Page 11 of 302 FirstFirst ... 9101112132161111 ... LastLast
Results 101 to 110 of 3011

Thread: Pangeea

  1. #101
    Aquarium expert victor z's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,262
    Post (Dis)Likes
    Pangeea - Saptamana 12:Continuare



    Uploaded with ImageShack.us



    Uploaded with ImageShack.us



    Uploaded with ImageShack.us



    Uploaded with ImageShack.us



    Uploaded with ImageShack.us



    Uploaded with ImageShack.us

    Fiind inca o retrospectiva,am omis cateva detalii in prezentarea bazinului,detalii asupra carora nici voi nu mi-ati atras atentia. Parametrii apei: KH=5
    GH=6
    PO4=0,2
    FE=0,1
    NO3=10
    PH=6,4

  2. #102
    Base member FlorinI's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Bucureşti S1
    Posts
    499
    Post (Dis)Likes
    E super "taraba" de plante De-abia aștept să văd evoluția!

  3. #103
    Maestru Aquascape alex08's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Craiova
    Posts
    4,148
    Post (Dis)Likes
    Ce-mi plac update-urile zilnice!

    Acum, am o curiozitate : poti sa-mi spui ce tipuri de Cryptocoryne adaposteste Pangeea?

  4. #104
    Aquarium expert victor z's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,262
    Post (Dis)Likes
    @alex08-In mare adaposteste cam ce e pe le noi-C. Wilisii X lucens,Pontederifolia,Wendtii brown si green ,balansae,etc.
    In cateva zile sper sa postez lista completa cu plantele,momentan astept cateva mai rare pe la noi,daca nu intru in posesia lor ,fac o comanda zilele astea in Asia sa vad daca reusesc sa aduc ceva; slabiciunea mea nu sunt cryptocorynele sau echinodorusii,le achizitionez doar ca sa faca parte din colectie .
    Last edited by victor z; 20-12-2011 at 00:54.

  5. #105
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Eeee, incepe sa arate intr-un mare fel de acum.
    Peruviana ce-ti face ?

  6. #106
    Aquarium expert victor z's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,262
    Post (Dis)Likes
    Multumesc de intrebare,si-a dat drumul bine de tot,astept sa se indeseasca,sa formez o tufa din ea,la fel si H.Araguaia,si-a revenit si are cativa pui mititei,de cand am facut rost de ea s-a transformat total,la un moment dat am crezut ca o pierd dar daca am tot bibilit-o s-a dat pe brazda.

  7. #107
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    O, vesti bune, vesti bune. Mie sincer sa fiu mi-a cam ramas gandul la peruviana aia, interesanta planta.
    Endlerii ce fac, s-au acomodat? Ai prins acel pui?

  8. #108
    Aquarium expert victor z's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,262
    Post (Dis)Likes
    Dupa Craciun treci sa-ti dau un fir;puiul l-am prins,dar mai e unul,cade si el in plasa,iar endlerii sunt ok

    Pangeea-Saptamana 14: - Acum cateva detalii tehnice:Sump-ul acesta de 70 L si 5 compartimente




    Uploaded with ImageShack.us

    a fost inlocuit cu acesta de 220 L si 7 compartimente,pt ca rezerva de apa din compartimentul cu pompa sa reuseasca sa acopere pierderea apei din bazin in caz de pana de curent.



    Uploaded with ImageShack.us




    Uploaded with ImageShack.us

  9. #109
    Aquarium expert mihai2002's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    onesti
    Posts
    3,056
    Post (Dis)Likes
    Acvariul incepe sa arate frumos , in imaginea de ansamblu toate plantele au virfurile de un verde crud semn ca au luat-o la picior cu , cresterea si ca sint multumite nevoie mare de conditiile oferite
    Wuauu ditamai unitatea de filtrare nu e de mirare ca ai apa atit de limpede... sa inteleg ca acest filtru functioneaza pe un sistem de prea plin de genul sist de schimb de apa la picatura? adica in caz de pana de curent trebuie sa existe un sistem mecanic care sa inchida sifonarea apei din acvariu sau cum ?

  10. #110
    Aquarium expert victor z's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,262
    Post (Dis)Likes
    Nu Mihai,urmareste compartimentul in care se afla pompa,cel mai mare din stanga-in cazul unei pene de curent,nemaifunctionand pompa,nu mai are cine sa ridice apa in bazin,pe partea ailalta in schimb din acvariu in sump curge apa pana cand nivelul ei ajunge sub gaura de scurgere de la bazin.Acum urmareste-ma cu atentie:la mine la bazin cantitatea de apa care se scurge din acv.(fara sa mai fie inlocuita de pompa care sta)este cam de 15 litri,si atunci , daca vol.compartimentului unde se afla pompa nu are putin mai mult de 15 L,atunci pompa va trage o cantitate de apa insuficienta pt a completa necesarul pierdut,si va merge pe uscat degeaba,pt ca apa neajungand la gaura de scurgere,nu va completa circuitul si nu se va intoarce in sump pt a tine pompa acoperita.
    Toata ingineria este sa calculezi de la inceput corect ca vol.compartimentului cu pompa sa fie mai mare decat necesarul pierdut,lucru care la mine la primul sump nu a fost facut,in schimb la al doilea, vol.compartimentului este triplu(am simulat pana de curent de trei ori la rand) si pompa tot are apa de rezerva de unde sa traga.Daca stateam mai bine cu calculatorul iti faceam o schita,dar din pacate nu stiu sa il folosesc sa-ti arat.
    PS-Ca tot veni vorba de sump,atunci cand nu stiam ca este ala,Cosmin din Bailesti (abcdesign) mi-a deschis ochii si mi-a explicat o gramada privind performantele sump-ului,lucru pentru care ii multumesc public pentru amabilitate- (Cosmin ,esti un prieten adevarat),m-a ajutat cu sfaturi de cate ori i le-am cerut.

Page 11 of 302 FirstFirst ... 9101112132161111 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •