Page 273 of 302 FirstFirst ... 173223263271272273274275283 ... LastLast
Results 2,721 to 2,730 of 3011

Thread: Pangeea

  1. #2721
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    London
    Posts
    164
    Post (Dis)Likes
    Frumoase plante imi place acvariul.
    echipament: in curs de achizitionare ...

  2. #2722
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by marius_20 View Post
    Frumoase plante imi place acvariul.

    te ineci linistit in ele !
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

  3. #2723
    Aquarium expert victor z's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,264
    Post (Dis)Likes
    - Poze:

    - O planta rara, Murdania sp. red:



    - Si una dintre fitoase- Ludwigia inclinata var. verticillata "Pantanal":


  4. Likes kirucd, blu, Gabriel 72, visiniu, Irena, rick, rodoselada liked this post
  5. #2724
    Aquarium expert victor z's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,264
    Post (Dis)Likes
    - Azi m-am intors din concediu dupa aproximativ 10 zile si pentru prima data am gasit bazinele relativ intacte.Maine urmeaza poze.
    @visiniu: trebuie sa treci pe la mine sa-ti dau doua specii interesante de plante, proaspat culese.

  6. #2725
    Senior Member visiniu's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Bucuresti - Pantelimon
    Posts
    1,591
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by victor z View Post
    @visiniu: trebuie sa treci pe la mine sa-ti dau doua specii interesante de plante, proaspat culese.
    Victor, stii ca nu faci decat sa ma starnesti. Voi trece cu siguranta...
    Bestiale plantele din ultimele poze!


  7. #2726
    Aquarium expert victor z's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,264
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by visiniu View Post
    Victor, stii ca nu faci decat sa ma starnesti. Voi trece cu siguranta...
    Bestiale plantele din ultimele poze!
    - Deci ramane sa vorbim la telefon si te astept.


    - Revin cu stiri de ultima ora: Am luat parametrii si temperatura din toate bazinele de acasa ( mai putin din Atlantis de la servici unde ma duc maine sa "il consult"). In Nano de 300 litri temp.= 30 grade. In Atlas (1452 de litri), temp.=32 grade. In Pangeea (900 litri) temp.=36 grade. Temperaturi record fata de alti ani, maine urmeaza sa studiez mai in amanunt cum se prezinta diferitele specii de plante. Sunt convins ca de cand am plecat (mai mult de o saptamana) temperaturile au fost cam aceleasi pentru ca si afara temperatura a fost cam la fel, asta ca sa mai spuna ceva crescatorii de discusi, cum ca posibilitatile de a creste plante la 29 de grade intr-un bazin cu discusi ar fi limitate. Daca este cineva care nu crede ce am spus il invit sa vada personal ce spun termometrele din bazine. Noutati, maine.

  8. Likes vazilian liked this post
  9. #2727
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    36 in Pangeea??????
    si poze cand zici ca pui?
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  10. #2728
    Aquarium expert victor z's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,264
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by cristi_ionescu_79 View Post
    36 in Pangeea??????
    si poze cand zici ca pui?
    - Intai sa tund, ca-i jungla. Vino sa-l vezi live. Uite acum m-am uitat in Nano, si sunt doar 29 de grade, dar nu cred ca este concludent, pentru ca s-a mai racorit fata de ieri, plus ca in casa este ceva mai racoare decat in camera acvariilor.
    - Am in schimb o foarte mare nelamurire: Din lacul (sau balta, sau ce-o fi) de unde am luat ieri doua specii de plante, am facut teste azi la nitrati, fosfati si fier. Ei bine, nu s-a colorat decat foarte putin testul de NO3, fiind oricum sub limita minima din scara gradata. Se exclude din start ideea ca as fi facut teste altei ape din alta sursa, pentru ca am testat apa din sticla in care erau plantele si pe care am umplut-o la fata locului. Sunt curios care o fi explicatia. Faza amuzanta este ca inainte cu o zi, am luat intr-o sticla de jumatate de litru alta proba de apa din acelasi loc, iar aseara inainte sa plecam spre casa un prieten a vazut in masina mea in portbagaj sticla cu apa si a tras vreo doua dusti din ea. Il intreb ce gust avea si zice " N-are nici un gust, asa e apa asta de chiuveta de la astia". Nu i-am mai zis ce a baut ca ma certam cu el. Azi dupa ce am vazut valorile, ma gandeam care-i hiba. Sunt curios daca are cineva vreo idee.
    Last edited by victor z; 01-08-2015 at 00:27.

  11. Likes kirucd liked this post
  12. #2729
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Pai nu e nicio hiba nenea Victor, "ieczista" o "iesplicatie"
    In balta respectiva, sau lac ce o fi, exista un ecosistem care functioneaza.
    De obicei in balti/lacuri fundul este malos si e plin de nutrienti si face o
    filtrare foarte buna si foarte posibil in anumite locuri exista multe alge. Plus
    stuf si alte plante care papa nutrienti si ele.

    Just my 2 cents

  13. Likes Arsen liked this post
  14. #2730
    Aquarium expert victor z's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,264
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by kirucd View Post
    Pai nu e nicio hiba nenea Victor, "ieczista" o "iesplicatie"
    In balta respectiva, sau lac ce o fi, exista un ecosistem care functioneaza.
    De obicei in balti/lacuri fundul este malos si e plin de nutrienti si face o
    filtrare foarte buna si foarte posibil in anumite locuri exista multe alge. Plus
    stuf si alte plante care papa nutrienti si ele.

    Just my 2 cents
    - Este logic ce spui. Anul viitor daca mai ajung acolo, am sa studiez mai atent problema. Multumesc pentru interventie. Poate ne vedem si mai vorbim atunci, ce zici?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •