Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 12 of 12

Thread: Problema cu algele

  1. #11
    High member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Brasov
    Posts
    550
    Post (Dis)Likes
    Alge :
    - lumina naturala directa ( acvariu la geam );
    - nitrati in exces >> hrana ideala pentru alge ;
    - nitratii apar din cauza nitritilor in exces >> hranire in exces, filtrare mecanica si biologica deficitara ( cineva spunea pe acest site : papa mult, caca mult ), pesti prea multi pentru acvariul tau;
    - plante putine ( plantele se hranesc cu nitrati, printe altele ).

    Remediu : - Schimburi zilnice de apa ( 25% - 30% );
    - Un numar adecvat de pesti pentru acvatiul tau;
    - Hranire judicioasa ( cat sa manance tot in 5 - 10 min.), si nu de 10 ori pe zi, ci de max. 2 - 3 ori;
    - Filtrare mecanica buna, si biologica ( acvariu ciclat bine );
    - Plante multe, lumina buna pentru ele, si injectie de CO2 ca sa pape plantele cat mai multi nitrati;
    - Testere de nitrati si nitriti , ca sa previ pe viitor, si nu sa vindeci.

    Recomandare : - mai putine chimicale in acvariu ( preferabil zero );
    - fara medicamente in acvariu ; cand ai pesti bolnavi, trebuie tratati cu medicamente intr-un acvariu de carantina, pentru ca mai toate medicamentele distrug bacteriile denitrificatoare si se decicleaza acvariul.

    Bafta si ne mai auzim.
    Viata-i scurta, dar nasoala.

  2. #12
    High member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    827
    Post (Dis)Likes
    Am avut si eu probleme cu algele din cauza ca aveam acvariu in balcon si am fost plecata pentru 3 zile de acasa. Cand m-am intors ai mei hranisera pestii excesiv si nu ii mai vedeam. Doar daca veneau ei la geam ii vedeam. Si am facut schimburi de apa, l-am mutat de la geam, am luat mai multe plante si pana la urma cel mai bun remediu sa scap 100% de ele...au fost melcii aceia maron. Acum nu am pic de alge. Aia mananca si mancarea excesiva.
    Dar pacat ca se inmultesc repede. Daca vrei sa bagi asa ceva trebuie sa te avertizez ca in maxim o saptaman ai vreo 15-20 de pui de la ei. Eu am inceput sa scot cu mana si parca tot nu se termina

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •