View Poll Results: Dennerle sau Tropica

Voters
28. You may not vote on this poll
  • Dennerle

    18 64.29%
  • Tropica

    6 21.43%
  • Dennerle + Tropica

    3 10.71%
  • Dennerle + turba

    1 3.57%
Results 1 to 9 of 9

Thread: Dennerle vs. Tropica

  1. #1
    Base member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    380
    Post (Dis)Likes

    Dennerle vs. Tropica

    Urmeaza sa fac un reset si as dori sa schimb si substratul fertilizant. Voi ramane la un substrat de tip sandwich. Plantele tinta vor fi plante stem, gazon si una-doua criptocorine (plus moss si ferigi, dar astea n-au legatura cu substratul). Nu ma intereseaza schemele de fertilizare complete "ale producatorului", voi ramane la fertilizarea de tip EI, adaptata dupa nevoile plantelor. As prefera insa un substrat bun, fiindca din punctul meu de vedere un substrat bogat in nutrienti iti permite o marja de eroare mai mare la fertilizarea lichida.

    Am deja doua galeti de Dennerle Deponit Mix, insa intrucat apa din zona unde stau e foarte dura si alcalina ma gandesc ca m-ar ajuta mai mult un substrat acid, care sa-mi mai scada Kh-ul. Din punctul asta de vedere Tropica pare sa fie potrivit (ar mai fi si Power Sand dar e prea scump). O alta posibilitate la care m-am gandit ar fi sa "astern" un strat de Tropica sau chiar de turba peste care sa pun Deponit-ul si apoi Manado. Stiu ca Tropica tulbura apa la replantare, insa telul meu pentru viitorul setup e sa replantez cat mai putin posibil. As dori cateva sugestii de la cei care au experienta cu substraturile acide, m-ar interesa in primul rand in ce masura scad Kh-ul si daca aceasta caracteristica se mentine pe timp mai lung. Sunt deschis si receptiv si la alte variante in afara celor enumerate.
    Last edited by andrei_0; 13-12-2011 at 16:26.

  2. #2
    High member scifficus's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Ploiesti
    Posts
    889
    Post (Dis)Likes
    Doar Dennerle si cumperi osmozor. Mare lucru nu o sa faci cu turba in substrat sa scazi KH-ul. Sunt anumite procese care se desfasoara in straturile solului, fiecare in parte cu anumite caracteristici.

  3. #3
    Member starter's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    jud.Suceava, Radauti
    Posts
    108
    Post (Dis)Likes
    Cum a scris si ''yoda'' e cea mai buna solutie mai ales ca deja ai deponit mix. Nu are rost sa te complici cu turba pentru efectul nu cred ca tine mai mult de 2-3 luni, apa se ingalbeneste (chiar daca e in substrat turba) plus eventuala mizerie in plus. Am avut si eu la un acvariu turba ( peat blocks ) si mare branza nu a facut decat efectele ce le-am scris mai sus. Acum am osmozor si am rezolvat problema cu duritatea apei.

  4. #4
    Base member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    380
    Post (Dis)Likes
    Osmozorul ar fi intr-adevar solutia evidenta, dar deocamdata nu prea mai am unde sa il pun si pe ala (imi trebuie neaparat cu pompa booster fiindca n-am presiune la retea). Ma descurc si cu Kh 14 cat am acuma, plantele pe care le am momentan merg foarte bine, o singura specie n-am reusit sa tin - Rotala Vietnam, prima data a murit in 2 saptamani, a doua oara a crescut binisor, a dat si lastari, insa dupa ~1 luna si ceva au cazut frunzele de jos, tulpina s-a innegrit, a putrezit si am pierdut-o. Eh, poate a 3-a oara e cu noroc . Mi-ar fi insa mult mai usor daca as reusi sa scad duritatea putin.
    Last edited by andrei_0; 13-12-2011 at 17:30.

  5. #5
    High member scifficus's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Ploiesti
    Posts
    889
    Post (Dis)Likes
    Chiar nu ai loc pentru el? E o baterie de 3 filtre si alea mici rau. Eu il tin intre masina de spalat si perete. Nici macar nu se vede.

    Legat de presiune, eu am fabuloasa presiune de 2 bari. Rareori depaseste cu putin peste, in timpul zilei am in general cam 1,8 bari si scot in 12 cam 35 litri.

    Tie cat iti trebuie pentru un schimb, avand in vedere ca faci 50/50 cu apa de retea?

  6. #6
    Base member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    380
    Post (Dis)Likes
    Eu schimb 80-90l odata, deci la 50/50 mi-ar trebui 40l. Desi probabil ar trebui sa fac amestecul 66/33, deci vreo 60l daca tinem cont ca am Kh 14 si as vrea sa-l aduc la 4-5. De alea 3 filtre sa zicem ca as avea cumva loc, dar daca mai pun pompa booster, rezervor, si tevaraie, nu stiu unde sa le mai bag pe toate. In plus, nu prea am cum sa stau saptamanal cate o zi intreaga acasa sa se umple acvariul. Tu cum procedezi la debitul ala asa scazut? Il lasi noaptea, stai langa el, il lasi nesupravegheat? Apa o cari cu galeata sau bagi cu furtunul direct in acvariu?

  7. #7
    High member scifficus's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Ploiesti
    Posts
    889
    Post (Dis)Likes
    In ordine inversa iti raspund.

    Apa o adun in we, cand stau acasa, imi place sa ies dar nu imi place sa ma calc pe picioare cu altii sau sa ma 'nervez in trafic si/sau pasune printre gunoaie si manele.

    Atunci, in we fac si schimbul de apa iar apa de osmoza o folosesc ca atare, direct in acvariu. Torn cate 10 litri, apa ro / apa retea, declorinata si statuta o saptamana.

    Nu ai nevoie de tevi pentru osmozor, exista furtune de 6 mm cu care faci legaturile. Sunt cam la 1 leu bucata de 1m. Ca sa nu stai cu grija lui, poti folosi un recipient de 60 litri cu gura larga. Pe el instalezi un plutitor de maxim si pe furtunele de la osmozor bagi o Valva diferentiala ( shutt off ). Ce fac trasnaile astea. Pai atunci cand apa de osmoza ajunge sus, ridica plutitorul si inchide linia de alimentare astfel creand presiune, cu ajutorul valvei, inchide si alimentarea cu apa. Iar cand vii de la servici ai un rezervor plin cu apa gata de schimb.

    Iti anexez un link cu smecheria.

    http://www.youtube.com/watch?v=ssa6njb5nV4.

  8. #8
    Base member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    380
    Post (Dis)Likes
    Mersi de info, la asa ceva m-am gandit si eu. Dupa cum ai spus si tu, instalatia as putea sa o mai dosesc pe undeva insa problema e cu recipientul ala de 60 de litri

  9. #9
    High member scifficus's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Ploiesti
    Posts
    889
    Post (Dis)Likes
    Gasesti tu un loc pe acolo, nu e imposibil. Bidonul de 60 litri, daca e patratos are 30 x 35 x 60 sau cam pe acolo. Nu ai loc prin baie sa-l plantezi pe undeva? Practic iti trebuie cat strangi apa, in rest il dosesti in debara sau sub pat.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •