Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 15

Thread: Filipe Oliveira in Romania

  1. #1
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes

    Filipe Oliveira in Romania

    L-am abordat pe Filipe Oliveira in doua probleme:
    1. L-am intrebat daca mai vrea sa jurizeze concursul organizat de AAR asa cum a facut si anul trecut. (ca data i-am spus ceva in jurul lui aprilie 2012)
    2. L-am intrebat daca ar accepta o invitatie din partea AAR sa petrecem cateva zile impreuna in Delta, la anu in vara.
    acesta este raspunsul lui:

    Hi Cristian,

    Sorry for the delay but I’m involved in so many things (projects, my company,…) that sometimes I miss some replies.
    AS you know, you can count with me for judging, travel… always if everything fits on my free time and of course, availability.
    But we can talk forward about all this things on the beginning of the 2012; but I think that will not be a problem ;-)

    Thanks for your contact and invitation, I’m very pleased for that.

    Cheers,
    F i l i p e O l i v e i r a
    si acum vine marea intrebare:
    Are we ready?
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  2. #2
    Base member FlorinI's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Bucureşti S1
    Posts
    499
    Post (Dis)Likes
    Eu sunt gata
    - să urmăresc concursul cu sufletul la gură
    - să plătesc pentru privilegiul de a avea un profesionist în juriu, din ale cărui comentarii să învățăm cu toții
    - să asist la o conferință a lui FO+eventual demo live de aquascaping

  3. #3
    Very high member Neonul's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Bucuresti- Crangasi
    Posts
    1,385
    Post (Dis)Likes
    Astept cu nerabdare...I am readddyyyyy

  4. #4
    Maestru Biotop Colours of Africa's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Ploieşti
    Posts
    1,947
    Post (Dis)Likes
    Felicitari Cristi pentru initiativa. Chiar mi-as dori sa particip la un demo live de aquascaping.

  5. #5
    Base member cosmin_ruz's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Braila
    Posts
    459
    Post (Dis)Likes
    La cat de hotarati ii vad pe ai mei colegi sunt sigur ca aceasta initiativa, va fi pusa in practica si nu ma indoiesc ca voi participa si eu!

  6. #6
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Si eu sunt gata de orice, dar nu mi-e clar ce trebuie sa fac
    Daca trebuie sa contribui cu ceva $$, sunt gata, spuneti-mi suma si se rezolva.
    Oricum, dl. Oliveira e dispus sa plateasca ca sa ma vada, m-au informat sursele mele

  7. #7
    High member Busuioc's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    833
    Post (Dis)Likes
    ma bag si eu

  8. #8
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Daca se aduna toti , eu de ce sa nu fiu acolo?
    -sa nu nu vina de Sf. PASTI !!
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  9. #9
    Maestru Aquascape Sebastian Costin's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Satu Mare - Romania
    Posts
    1,882
    Post (Dis)Likes
    Suna bine. Speram sa fim pregatiti

  10. #10
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    dialogul cu Filipe a fost ceva de genul: "Filipe, ai accepta o invitatie din partea AAR-ului sa vii la anu la vara sa petreci 4-5 zile in Delta Dunarii cu noi? Mai stam la o poveste, mai dam cu batul in balta, mai facem un workshop sa ne inveti si pe noi una-alta, cum faci tu copaceii aia care te-au facut celebru, cum setezi tu un acvariu cu pretentii de aquascape, mai bem o bere, mai facem o excursie cu vaporasul pe canale sa vedem un lotus in mediul lui natural .... etc". Precum ati vazut, raspunsul lui a fost in aceiasi nota: "Da Cristi, mi-ar placea ... as accepta .."

    Cam asa vad eu treaba asta: o intalnire a membrilor AAR, sa ne cunoastem, sa ne imprietenim, sa socializam, sa facem schimb de idei, sa ne simtim bine impreuna si sa ne relaxam cateva zile .... si-l avem invitat si pe Filipe (ca sa ne exersam engleza ). Sincer eu nu vreau doar un workshop de 3 ore cu el. Pentru asta nu-l invitam 4 zile in Delta. Era de ajuns sa-l chem dimineata in Bucuresti, sa-l duc la o sala inchiriata, apoi la masa, apoi sa-i bag plicul in buzunar si gata ... la aeroport si valea ....
    Pe langa partea pur tehnica (workshopul in sine), eu vreau sa stau la povesti cu el, sa-l intreb despe acvaristica de la el de acasa, despre ce probleme au acvaristii de la el din tara, despre cum au rezolvat ei problemele cu care ne confruntam noi ... etc ... iar discutiile astea se poarta cel mai bine pe seslong, cu undita intr-o mana si berea in cealalta ....

    Nu veau sa dezvolt cu el o relatie contractuala/profesionala/rece gen contract intre parti : "Tu Filipe iti iei angajamentul sa vii, sa faci workshop, sa vorbesti (nu mai putin de 3 ore) iar eu AAR ma oblig sa asigur sala si hardware precum si sa vars la sfarsit suma de in contul X". Vreau sa dezvolt o relatie de prietenie si cu el, dar si cu voi (d-aia vreau 4-5 zile de petrecut impreuna .. sa avem timp sa ne cunoastem, sa stam la povesti ..etc) .... suntem in stare sa rezonam, mergem impreuna sub AAR si precis vorm realiza ceva frumos ... nu suntem in stare .... ne vedem fiecare de treaba lui ....

    Si acum: Ce trebuie sa facem noi? Pai e simplu:
    1. Sa ne strangem minim 15-20 de membrii AAR doritori sa participe la aceasta intalnire nationala a membrilor AAR (cred ca o putem numi asa) la care e invitat si Filipe Oliveira. Daca nu ne strangem, nu are rost sa ne obosim ... nu cred ca merita tot tambalaul ca sa ne adunam acolo membrii cat sa ocupam o masa de 4 persoane la un restaurant. Suntem in stare sa facem ceva frumos la anu, facem .... nu suntem in stare? nu facem nimic la anu si asteptam sa crestem mari si sa fim in stare sa facem ceva frumos in doua mii X-spe ...
    Concluzie: aveti timp berechet pana la anu la inceputul primaverii sa faceti planuri de vacanta, sa alocati buget, sa convingeti consoarta ca e frumos vara in delta ... etc. La anu prin februarie, cel tarziu inceputul lui martie ne numaram, stabilim exact perioada/locatia/strangem bani de avans si rezervam.
    2. Sa gasim sponsori pentru a plati costurile deplasarii lui Oliveira + nevasta (bilete avion/cazare in buc/cazare in Delta ...etc). Asta e mai mult treaba conducerii AAR sa bata la usa eventualilor sponsori. Daca cineva poate sa inlesneasca accesul la sponsori ... e binevenit ....

    Oricare din cele doua puncte de mai sus nu e indeplinit, actiunea pica si ne intoarcem la ale noastre treburi mai mult sau mai putin cotidiene .....
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •