Results 1 to 8 of 8

Thread: Miriapod de marimea unui sarpe...

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Medias
    Posts
    40
    Post (Dis)Likes

    Miriapod de marimea unui sarpe...

    M-am trezit azi ca dintr-o caverna a aparut ditamai sarpele...
    IMG00865-20111116-1113.jpg
    e de 1 cm diametru si 20-25 cm lungime...
    Poate stie cineva ce dihanie e.

  2. #2
    Base member alynn's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    simleu-silvaniei(salaj)
    Posts
    452
    Post (Dis)Likes
    ui da urat e...cum l-ai bagat in acvariu asa mare?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Medias
    Posts
    40
    Post (Dis)Likes
    Acvariul are un an, sau aproape, deci l-am crescut...fara sa stiu. Din sapaturile pe google si alte forumuri am aflat ca e fireworm, dar aia sunt 200 de specii si doar una e f. rea (mananca pesti si mai ales corali), se pare ca al meu e cu ghinion. Mai sap...

  4. #4
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    banuiesc ca intentionezi sa-l scoti de acolo,e urat rau.....
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  5. #5
    Base member Corwyn's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Brasov
    Posts
    333
    Post (Dis)Likes
    Remarca mea oscileaza intre "so insanely kicka$$ ugly it's cool" si "kill it with a stick"...

    (Asta vine de la cineva care doarme cu o scolopendra uscata deasupra capului...)

  6. #6
    Member florin_etz's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Brasov
    Posts
    128
    Post (Dis)Likes
    Salutare,
    acum ceva timp am vazut o emisiune pe Discovery si un tip de prin state acvarist de profesie ( lucra undeva unde erau foarte multe acvarii expuse gen Antipa ) si printre acvariile de acre se ingrijea era si un acvariu marin cu diverse specii de corali.
    Tipul la un moment dat a observat ca ii tot dispar coralii din acvariu si nu intelegea care este cauza... Din cate imi amintesc, i-a luat vre-o jumatate de an sa isi dea seama cine este vinovatul. la un moment dat instalase si o capcana prin acvariu, in ideea ca vinovatul va intra in ea si nu va reusi sa scape, dar nu s-a intamplat asa.
    Ajuns la capatul rabdarii si cu fauna de corali distrusa, a golit acvariul, si cand a indepartat pietrele de sub una s-a ivit o chestie ciudata de care s-a si speriat printre altele. In final a facut cateva cercetari si a descoperit ca aceea creatura care deja avea aproximativ 1 metru lungime, era nu stiu ce specie de vierme care semana cu un miriapod, vierme care se hranea cu corali, printre altele, si l-a introdus in acvariu fara sa stie, cu ocazia achizitiei unei cantitati de roca specifica acvariilor sarate. Initial viermele era foarte mic (milimetric parca imi aduc aminte ) si era ascuns in fisurile pietrelor respective. Asta este concluzia la care au ajuns ei.
    Una peste alta viermele respectiv a ajuns vedeta locatiei respective, si atragea foarte mult public.
    Cred ca daca se cauta pe net se poate revedea documentarul respectiv.
    PS
    Imi cer scuze pentru greselile de ortografie si pentru faptul ca v-am plictisit atata.
    Nimeni nu este mai inrobit decat cel care crede in mod gresit ca este liber.
    Johann Wolfgang von Goehte 1749 - 1832.

  7. #7
    High member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    iasi
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    nu prea cred dar cine stie....da oare nu aveau angajat vre-un roman mai negricios?
    BKA member 551-11
    RKA member 003MF

  8. #8
    High member juweltrigon190's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    IASI
    Posts
    670
    Post (Dis)Likes
    Este doar un bristleworm, am si eu pe la 11-12 cm, dar stiu ca sunt buni detritivori, curatitori ai fisurilor din roci, lucru benefic pentru acvarii. Problema apare cand este prins cu mana, raman o groaza de tepi mici iritanti.
    Coralii in general sunt extrem de toxici, iar pradatorii lor naturali sunt binecunoscuti ca specii non reefsafe, de regula evitate la cumparare. Unii paraziti precum flatwoms-ii sunt adevarata pacoste pentru coralii duri.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •