Salut revin dupa o perioada de absenta pe forum (dar am mai citit cate ceva pe unele topicuri) deoarece ma gandesc sa imi maresc iazul care momentan are aproximativ 2000 de litri.
As dori ca noul iaz sa aiba aprox 5500 de litri ma gandeam la un iaz de 2.5X1.5X1.5m Lxlxh si ma intrebam cam cata folie ar trebui :
1.Dupa un calculator de pe net as avea nevoie de aprox 35 mp 5.5m/6.5m dar nu stiu cat de corect lucreaza aceste "calculatoare" si in aceasta privinta va cer sfatul , vi se pare mult/putin ? Nu ca as sti eu mai bine dar nu as vrea surprize si experienta voastra sper sa isi spuna cuvantul.
2.Recomandari de locuri de unde sa iau folie si eventual o lista de preturi? (macar orientativa) in Iasi am vazut doar in practiker si nu erau nici preturi in zona nici persoane disponibile pt a fi intrebate iar de calitate nici nu stiu ce sa zic si de aceea cred ca o sa comand online cand o sa fie totul pregatit
3.Iazul este pe langa pomi si ma gandesc la radacinele acestora ceva recomandari in aceasta privinta ,geotextilul va fi eficient sau care ar fi alternativele?
Proiectul nu va demara prea curand intai o sa pun banii deoparte pentru materiale si abia apoi sa vad de unde si ce sa cumpar probabil filtrarea nu va fi o prioritate si va fi amanata pentru anul urmator dar voi pregati tevile si tot ce trebuie.