Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 12

Thread: scalari

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Giurgiu
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes

    scalari

    Am 10 ani de cand cumpar scalari si imi mor tot timpul.. unii dupa 2-3 zile altii rezista o luna, dar oricum la asta se ajunge. Am un acavriu de 80 l si este destul de populat, am f multe scoici, melci si au unde sa se ascunda! Exista vreo solutie? Apa are 24 C.

  2. #2
    User banat
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Campia-Turzii,Cluj
    Posts
    381
    Post (Dis)Likes
    O sa ai nevoie de 26 grade , pompa de aer ,filtru cel putin "burete bolborositor ,schimburi de apa aprox.30% o data la saptamana cu apa pusa la declorinat 24 ore si cu aceeasi temp. cu apa din acvariu la momentul schimbului de apa.Mancare de 2 ori pe zi,cat mai variata ,incearca sa nu folosesti tubi.Daca ne spui mai multe despre acvariul tau(pesti,nr.,specii),poate o sa gasim o solutie impreuna.

  3. #3
    High member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Victoria, jud BV
    Posts
    624
    Post (Dis)Likes
    Spui ca ai foarte multe scoici...sunt vii sau moarte?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Giurgiu
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes

    scalari

    am tot ce imi trebuie in acvariu,temperatura 24g,nu am plante.mor oricum.specii;carasi aurii,gurami albastri,gupy,xifo.discusii sint mai rezistenti?

  5. #5
    High member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Victoria, jud BV
    Posts
    624
    Post (Dis)Likes
    Ii cresti cu speciile care le-ai enumerat mai sus??daca da, nu stiu dc iti pui intrebarea "de ce imi mor scalarii"

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Giurgiu
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes

    scalari

    de ce?nu ii ataca

  7. #7
    High member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Victoria, jud BV
    Posts
    624
    Post (Dis)Likes
    Oke...deja lungim povestea fara rost.. II STRESEAZA!! Pls. mai citeste despre speciile pe care le cresti, sunt mii de topicuri pe acest forum in care se vorbeste despre multe specii de pesti.

  8. #8
    High member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    509
    Post (Dis)Likes
    ...si scoate tampeniile alea de scoici si melci ca cresc duritatea! scalarilor nu le comvine apa asa de dura cum ai tu!
    ::HRANA VIE::DANIO RERIO::

    WebDesign Profesional la preturi mici-mici. Detalii pe privat.

  9. #9
    Very high member
    Join Date
    May 2007
    Location
    Belgia 1977
    Posts
    1,311
    Post (Dis)Likes

    Re: scalari

    Quote Originally Posted by GabiLorin
    am tot ce imi trebuie in acvariu,temperatura 24g,nu am plante.mor oricum.specii;carasi aurii,gurami albastri,gupy,xifo.discusii sint mai rezistenti?
    nu i-ati raspuns omului la intrebare
    total 1200 l
    ancistrus sp.+L 144, apistogramma macmasteri, betta coccina+albimarginata, colisa lalia, cory panda+pygmaeus, guppy, rummy nose, pleco, kryptopterus, macropodus opercularis, red+black phantom, melanotaenia, ramirezi, palmeri, otocinclus, paracheirodon axelrodi, pterophyllum scalare, thayeria boehlkei, trichogaster trichopterus+leeri, trichopsis pumila, atya gabonensis, atyopsis molucensis, caridina japonica, red cherry+white pearl, neritine, pomacea bridgesii

  10. #10
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    290
    Post (Dis)Likes

    Despre scalari

    Scalarii sunt pesti ce populeaza un anumit segment din cursul fluviului Amazon.Stiind acest lucru,implicit trebuie sa creem in acvariu un mediu cel putin asemanator cu cel din natura.Cerintele scalarului la chimia apei sunt:-Ph 5,5 pina la 6,5 ;Dh de la 0 la maximum 4;Temperatura 26-29 grade Celsius. Acvariul trebuie sa fie destul de bine plantat,cu substrat inchis la culoare,iar ca specii (colocatare)de pesti vor fi introduse specii pasnice apartinand aceluiasi biotop(amazonian).Nematobrycon palmeri;Paracheirodon innesi;Phenacogrammus interruptus;Paracheirodon axelrodi;Corydoras aeneus;Apistogramma cacatuoides; Nannacara anomala si altele.
    Asa ca ! Guramii sunt teritoriali,carasii tulbura apa si consuma plantele,guppy si xipho au alte cerinte de chimia apei.Carasii si guramii din Asia,guppy si xipho Mexic si peninsula Yucatan.
    Daca vrei scalari inarmeaza-te cu rabdare,citeste tot ce poti despre Amazon(fluviul),aranjeaza-ti acvariul cu substrat,plante,radacini,lasa-l la ciclat,masoara parametrii chimici ai apei si daca-s cei de mai sus poti introduce linistit pesti din bazinul amazonului .
    Cu speranta ca am fost de ajutor ,multa bafta !

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •