Page 2 of 74 FirstFirst 12341252 ... LastLast
Results 11 to 20 of 740

Thread: peisaj

  1. #11
    Admin retras Kin's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Argeș
    Posts
    8,581
    Post (Dis)Likes
    Acvariul arată excelent, peisajul e liniștitor. Hardscape-ul e bine ales, plantele sunt sănătoase, corect colorate și au avut parte de un trimming bun. Singurul defect pe care-l găsesc dacă e să caut, este filtrul intern care strică linia orizontului și încurcă peisajul. N-ar strica să încerci ceva extern în locul lui.

    Oricum, una peste alta, datorită naturaleții peisajului, acest jurnal merită să stea unde-a stat și anteriorul, adică la Aquascape. Felicitări!
    Acvariul actual: Monaco (20l)
    Acvarii in trecut: Primul (80l), Ferma (160l), Lu (160l), Oakland (160l),
    Prichindel (25l) , Mini (15l), Pixel (160l),
    GONG (25l), AcvaLaJob (20l).

  2. #12
    Junior Member reaper_silviu's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bacau
    Posts
    56
    Post (Dis)Likes
    Salut prietenas ! Dupa cum sa zis cam secretos mai esti.Cand lam vazut pentru prima oara nu era mai nimik acuma e un "Peisaj" si continua sa se maturizeze.Felicitari si cand mai faci trimming i-a in considerare trimming-ul in 'V".Keep in touch !!!!

  3. #13
    Maestru Aquascape Sebastian Costin's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Satu Mare - Romania
    Posts
    1,882
    Post (Dis)Likes
    Bravo, imi place.

  4. #14
    User banat
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Bucuresti Brancoveanu
    Posts
    62
    Post (Dis)Likes
    Prea misto boschetu' de rotala. off-topic : Nu inteleg de ce ii zice rio 180 din moment ce masurile sunt pt un 200 L ...sau sunt masurile cu tot cu capac ?

  5. #15
    Maestru Aquascape Ionut Godea's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Bacau
    Posts
    532
    Post (Dis)Likes
    Multumesc frumos pentru aprecieri. As dori sa va prezint cateva imagini cu evolutia acvariului, pentru a fi un jurnal complet. Mai intai doua poze chiar de la inceputul setup-ului.


    By ionutg at 2011-12-08


    By ionutg at 2011-12-08

  6. #16
    Maestru Aquascape valyy_dvd's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Buzau
    Posts
    429
    Post (Dis)Likes
    In sfarsit vedem si noi o fertilizare completa de la easy life.
    Foarte frumos acvariul ,bine aranjat cu plante sanatoase,ma bucur sa vad ca se poate si cu easy life asa ceva.
    Ne poti spune si noua parametri din acvariu si in ce cantitati fertilizezi easy life?
    De la start pana acum au fost vre-o data urme de alge?
    Felicitari

  7. #17
    Maestru Aquascape Ionut Godea's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Bacau
    Posts
    532
    Post (Dis)Likes
    Multumesc pentru apreciere. Parametrii nu ii cunosc cu exactitate intrucat am folosit doar Easy test 5 in 1 de la JBL. Dupa acel test, ei sunt in limitele normale. Insusi acvariul ca intreg imi da de stire daca ceva nu este in regula (forma frunzelor, ritmul de crestere al plantelor etc.). Am citit foarte mult despre conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca un setup, astfel incat plantele sa fie sanatoase si lipsite de alge. Trebuie gasit acel echilibru intre lumina, fertilizanti, capacitatea filtrului, medii filtrante, schimburi de apa etc. De exemplu am observat ca atunci cand debitul este scazut, plantele au dificultati mari de crestere. de aceea trebuie mentinut filtrul curat. Un acvariu frumos nu e rodul intamplarii, ci in el se petrec adevarate procese chimice ce duc la sanatatea plantelor si a vietuitoarelor. Am auzit pe forumuri expresia "eu nu bag chimia in acvariu"(!?) dar tocmai in acesta se petrec o multime de procese chimice, pe care trebuie cat de cat sa le cunosti. Altfel ai alge de toate felurile, plantele au carente, nu cresc s.a. Cat despre fertilizarea easy eu dozez zilnic 5 ml de Easy carbo, 1,5 ml de Profito, 2 ml de Nitro si 1,5 de Fosfo. Cantitatile de fertilizanti, difera in functie de felul plantelor, de nivelul de ocupare a acvariului cu plante, de cantitatea de lumina furnizata, etc. Am citit pe un site in afara ca nu conteaza daca depasesti cantitatea de nitrati sau de fosfati recomandata pentru un anumit bazin, pentru ca aceasta nu dauneaza plantelor, chiar le ajuta si nu cresc algele datorita acestui fapt (bine, nu adaugat in cantitate mare). Cat despe alge, sunt cateva verzi, de efect, pe pietre, pentru ca asa imi doresc sa arate. Daca as vrea sa dispara, e simplu: injectie cu easy carbo. Ce as vrea sa subliniez este faptul ca easy carbo "arde" algele la propriu. Mai voiam sa spun ceva in ultimile poze pe care le-am postat, background-ul e dintr-o folie transparenta, iar la baza acvariului am un neon si de aceea e lumina rosie acolo. . Have a nice day!

  8. #18
    Maestru Aquascape alex08's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Craiova
    Posts
    4,148
    Post (Dis)Likes
    Frumos, colegu!

    Cred ca ai o foarfeca foarte ascutita.

  9. #19
    Maestru Aquascape Ionut Godea's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Bacau
    Posts
    532
    Post (Dis)Likes
    Da, am o foarfeca mica si ascutita. . Si acum vreau sa va arat cateva poze facute la exact o saptamana de la primele imagini postate de mine aici.


    By ionutg at 2011-12-11


    By ionutg at 2011-12-11


    By ionutg at 2011-12-11
    Last edited by Ionut Godea; 11-12-2011 at 19:57.

  10. #20
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Bacau
    Posts
    172
    Post (Dis)Likes
    Comparand pozele: ori s-au facut pietrele mai mici / ori au crescut plantele.
    Si pe centru rotala s-a inrosit mai mult.

    GG!

Page 2 of 74 FirstFirst 12341252 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •