Results 1 to 9 of 9

Thread: Intrebare

  1. #1
    Junior Member 96Raul96's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Satu Mare
    Posts
    18
    Post (Dis)Likes

    Intrebare

    Salutari,a mai incercat cineva sa tina discusi in apa de la robinet?Sau e buna?Ca mia zis un domn de la petshop ca e okay.

  2. #2
    Member mihaicst's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    tasnad,sm
    Posts
    243
    Post (Dis)Likes
    eu nu tin discusi dar stiu ca domnii de la petshop zic multe doar ca sa isi vanda marfa, cel mai bun sfatuitor sunt cartile de specialitate si internetul!!! apoi poti sa iei decizii...

    salve

  3. #3
    Base member Ceatza's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Iasi
    Posts
    441
    Post (Dis)Likes
    Salut Raul , pai ce crezi toti crescatori din tara sau cei care detin discusi printre care si eu isi permit sa cumpere aparate de osmoza? Da normal ca se tin si cresc. Fiecare oras are calitatea sa la apa duritate ph etc in functie de cum trateaza apa in statia de apa potabila. La Iasi am un ph direct de la robinet de 7,5 sau 7 . Numai bine si ape limpezi

  4. #4
    Junior Member 96Raul96's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Satu Mare
    Posts
    18
    Post (Dis)Likes
    Ca sa nu mai deschis alt topic,postez aici problema mea de construire a co2-ului
    Cu reteta m-am descurcat,problema e asa
    Am facut reteta,am bagat in dop un furtun
    Pe furtun atasez o valva anti-retur si un numarator de bule
    Am vazut in alte acvarii cu sistem co2 ca este ceva in acvariu ca o sticla unde sunt foarte multe bule care se misca repede
    Nu am citit asa ceva in construirea sistemului
    E okay daca furtunul din flacon il duc direct intro piatra de aer si gata?Sau il bag in filtru?

  5. #5
    Base member shpritz's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    396
    Post (Dis)Likes
    Raul, acel "ceva ca o sticla" se numeste reactor si are rolul de a tine bulele de CO2 cat mai mult in acvariu. Daca nu ai posibilitatea de achizitionare a unui reactor, poti cauta un difuzor ceramic, sau incearca sa bagi la capatul furtunului (capatul ce intra in acvariu) un filtru de tigara (nefolosit). Daca nu merge cu filtru normal cauta pe cineva care fumeaza slim. Cele doua variante sunt mai bune decat piatra de aer.
    Succes!
    Ape limpezi!

  6. #6
    Junior Member 96Raul96's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Satu Mare
    Posts
    18
    Post (Dis)Likes
    Tot nu sunt lamurit cu reactorul de 3-4 ore tot asta caut fara intrerupere si ma documentez,dar degeaba daca poate cineva sa-mi explice mai amanuntit as fi recunoscator

  7. #7
    Base member Ceatza's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Iasi
    Posts
    441
    Post (Dis)Likes
    Salut , uite aici un link citeste de la inceput sa-ti dai seama despre ce e vorba acesta este un reactor activ http://forum.acvarist.ro/showthread....ur-si-eficient

  8. #8
    Very high member adrian_b's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Sibiu
    Posts
    1,355
    Post (Dis)Likes
    In primul post de aici

    http://forum.acvarist.ro/showthread....ati-de-control

    este un link si acolo gasesti o prezentare mai amanuntita a sistemelor de injectie cu CO2
    In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma - Antoine-Laurent Lavoisier

    Cine se scoala de dimineata... ajunge... sa doarma putin

  9. #9
    Member mihaicst's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    tasnad,sm
    Posts
    243
    Post (Dis)Likes
    foloseste cuvinte cheie pe youtube, gen "diy co2 sistem", multe intelegi prin vizionare! apoi vei face legatura cu ce ai citit...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •