granulatie 1-3mm + JBL 7+13 balls.
    • CO2 - Tub 10kg, reductor si reactor M AquaMedic, Ph Controller, sonda, electrovalva, bubble counter JBL
    • fertilizare - 3ml Vitaflora 2 saptamanal dupa schimbul de apa. Schimb 60l din apa duminica. Solutii preparate din KNO3 si Na3PO4 in caz ca e necesar. (Calculat dupa Redfield Ratio)
    Pesti: 20 guppy, 6 xipho, 4 zebre, 10 neoni, 5 SAE, 2 ancistrus, 2 plecostomus.
    Nevertebrate: melci Pomaceea si neritine, creveti Red Cherry.
    Plante: Echinodorus martii (major), Echinodorus uruguayensis, Microsorum pteropus 'Tropica', Cladophora aegagrophila, Anubias barteri var. nana, Vallisneria gigantea, Alternanthera lilacina, Rotala nanjenshan, Cabomba caroliniana, Eleocharis vivipara, Vesicularia montagnei, Bacopa caroliniana, Egeria najas, Blyxa japonica, Hemianthus callitrichoides.

  7. #7
    User banat
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    dezactivat-Tulcea
    Posts
    424
    Post (Dis)Likes
    despre tetramin holiday stiks ce parere aveti?am bagat o tableta in seara aceasta in apa si sunt foarte curios daca pateste ceva apa pana maine.toata seara nu s-a colorat deloc si s-a pasrtat limpede.a mai folosit cineva?pestii mei deja au atacat-o.maine voi pleca dimineata si ma voi intoarce luni seara.e vorba de 3 zile.nu vreau sa ii pun sa tina post negru..

  8. #8
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    100
    Post (Dis)Likes
    cat e sera holyday? ca eu parca am vazut ca era 30-40 ron, decat sa iti iei 3 dinalea mai bine iei hranitor, gasesti incepand cu 90-100 ron
    54l brut, vivipari
    Hranitorul automat rulz!

  9. #9
    User banat
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    dezactivat-Tulcea
    Posts
    424
    Post (Dis)Likes
    40 ron :O?nu cred ca este atat de scumpa.asta de la tetra e 8 lei si are 10 stixuri.eu am pus unul si in trei zile l-au epuizat.nu am gasit pesti morti,dar cu totii erau flamanzi si s-au bucurat la vederea mea.eu cred ca mancarea asta e atat cat sa nu tina post negru pt ca rezista oeicum si fara ea.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    100
    Post (Dis)Likes
    eu am vazut la carrefour orhideea ceva sferic care era 40 ron, mancare de vacanta, deaia ziceam de hranitor.
    54l brut, vivipari
    Hranitorul automat rulz!

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •