Results 1 to 9 of 9

Thread: ulceratie de culoare rosie sub ochi...:(

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    3
    Post (Dis)Likes

    Unhappy ulceratie de culoare rosie sub ochi...:(

    salutare tuturor,

    sunt nou in acest forum, incerc sa fiu cat de scurt pot:

    • date de intrare:
    - am un acvariu de 324 de litri complet utilat...cred... (in ceea ce priveste filtrarea), am inclusiv racitor, nu am in schimb sistem CO2
    - am 2 sturioni (cega mai exact la 35cm bucata)
    - 4 pesti cutit - cel mai mare are cam 12 cm
    - 2 sanitari
    - 2 pesti, cu toate inotatoarele rosii, cu mustati
    - decorul este doar nisip...nu am plante
    - iluminatul se face cu 2 tuburi florescente Juwel High-Lite T5 Day (unul cu lumina calda altul cu lumina rece) a cate 54 w
    - filtru fluval de 1800l/h debit
    - o pompa suplimentara de 2500l/h
    - racitor
    - sterilizator UV 9w

    • problema:

    - am un sanitar caruia i-a aparut ca o ulceratie de culoare rosie la nivelul unuia din ochi. am atasat cateva fotografii pentru o mai buna intelegere a problemei.

    • rugaminte.

    - daca careva s-a mai lovit de aceasta problema il rog frumos sa imi zica ce medicamentatie a folosit...sau ce facut in vederea vindecarii pestilor.

    va multumesc frumos!

  2. #2
    User banat
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    bucuresti , salajan
    Posts
    48
    Post (Dis)Likes
    fii atent , prima daca cat ai ph la apa ?

    dar eu sunt 100% ca e aeromonas hydrophylia. este una din cele mai intalnite bacterii patogene care afecteaza pestii. cel mai adesea atacati sunt pestii care sunt prost hraniti, au sistemul imunitar scazut sau sunt stresati (teperatura apei nu este constanta, acvariul este mutat foarte des etc, de la stres mai pe romaneste) solutie : sodiu hipoclorit 1% si calciu hipoclorit 2% VEZI SA NU DEPASESTI CONCENTRATIILE . daca vrei mai multe detalii da-mi un pm. calciu si sodiul le iei de la farmacie. cam de 10 lei te-ai rezolvat.


    p.s. dai un suc

  3. #3
    User banat
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    702
    Post (Dis)Likes
    Ceea ce spui tu Buro in prima parte e postului tau pare a fi adevarat: o infectie cu bacterii conditionat patogene, in speta Aeromonas, favorizata de diversi factori de stres.
    A doua parte e mesajului mi se pare insa usor incorecta, respectiv acele concentratii. Si spun asta pentru ca in apa de retea se introduc maxim 0.2 ppm de clor total, o concentratie, care este, fara indoiala, toxica pentru pesti si nevertebrate acvatice. Probabil ca ai luat de undeva aceste doze (concentratii) si nu le-ai inteles ca lumea. Pentru ca 1% hipoclorit de sodiu inseamna 1 litru de hipoclorit in 100 l de apa. Sau te-ai referit la concentratia substantei active in solutia comerciala fara sa precizezi ce cantitate din acea solutie comerciala trebuie introdusa in bazin?
    In ceea ce priveste HTH-ul (Calcium Hypochlorite) eu pot spune doar ca este un dezinfectant ce omoara bacterii, protozoare, virusi si fungi, iar la o concentratie de 200 ppm (parti per milion, adica 1 ml la 1 milion ml apa, adica 1000 l apa), timp de 1 ora, va omori pestii si nevertebratele. Deci, se foloseste strict pentru sterilizarea bazinelor goale si nu pentru tratamentul unor plagi.
    Chestie valabila si pentru sodiu hipoclorit.
    Pentru plaga aceea, in ideea in care nu este o muscatura produsa de vreun sturion de acvariu, eu as indica o tetraciclina, antibiotic foarte eficace fata de Aeromonas, in doza de 100 mg/L, imbaieri timp de o ora, zilnic, 7 zile. Si inca o data atentie mare...Aeromonas in stadiul acesta, cu leziuni cutanate, poate deveni foarte usor sistemic si produce hidropizia, sau dropsy.

  4. #4
    User banat
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    bucuresti , salajan
    Posts
    48
    Post (Dis)Likes
    stiam ca si tetraciclina e folosita in mancare ca sa previna asta , dar nu mai stiam ca e si tratament. pestii a caror boala se afla in primele stadii de dezvoltare raspund la tratamentul cu antibiotice daca acestea sunt administrate imediat cum boala a fost diagnosticata . DAR bine ca mi-ai atras atentia , era sa imi torn ceai in poala cand am vazut ce am scris. vroiam sa spun sa-si caute medicamente bine ca e forum ...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    3
    Post (Dis)Likes
    multumesc frumos pentru raspuns o sa incerc medicamentatia ..... totusi mai am o intrebare...ok tratez pestele ...dar daca as vrea sa dezinfectez tot acvariul impotriva acestui tip de boala sa fiu sigur ca nu pun peste cu peste in alt recipient, asta in caz de apare si la ceilalti,...gansdestete ce ar fi sa mut un sturion de 1kg + ca este peste pretentios si vrea temperatura sub 22 de grade....multumesc frumos pentru ajutor.

  6. #6
    User banat
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    bucuresti , salajan
    Posts
    48
    Post (Dis)Likes
    muta pestii , si arde peretii acvariului cu HTH dar spala dupa cu ceva care sa agreeze si pestii tai .... sincer , daca as fi in locul tau , ii tineam si in galeti 1-2 zile , curatam TOT din acvariu , alte plante si dupa MULTE spalar,i DUPA dezinfectare, ii bagam la loc .....

    DAR e de tinut minte ca tetraciclina te rezolva si nu e nevoie sa fii asa de radical . odata pe luna un adaos acolo nu strica ... e ca aspirina pentru oameni ca sa zic asa

  7. #7
    User banat
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    702
    Post (Dis)Likes
    Problema este ca daca folosesti antibiotice in bazinul comunitar, iti deciclezi acvariul ! Eu nu ma prea pricep la piscicultura, dar stiu ca cega e un sturion de Dunare, nu de acvariu de 300 l.,, in ciuda faptului ca nu cresc foarte mari. Deci, exista riscuri si riscuri. Totul consta in ce iti asumi si ce nu. Un bazin deciclat, cu riscurile inerente (intoxicatie cu NH4, NO2, boli intercurente), sau un peste stresat ca-l tot muti si tratezi timp de 7 zile?!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    3
    Post (Dis)Likes
    mai am o intrebare care s-ar putea sa para mai prosteasca...dar cum zice o vorba din batrani cine intreaba nu greseste, ... as putea sa folosesc tetraciclina de care folosesc oamenii si sa ung zona bolnava, ..iar daca nu imi poate indica va rog frumos careva cum arata sticluta cu medicamenteti...(vreun link ceva pe net)...sa stiu exact cum arata cand o sa ma duc sa cumpar asa ceva..multumesc frumos.

  9. #9
    User banat
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    702
    Post (Dis)Likes
    Aici ai un link cu unguent cu tetraciclina: http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=809
    Cred ca orice varianta ai intreba la farmacie (unguent, pastile), doamnele stiu ce sa-ti dea. Vezi insa ca e o problema...antibioticele se elibereaza doar pe baza de reteta...parca. Poti incerca varianta cu aplicare locala de unguent, strat subtire....nu stiu insa cum se va comporta pestele si apa din bazin...

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •