Page 175 of 302 FirstFirst ... 75125165173174175176177185225275 ... LastLast
Results 1,741 to 1,750 of 3011

Thread: Pangeea

Aquarium expert victor z's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by bogdan94 View Post
    Oare e normal acest pearling abundent? Stiu ca are cele mai bune conditii, dar parca arata ca o planta emersa proaspat introdusa in apa...sunt curios cum se va dezvolta in continuare.
    - Gandeste-te ca pearling-ul asta apare pe ea dupa cateva ore de lumina ( am facut poza azi la ora 19.00, iar luminile la Atlas sunt aprinse de la ora 13.00).
    - Nu am mutat-o deloc de cand a venit de la tine si vad ca se simte ft bine. Mai mult decat atat, am observat ca are o crestere destul de lenta, lucru care-mi convine de minune. Am lasat doua fire sa pluteasca libere la suprafata apei in Pangeea si la fel, erau sanatoase (azi le-am aruncat)​, deja sunt ferm convins ca planta asta isi va gasi locul in colectie, multumesc inca o data pentru ea. Sa nu ma uiti cu C. affinis.

Aquarium expert
    Post (Dis)Likes
    Nu am uitat, insa sunt un pic prins acum cu invatatul, am simularile saptamna viitoare, iar apoi o sa o pun. Nu o am acasa si nu am ajuns pe la bunicul sa o iau, dar promit ca nu uit.

Legat de planta asta, inca e frig aici la mine, dar cum da un pic caldura, merg sa vad iar de ea, o sa-i fac poza si la partea emersa, asa e mai usor de identificat.

Post (Dis)Likes
    - Poze:

Uploaded with ImageShack.us

- Nano de 300 L

- Atlas

Post (Dis)Likes
    - Poze noi:

- Bacopa salzmanii (Araguaia), s-a format tufa si abia acum incepe sa se inchida la culoare

- Eleocharis vivipara

- Echinodorus tricolor, o planta extrem de putin pretentioasa la lumina, sta in locurile cele mai umbrite fara probleme, atata doar ca nu-si etaleaza adevarata paleta de nuante ale frunzelor.

Very high member ady vladutz's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Nu stiu cum tineti minte cum le cheama si unde le-ati asezat pe toate....cred ca aveti vre-un fel de harta )))

Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by ady vladutz View Post
    Nu stiu cum tineti minte cum le cheama si unde le-ati asezat pe toate....cred ca aveti vre-un fel de harta )))
    - Da Adi, am o harta... mentala.

Very high member ady vladutz's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Cate specii s-au adunat pana acum?

Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by ady vladutz View Post
    Cate specii s-au adunat pana acum?
    - Pana acum 208 cunoscute, plus inca trei pe care inca nu am avut timp sa le identific (doua specii indigene si una de Rotala cred, care mi-a fost trimisa de un crescator italian de plante rare). Mai am doua specii rare care au ramas cap de afis si inca una pe care m-am hotarat de curand sa o achizitionez.

I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Post (Dis)Likes
    208!!! Impresionant, deja va puteti lauda ca detineti o adevarata gradina botanica

Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by dan.pavelescu View Post
    208!!! Impresionant, deja va puteti lauda ca detineti o adevarata gradina botanica
    - 208+3=? Chiar daca nu le-am depistat inca numele, ele exista. Una dintre ele este cea postata de cateva ori zilele trecute, cea care mi-a fost trimisa de Bogdan(@bogdan94), alta este cea descoperita de mine intr-un izvor anul trecut (ii fac poza maine pentru carcotasi) si cea de-a treia mi-a fost trimisa impreuna cu E. azurea de un acvarist italian, pasionat de cresterea plantelor rare. Nu mai pun la socoteala ca saptamana viitoare ma duc sa-mi iau Potamogeton crispus.