Page 166 of 302 FirstFirst ... 66116156164165166167168176216266 ... LastLast
Results 1,651 to 1,660 of 3011

Thread: Pangeea

Aquarium expert mihai2002's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Uite chiar azi dupa ce scap de la munci o sa trag o fuga sa vedem daca mai exista in zona respectiva, probabil am vazut-o si pe un piriu de pe siret dar doar vag i-mi aduc aminte ca eram ocupat cu alte treburi pacolo , ce stiu eu e ca planta asta rezista sub zapada bine merci si e la max de dezvoltare in martie aprile si septembrie octombrie cind nu e foarte cald afara , pe perioada calda exista doar in forma emersa cea din apa se topeste sau ramin numa betele cu 3 fruinze in virf

Aquarium expert victor z's Avatar
    Post (Dis)Likes
    - @Alex BLD: sigur ca da.
    - @mihai2002:- Din ce-mi spui despre ea, inclin sa cred ca este mai degraba o specie de Potamogeton, chiar m-ai facut curios.

I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Post (Dis)Likes
    ia sa-l vedem pe Mihai cum se intoarce cu codita soricelului

Post (Dis)Likes
    Sper numa sa mai fie in zona in care stiam eu , sper sa nu trebuiasca sa o iau lipa lipa pe tot malul Casinului sa o gasesc
    De semanat seamana oarecum cu bacopa caroliniana doar ca frunzele par a fi usor cerate, lucioase

Aquarium expert
    Post (Dis)Likes
    Cunosc si eu planta de care vorbeste colegul @mihai2002, acum e in perioada in care se dezvolta submers, dupa ce se incalzeste afara vor fi doar in forma emersa. Submersa seamana mai mult cu Lobelia Cardinalis, daca imi aduc bine aminte, iar emersa parca e menta, frunze verde inchis, putin mai lungi ca la menta totusi si flori mov tip spic in varful plantei, creste cam 30-40 cm inaltime. Am avut si in acvariu, dar nu a rezistat mai mult de cateva zile. Paraul in care o stiu eu nu cred ca are mai multe de 10 grade apa in perioada asta.

Mai am vazut un fel intr-o balta la munte, tot apa rece, era ceva gen Rotala sp. Green, doar ca mult mai firava, am vazut planta doar de 2 ori in ani diferiti, acum chiar nu stiu unde as mai gasi.

Edit: Dupa lungi cautari am gasit si o poza, nu aruncati cu pietre, eram chiar la inceput )
    Planta e chiar pe centru, in partea din spate a acvariului.

Edit 2: Pe tinypic nu gasesc cod pentru thumabil, iar pe imageshack vad ca trebuie sa-mi dau mailul mai nou, asa ca am reusit sa pun doar poza mare, imi cer scuze daca deranjeaza pe cineva.

Last edited by bogdan94; 27-02-2013 at 20:31.

Post (Dis)Likes

astea sint plantutele din pacate in piriul in care cresc e poluat mai nou destul de rau

Very high member Neonul's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Interesanta planta dar in temperaturi ridicate nu vad sa traiasca mult

Post (Dis)Likes
    Nup riul in care cresc e riu de munte cu apa destul de rece doar ultimii 10 km sint in zona de deal

Aquarium expert
    Post (Dis)Likes
    Totusi, ce am prezentat eu cred ca e diferita de cea din ultimele poze, vara o tin minte total diferita, iar in apa e mult mai verde. Plus ca e total submersa iarna.

Member paulica v's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Din pacate nu pot sa vad pozele pe care le-ati postat cu plantele. Asa ca ns daca vb de aceeasi planta. Planta de care zic eu creste cu siguranta si in apa de 25 grade. Eu am vazut-o ultima data in luna iulie. Asa ca ce temperatura putea sa aiba aceea baltuta de cativa metri patrati si de vreo 15 cm adancime. Si crestea doar in apa chiar daca frunzele ajungeau lejer la suprafata. Pe net nu am reusit sa dau de ea.