Results 1 to 9 of 9

Thread: Filtru undergravel intr-un Hailea FA400 (60L) ?

  1. #1
    Member Adrian_'s Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    261
    Post (Dis)Likes

    Filtru undergravel intr-un Hailea FA400 (60L) ?

    Aceasta minune a tehnicii chinezesti ) vine cu un "suport" special pentru sustinerea substratului si realizarea unui filtru undergravel. Plasticul refugiului are si el fante pentru a putea trage apa de sub plasticul-suport. Problema majora e ca nisipul viu pe care l-am cumparat este extrem de fin, si tare mi-e ca, inevitabil, va ajunge sub plasticul-suport. Iar daca pun peste plasticul-suport o plasa suficient de fina incat sa retina nisipul, probabil ca asta se va infunda imediat.

    Acum, inainte sa-mi spuneti ca ar trebui sa scot refugiul ala cu totul si sa fac un sump etc etc , va arat locul unde va sta acvariul:



    Cu alte cuvinte, in pozitia aia nu se poate pune problema decat de un all in one. iar asta se potriveste perfect si ca dimensiuni.
    Plasticul-suport de substrat arata asa (observati ca o moneda de 1 ban incape prin fante, deci ar trebui folosit fie un nisip cu granulatie foarte mare, fie o sita foarte fina)



    Partea inferioara e destul de bine conceputa, cu striuri de directionare a curentului de apa, care indeplinbesc si rol de sustinere



    Pe plasticul refugiului exista trei fante pentru admisia apei, eu as vrea s-o astup pe cea din mijloc, pe unde pot intra tot felul de mizeii in filtru. Observati fantele din partea de jos, pe unde se trage apa de sub plasticul-suport.



    Si asa arata acvariul, cu rama de sus si plasticele demontate.



    Solutia la care m-am gandit eu este sa pun o plasa cu ochiuri relativ mari peste plasticul-suport, si apoi sa pun un strat de nisip cu granulatia mare, PESTE care sa asez nisipul viu. Chestia de care ma tem este ca, in timp, nisipul mai fin va ajunge usor-usor spre sita, antrenat de apa care va curge prin el, si va infunda sita.
    Ce parere aveti? Mai sunt si alte solutii pe care le-as putea lua in calcul? (La celalalt marin, Boyu-550TL, n-am avut asemenea dileme, ca a venit chior cu o singura fanta de admisie a apei pe refugiu, sus, si fara nici un fel de suport pentru substrat, asa ca nu mi-am mai batut capul)

  2. #2
    Senior Member mariuscbn's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Bukale tata-Dristor
    Posts
    1,558
    Post (Dis)Likes
    Acvariile astea BOYU pentru astea sunt create, pentru acvarii marine 90% din ele daca ai frica de ceva, ai frica de ceea ce faci ca s-ar putea sa faci rau in loc sa faci bine!
    China 99% au pesti oceanici deci...au o cultura si experienta avansata in acvaristica.
    Parerea mea!!!
    PS: Si eu am unul acasa Boyu EA-80 (chear daca mi-am luat un filtru extern asta NU inseamna ca ala al lui intern din fabricatie nu era bun)
    Nu oricine are virtutea de a se comporta diciplinat in mijlocul dezodinei!
    Un om deştept poate să īnveţe şi de la un prost. Invers e mai greu.
    RESPECTA ca sa fii respectat!!!

  3. #3
    Member Adrian_'s Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    261
    Post (Dis)Likes
    Inteleg ce zici, dar subiectul este un Hailea FA400, conceput tot pentru marin, si care are din fabrica suportul ala pentru filtrare prin substrat. Acvariul Boyu TL-550 e alta poveste .

  4. #4
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Mie bazinul mi se pare foarte okcu tot ce are el. Daca chiar ti-e frica ca ti se va infunda schimba nisipul, parerea mea.

  5. #5
    Administrator bilti's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    timisoara
    Posts
    1,924
    Post (Dis)Likes
    acvariu ca al tau am si eu. am scos tot afara si am facut sump. nu am fost multumit de filtrul de substrat si de cel intern. ce a iesit poti vedea aici:


  6. #6
    Member Adrian_'s Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    261
    Post (Dis)Likes
    Bilti, stiu ca asta ar fi cea mai buna solutie, dar la mine nu merge, din motivul expus in prima poza.

    @rick: vorbim de nisip viu pentru acvarii marine, asta nu se prea gaseste cu granulatii la alegere.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    BUcuresti
    Posts
    125
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Adrian_ View Post
    @rick: vorbim de nisip viu pentru acvarii marine, asta nu se prea gaseste cu granulatii la alegere.
    aici te contrazic partial... nu se gaseste inca in .ro, stiu insa de la cineva important ca o sa apara in curand toate solurile de la Seachem, inclusiv marine! NEBUNIEEEE!

  8. #8
    Aquarium expert ionutlatcan's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Focsani
    Posts
    2,925
    Post (Dis)Likes

    Talking

    sa-mi dai si mie telefonul lui sa il intreb....

  9. #9
    Member Adrian_'s Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    261
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by lukaboy View Post
    aici te contrazic partial... nu se gaseste inca in .ro, stiu insa de la cineva important ca o sa apara in curand toate solurile de la Seachem, inclusiv marine! NEBUNIEEEE!
    Nu te contrazic, dar stii cum merge treaba la noi, daca stai in nadejdea ca "o sa apara in curand" startezi acvariul la Craciunul viitor

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •