Page 2 of 13 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 11 to 20 of 129

Thread: Instalatie CO2 home-made

  1. #11
    Very high member mita's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Timisoara (Dumbravita)
    Posts
    1,210
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by LittleJ
    Si ceea ce pot sa spun deocamdata este ca nu e adevarat ce efecte are acest CO2...
    adica ce vrei sa spui cu asta? ca totul este ceva de marketing ?
    Stai, stai! Sper sa nu ma fi inteles gresit si sper ca eu sa nu te fi inteles gresit.
    Ce voiam sa spun este ca nu ma asteptam ca folosind CO2-ul sa vad asa efecte rapide si frumoase asupra plantelor. Nu sunt botanist si nu prea ma pricep la plante. Sunt dispus sa investesc intr-o instalatie adevarata de CO2, dar inainte am vrut sa vad daca intradevar, la ceea ce am eu (acvariu, plante putin pretentioase) este intradevar util. Si m-am convins.
    Nu, nici o clipa nu m-am gandit la o problema de marketing. Era doar o problema ca nu puteam sa cantaresc efectele acestui CO2.

  2. #12
    Very high member mita's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Timisoara (Dumbravita)
    Posts
    1,210
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Ro_land
    Intrebare: de cat timp folosesti CO2 in acvariu si la ce rezultate te-ai asteptat de zici ca nu prea face?
    Intrebarea aceasta mie mi-ai pus-o sau lui @LittleJ?
    Daca mi-ai pus-o mie, probabil ca intradevar am fost inteles gresit undeva.
    NICIODATA NU am contestat efectele benefice ale CO2-ului. Dimpotriva. Cum ziceam mai sus insa, NU puteam CANTARI aceste efecte.

    Deci, repet ca sa fiu inteles: chiar si un incepator ca mine in acest domeniu, pot sa spun ca, aditia de CO2, MERITA cu adevarat. Cum e implementata, asta e o alta problema, fiecare poat decide.

  3. #13
    Very high member mita's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Timisoara (Dumbravita)
    Posts
    1,210
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by LittleJ
    Si ceea ce pot sa spun deocamdata este ca nu e adevarat ce efecte are acest CO2...
    adica ce vrei sa spui cu asta? ca totul este ceva de marketing ?
    VAI, baieti! Imi cer scuze!!!! Acum recitind posturile realizez de fapt unde am fost inteles gresit!!! SCUZEEE!!!! Exprimarea mea a fost deficitara!

    "nu e adevarat ce efecte are acest CO2..."

    Am spus-o in sens afirmativ, in sensul bun al cuvantului!!!
    In sinea mea gandeam ceva de genul: nu e adevarat (e incredibil) ce efecte spectaculoase are acest CO2.

    Imi cer inca o data scuze ca am fost inteles gresit. Poate ar fi bine sa editez topicul... Am sa fac asta pentru a nu crea confuzii.

  4. #14
    High member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Sebes Judet Alba
    Posts
    847
    Post (Dis)Likes
    acuma ca raspuns, e adevarat ca la plantele care nu sunt asa pretentioase poate nu se merita investitia intr'un ph-controler + tub de co2, si poate e mai buna metoda bombei. dar se poate sa ai plante mai pretentioase si atunci e clar ca se merita, si iarasi se poate sa ai plante mai putin pretentioase si pesti pretentiosi la un ph mai mic si mai stabil unde iarasi zic eu se merita co2'u profi daca ii pot spune asa
    bafta mita nu e nici o problema e bine ca s'a clarificat

  5. #15
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Pai, pune si tu o virgula ca altfel se denatureaza sensul discutiei.

  6. #16
    Very high member mita's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Timisoara (Dumbravita)
    Posts
    1,210
    Post (Dis)Likes
    Multumesc de intelegere, baieti!
    In ceea ce priveste CO2-ul, da, e clar ca m-am virusat si poate il prind eu de coada pe Mos Craciun cu o bomba profi . Problema e ca nu stiu cat de cuminte am fost!
    Si clar ca atunci voi incerca si cu plante mai pretentioase!
    Inceputul a fost facut si a fost un succes... Urmarea e de la sine inteleasa

  7. #17
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes

    Reactor

    Mita, fii mai detaliat cu reactorul te rog. Pe PM ca sa nu plictisim baietii. M-ai virusat si pe mine.... mama lui de ceodoi.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  8. #18
    Very high member mita's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Timisoara (Dumbravita)
    Posts
    1,210
    Post (Dis)Likes
    O fac aici, poate mai are nevoie cineva. Pe pm, lasa ca vorbim noi de Vulcanii Noroiosi! Ce mai e pe acolo?

    Ideea reactorului e relativ simpla: injectezi intr-un recipient CO2 printr-o parte si apa prin alta parte. Datorita curentului ce se creaza acolo, CO2-ul se barboteaza (se dizolva) in apa. Problema e sa faci ca bulele de CO2 sa nu iasa din recipientul prin locul prin care iese si apa, inainte de a fi dizolvate. Solutia la problema asta ar fi fie sa pui un material prin care apa sa treaca, dar aerul mai greu... Cam nasol insa de gasit un astfel de material. Dar buretele, intr-un strat ceva mai gros, eu zic ca face treaba aceasta relativ ok. Si chiar daca mai ai mici scapari de gaz inca nedizolvat, acestea sunt nesemnificative.

    Solutii de implementare pe acest principiu sunt destul de multe, dar cam toate sunt pe acelasi calapod.
    Ce ne trebuie:
    - un cilindru inchis la unul din capete, celalalt poate ramane deschis, dar ar fi preferabil sa avem un capac aici. Ca idee (eu chiar mai vreau sa fac un reactor mai mic) se pot folosi tuburi de sampon (singura intrebare e daca pot sa-l spal suficient de bine pentru a nu sapuni si pestii)
    - un powerhead micut (debit 200-300l/h). Eu am folosit un Resun.
    - eventual o piatra pentru dispersie (nu e neaparat nevoie)
    - furtun CO2
    - niste silicon
    - niste burete

    1. Cilindrului ii dai o gaura in mijlocul capatului inchis sau in capac, daca are capac. Prin aceasta gaura bagi evacuarea de la powerhead. Lipesti teava de evacuare in aceasta gaura, pentru a se realiza o legatura etansa (sa nu-ti iasa CO2-ul pe acolo). La mine cum cilindrul are si un capac, aceasta gaura am dat-o in capac. Astfel powerheadul si capacul sunt acum un corp comun.
    Obs: ar fi ideal ca tubul de evacuare de la powerhead sa NU intre foarte mult in cilindru - preferabil deloc daca se poate. Am sa va spun mai jos de ce.
    2. Umpli cilindrul cam 30-40% cu buretele prin mijlocul caruia strecori tubul de CO2. La capatul tubului, deasupra buretelui, pui eventual o piatra dispersoare. (Poti sa dai gaura pentru tubul de CO2 si undeva in lateralul cilindrului, in felul acesta nu mai treci prin burete, dar eu am preferat sa ma folosesc de cea existenta, plus ca o gaura in plus inseamna etansare in plus). Buretele sa fie intr-un strat destul de vreo 4-5 cm macar. Eu am folosit un burete grosier, albastru, de la juwel. Cumparasem odata un burete pt un filtru jumbo, iar eu aveam versiunea de filtru ceva mai mica, asa ca l-am taiat si m-am ales cu niste deseuri pe care le-am indesat acolo.
    3. La mine, cum tubul respectiv are si capac, am practicat in fundul cilindrului multe gauri cu o masina de gaurit pentru ca apa sa poata fi usor evacuata. In cazul in care nu ai capac, poti intoarce cilindrul cu fundul in sus (iar aici dai gaura pentru powerhead), iar in partea de jos nu pui nimic in afara de burete. Singura problema e ca trebuie sa indesi bine buretele in asa fel incat, presiunea apei sa nu il scuipe afara din cilindru - de aceea e mai buna varianta cred ca e cea cu capac.

    Cam asta ar fi. Am facut si o schita.
    Eu am cumparat un filtru cu burete in interior. La filtrul initial apa intra prin partea de jos (unde eu am dat mai multe gauri) antrenata fiind de aerul ce vine prin tubul ce se leaga la o pompa (pe unde am bagat eu acum CO2-ul), iar prin gaura din capac din partea de sus, iese afara. Ok, are un circuit care o face sa treca prin burete (intrucat gaurile de admisie sunt pe exteriorul fundului cilindrului).

    Reactorul in actiune il vedeti la http://www.youtube.com/watch?v=VvHwq5XhGfk

  9. #19
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Super fain. Schita e perfecta, am inteles principiul. Buretele e cu pori mari sau mici? Pot folosi o bucata din buretele original al filtrului?
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  10. #20
    Very high member mita's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Timisoara (Dumbravita)
    Posts
    1,210
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Juwel
    Buretele e cu pori mari sau mici?
    Buna observatie. Eu am pus buretele albastru, cu pori mari, de la filtrul Juwel. Am facut-o in ideea ca apa sa treaca usor. Dar acum daca as mai face unul as pune burete cu pori mici. De ce? Pentru ca in timpul functionarii, buretele asta cu pori mari se mai "imbacseste" cu bule de CO2 nedizolvate, care reusesc sa treaca prin labirintul buretelui si sa mai iasa afara. Ok, sa nu crezi ca sunt bule cum sunt cele din reactor ci fine, fine de tot. Ma gandesc ca daca ar fi un burete mai des, acest lucru nu s-ar mai intampla.

    Quote Originally Posted by Juwel
    Pot folosi o bucata din buretele original al filtrului?
    Cred ca poti. Dar sa aibe forma care trebuie si sa "etanseze" partea de jos, adica sa nu lase loc liber iesirii bulelor de CO2. Problemele la buretele original al filtrului meu au fost urmatoarele: o decupare longitudinala, cilindrica, in interior prin care iesea aerul si diametrul mai mic cu 1 cm decat cel al carcasei filtrului.

Page 2 of 13 FirstFirst 123412 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •