Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 14

Thread: betta + ancistrus ?

  1. #1
    High member Kittie's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Bucuresti - sector3
    Posts
    657
    Post (Dis)Likes

    betta + ancistrus ?

    Daca bag un pui de ancistrus (1,5cm) in acvariul pestelui betta o sa aiba probleme ? Momentan betta are companie doar un melc pomaceea mic

  2. #2
    Member Alexandru Bazavan's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Ploiesti
    Posts
    242
    Post (Dis)Likes
    Salut.Depinde ce avcariu ai.Eu cresc de ceva timp betta cu cory,ancistrusi,neoni,rummynouse,SAE si nu am avut pana acum probleme.Sigur,am avut acvarii pe masura si nu am crescut betta cu toate aceste specii simultan.

  3. #3
    High member Kittie's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Bucuresti - sector3
    Posts
    657
    Post (Dis)Likes
    Am si eu 2 acvarii mari, unul de 82 si altul de 60 litri, dar betta era singur intr-un nano-acvariu de 10 litri. Am bagat acum vreo ora un pui de ancistrus la el si vad ca totul e OK, il ignora in marea majoritate a timpului. L-a alergat decat de vreo 2 ori cateva secunde, poate doar asa, sa-i arate cine e stapanul acolo

  4. #4
    High member adiscantee's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    vaslui
    Posts
    747
    Post (Dis)Likes
    daca il prinde o sa ramana din nou stapanu singur in acvariu

    edit incearca sa il scoti de acolo sigur nu va scapa la infinit si e pacat de el
    daca era cu plati nu avea nici o sansa sa ii prinda sunt prea rapizi pentru el
    Last edited by adiscantee; 31-12-2011 at 13:01.


  5. #5
    High member Kittie's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Bucuresti - sector3
    Posts
    657
    Post (Dis)Likes
    Da, ai dreptate :( chiar vrea sa-l prinda. Saracul pui de ancistrus sta doar ascuns dupa incalzitor si chiar si acolo incerca sa-l prinda, desi ma indoiesc ca ar putea. Credeam ca e un betta mai linistit, deoarece cand l-am luat nu statea ca ceilalti in pahare ci intr-un acvariu cu platy si era linistit. Acum probabil a devenit teritorial.

  6. #6
    Member Alexandru Bazavan's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Ploiesti
    Posts
    242
    Post (Dis)Likes
    Toti bettanii sunt teritoriali.Daca aveai un acvariu de vreo 30 l cu betta si pui de ancistrus nu erau probleme.

  7. #7
    High member aquafm's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    921
    Post (Dis)Likes
    Kittie, ancistrusii sint mai retrasi din fire. Dar tu iti dai seama in ce spaima traieste asta micu vazandu-se inghesuit in spatiul acela infim cu un betta care il foloseste pe post de jucarie, sa-i treaca timpul? Acvariul e muuult prea mic pentru un ancistrus, oricat de tanar ar fi.
    " - Nu sinteti prea nervos, cu toata agitatia din jur?
    - Nu, a raspuns linistit maestrul zen. In afara acestei agitatii, totul este foarte calm" Henri Brunel - Zambete zen

  8. #8
    High member Kittie's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Bucuresti - sector3
    Posts
    657
    Post (Dis)Likes
    Am inteles. Multumesc pentru raspunsuri ; o sa transfer puiul de ancistrus inapoi in acvariul mare iar pestele betta va ramane singur cu melcul pomaceea. Poate o sa-i aduc o femela pentru ca vad ca a inceput sa construiasca un fel de cuib la suprafata apei, pe unde intra incalzitorul.

  9. #9
    High member adiscantee's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    vaslui
    Posts
    747
    Post (Dis)Likes
    daca o sa aiba cateva plante de suprafata o sa ii fie mult mai usor sa construiasca cuibul
    daca vrei sa introduci o femela o sa ai nevoie de ceva plante unde sa se ascunda in caz ca masculul devine agresiv, sau cel mai bine desparti acvariul in 2 cu o plasa transparenta sau o bucata de geam sa se invete cu femela


  10. #10
    High member Kittie's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Bucuresti - sector3
    Posts
    657
    Post (Dis)Likes
    N-am deloc plante de suprafata acum:( Iar ca plante are doar 2 fire de egeria, 1 fir de cabomba , 1 de un fel de valisneria pitica si o piatra cu flame moss. Acvariul e Boyu ME175, frumos ...dar cred ca totusi prea mic, chiar si pentru un betta.

    E normal sa construiasca acel cuib asa, fara nici un motiv (femela) ? Daca da, trebuie sa pun un inel de plastic in jurul lui ?

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •