Page 201 of 302 FirstFirst ... 101151191199200201202203211251301 ... LastLast
Results 2,001 to 2,010 of 3011

Thread: Pangeea

  1. #2001
    Aquarium expert victor z's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,262
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Locko View Post
    si asa am ajuns la postul 2000
    Felicitari pentru tot ce ai postat pana acum, un adevarat atlas botanic acvaristic
    - Multumesc mult, nici nu observasem ca s-au facut 2000.

    Poze:

    - Eichornia diversifolia



    - Eriocaulon setaceum



    - Bolbitis heteroclita


  2. #2002
    Member romica's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    tulcea
    Posts
    269
    Post (Dis)Likes
    sunt uimit de fiecare data cum reusesti sa tii in bazin plante cu cerinte atat de diferite. felicitari

  3. #2003
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    Io cred ca is in formol ! ca sa tina bine !
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

  4. #2004
    Junior Member Alan's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Hunedoara
    Posts
    86
    Post (Dis)Likes
    La un acvariu atat de mare, intretinerea plantelor e cu totul altceva. Nu degeaba era vorba aceea, cu cat e acvariul mai mic, cu atat e mai greu de pastrat un echilibru. Un bazin mai mare (atat de mare) se dezechilibreaza mai greu, chimia e mai constanta, valorile jongleaza mai fin, deci plantele au stabilitatea necesara.

    Bineintele, nu spun ca lui Victor ii e mai simplu sa creasca plante decat ne este noua, muritorilor de rand cu acvarii de 50-200L. Pentru ca nu ii este, sunt convins ca e munca multa si costisitoare.

  5. #2005
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    - Bolbitis heteroclita este chiar interesanta.

  6. #2006
    Aquarium expert victor z's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,262
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by romica View Post
    sunt uimit de fiecare data cum reusesti sa tii in bazin plante cu cerinte atat de diferite. felicitari
    - Multumesc, este greu intr-adevar, pentru ca fiecare specie vrea altceva. In timp am ajuns la un compromis, adica sa le ofer macar 75% din necesitati si sa le vad pe toate adunate la un loc. Daca as avea doar 30 sau 40 de specii as putea fara probleme sa le tin la potential maxim, dar la peste 200 cate am acum nu prea se poate.

    @rick: Este interesanta. O am si pe sora-sa mai mica, Bolbitis heteroclita diformis, dar nu creste la fel de bine.

  7. #2007
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    nenea Victor, doua probleme:

    1 - ajutor identificare planta:



    cea din stanga, pe care nu am blurat-o, ce este? vivipara? acicularis?

    2 - stau cu dusmanul in portofel, de 3 ori am intrat in ei apoi i-am pus la loc. sa-l rog pe colegul Dragos sa dea o fuga cu ei? sau sunteti tot in concediu, pe plaja la Ibiza?


    multam!

  8. #2008
    Senior Dan Hīncea's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Bucuresti, Berceni - Popesti Leordeni, Ilfov
    Posts
    2,148
    Post (Dis)Likes
    acicularis pavelescule!

  9. #2009
    Aquarium expert victor z's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,262
    Post (Dis)Likes
    - Am venit azi noapte. Planta s-ar putea sa fie E. vivipara, nu mai stiu exact ce ti-am dat, iar din poza nu-mi dau seama exact.


    - Poze noi:

    - Priviti acest SAE decolorat, ce credeti despre el, asa l-am gasit acum vreo doua saptamani, iar azi dimineata cand am ajuns acasa, arata din nou normal. Nu poate fi vorba despre vreo confuzie, pentru ca in Atlantis am doar 3 bucati si doar unul arata asa, parca s-ar fi razuit de ceva.






    - Cryptocoryne petchii "Pink": una dintre cele mai rare specii de Cryptocoryne si in acelasi timp planta cu cea mai lenta crestere pe care am vazut-o pana acum. Are cam 10 luni de cand o am, timp in care a facut doar un pui. Datorita cresterii atat de greoaie are cateodata pete de alge pe ea (ca si Anubiasul). Asa arata acum 14 zile.

    Last edited by victor z; 28-08-2013 at 00:03.

  10. Likes Remus Pop liked this post
  11. #2010
    High member Zippy's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Timisoara
    Posts
    817
    Post (Dis)Likes
    Referitor la pestele decolorat, eu cred ca s-a stresat din ceva cauza, sau a avut o cearta cu un alt SAE. Ai mei au aratat asa vreo 2 zile dupa ce i-am mutat in acvariul nou.
    Imi place C. petchii pink, pacat ca se umple de alge. Mi se pare ca seamana mult cu C.parva ...are dimensiuni asemanatoare?
    So long, and thanks for all the fish

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •