Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 24

Thread: Ajutor-invazie alge

  1. #11
    Member alexandru_2487's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Moreni/Targoviste,Dambovita
    Posts
    128
    Post (Dis)Likes
    iata ca am revenit..m-am documentat putin si pana la urma am descoperit alga intrusa.Este vorba de alga staghorn,am citit ca de vina este aditia slaba de co2 sau slaba circulatie a apei.Intre timp am facut rost de EC,si de vreo 3 zile am inceput administarerea.Filtru cred ca isi face treaba,se vad plantele miscandu-se,deci circulatie a apei exista,cred.Astept sa imi sosesca instrumentele de testat co2....Intrebarea este: la ce interval de timp ar trebui sa ma astept la schimbari in ceea ce priveste disparitia algei?Ar trebui sa mai reduc si cantitatea de fertilizant?deci:dimineata-aditie co2 (1.5 ml) si fertilizant micro(2 ml),seara dupa stingerea luminii fertilizant macro(2 ml).Am gasit la un petshop o solutie de combatere a algelor,se numeste ALGIN de la Tropical.Este nevoie sa adaug si solutia asta?Ce stiti despre Algin?...ms pentru eventuale raspunsuri

    link cu poza:

  2. #12
    Very high member LupuMoralist's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucur Obor
    Posts
    1,024
    Post (Dis)Likes
    salut. nu trebuie sa ai asteptari pe termen scurt. Easy Carbo nu poate inlocui CO2 gazos (butelie). iti recomand sa atasezi un ac unei seringi de plastic si sa dozezi direct pe plantele afectate de alge. referitor la fertilizare: nu stiu ce solutie de fertilizare folosesti. in loc sa iti cumperi o solutie impotriva algelor (care iti poate afecta bacgteriile din filtru), iti recomand sa investesti in teste de apa: NO3 si PO4, pt inceput. dupa ce testezi acesti 2 parametri extrem de importanti in lupta impotriva algelor, ne mai conversam. toate cele bune

  3. #13
    Member alexandru_2487's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Moreni/Targoviste,Dambovita
    Posts
    128
    Post (Dis)Likes
    am solutiile de fertilizare de la cristi ionescu...o sa incerc si administrarea directa a EC pe frunzele afectate

  4. #14
    Aquarium expert Radek's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Satu Mare
    Posts
    2,613
    Post (Dis)Likes
    iata ca am revenit..m-am documentat putin si pana la urma am descoperit alga intrusa.Este vorba de alga staghorn,am citit ca de vina este aditia slaba de co2 sau slaba circulatie a apei.Intre timp am facut rost de EC,si de vreo 3 zile am inceput administarerea.Filtru cred ca isi face treaba,se vad plantele miscandu-se,deci circulatie a apei exista,cred.Astept sa imi sosesca instrumentele de testat co2....Intrebarea este: la ce interval de timp ar trebui sa ma astept la schimbari in ceea ce priveste disparitia algei?Ar trebui sa mai reduc si cantitatea de fertilizant?deci:dimineata-aditie co2 (1.5 ml) si fertilizant micro(2 ml),seara dupa stingerea luminii fertilizant macro(2 ml).Am gasit la un petshop o solutie de combatere a algelor,se numeste ALGIN de la Tropical.Este nevoie sa adaug si solutia asta?Ce stiti despre Algin?...ms pentru eventuale raspunsuri
    Ai citit foarte bine, si raspunsul il ai chiar in post-ul tau, ai circulatia apei slaba in bazin si CO2 putin.

    Iti recomand indepartarea mecanica si combaterea cauzei, adica imbunatatirea circulatiei apei si CO2 mai mult.

    Solutiile pe care vrei sa le incerci, EC sau alte algicide sunt doar solutii temporare, dar algele vor reaparea. Aplicarea EC-ului trebuie facuta cu cap altfel faci prapad in bazin cu el. Nu recomand algicidele.


  5. #15
    High member Radu.U's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Iasi
    Posts
    650
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Radek View Post
    Solutiile pe care vrei sa le incerci, EC sau alte algicide sunt doar solutii temporare, dar algele vor reaparea. Aplicarea EC-ului trebuie facuta cu cap altfel faci prapad
    Intr-adevar sunt temporare dar sa fim seriosi, folositrea EC o poti face macar pana in 4x doza recomandata fara nicio problema, chiar din contra.
    In schimb foloseste Apa oxigenata in conbinatie cu EC pentru tratarea ei. Nu uita sfatul lui Radek.

  6. #16
    Member alexandru_2487's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Moreni/Targoviste,Dambovita
    Posts
    128
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Radu.U View Post
    Intr-adevar sunt temporare dar sa fim seriosi, folositrea EC o poti face macar pana in 4x doza recomandata fara nicio problema, chiar din contra.
    In schimb foloseste Apa oxigenata in conbinatie cu EC pentru tratarea ei. Nu uita sfatul lui Radek.
    Si ca urmare a administrarii apei oxigenate,plantele nu vor avea de suferit?nu ca as avea prea multe,dar nu vreau sa le pierd...am citit pe forumuri ca plantele si-ar putea pierde culoare,implicit vor pieri...inca nu am experienta incat sa incerc orice...de asta va si cer ajutorul...deocamdata astept sa vina testul de co2 acasa.

    Quote Originally Posted by Radek
    Iti recomand indepartarea mecanica si combaterea cauzei, adica imbunatatirea circulatiei apei si CO2 mai mult.
    Am inteles...indepartarea mecanica o rezolv...sa adaug co2 mai mult de 1.5ml?si ce imi recomandati pentru imbunatatirea circulatiei apei?

  7. #17
    Base member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    380
    Post (Dis)Likes
    1. Easy Carbo nu e CO2. Il poate substitui partial, dar nu e acelasi lucru. Cand lumea zice ca trebuie mai mult CO2 se refera la CO2-ul propriu zis, nu la easy carbo. In loc sa dai banii pe teste si alte prostii, mai bine ia o butelie, un reductor si un difuzor. Investitia e ceva mai consistenta, dar probabil e cea mai rentabila chestie care poti s-o faci cand ai un acvariu plantat. Vei folosi instalatia ani de zile iar diferentele sunt colosale, nici n-o sa-ti vina sa crezi. N-as putea spune ca poti investi banii in altceva mai util, poate doar un filtru extern sa se ridice la acelasi nivel de utilitate.

    2. Easy Carbo iti omoara de unul singur staghorn, n-ai nevoie de apa oxigenata sau altceva. Trebuie sa il aplici cu o seringa in zonele unde ai alge. In timpul asta opreste filtrul pentru cateva minute. Staghorn va muri dupa cateva zile de tratament, dar daca nu rezolvi cauza din care a aparut va reaparea rapid. Cateva cauze posibile au fost deja amintite de colegi, nu le mai repet si eu.

  8. #18
    Member alexandru_2487's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Moreni/Targoviste,Dambovita
    Posts
    128
    Post (Dis)Likes
    Cum am mai precizat si in postarile anterioare,eu am bomba co2.Intr-adevar,nu e acelasi lucru,o butelie e ceva superior.Deocamdata nu am fonduri pentru achizitie.Cred ca voi mari si cantitatea de co2 din bomba,presupun ca va trebui marita cantitatea de zahar(cred).M-am gandit sa iau de pe nevrertebrate.ro un set de teste jbl( JBL COMBI SET),ma va ajuta?Si va rog spuneti-mi cum pot avea o circulatie a apei ceva mai buna in acvariu..ce recomandati?

  9. #19
    Base member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    380
    Post (Dis)Likes
    Ce poti face cu o bomba e sa ai grija ca si asa putinul CO2 pe care il genereaza sa fie bine dizolvat. Nu stiu ce fel de difuzor ai, eu din ce am probat cele "active" - cu powerhead - mi s-au parut cele mai eficiente. Asa ceva poti improviza si singur, iti trebuie doar o pompa mica (eventual folosesti un filtru intern cu totul) si o sticla de 0.5, un tub de plastic, etc.. Gasesti aici pe forum schite si planuri. Nu-i foarte frumos, dar e eficient. Eu am renuntat la al meu in favoarea unui difuzor extern deoarece nu-mi place sa am tot felul de hardughii prin acvariu. Apoi staghorn iti apare printre altele si din cauza cantitatii fluctuante de CO2, care e fix "specialitatea" bombelor. In privinta asta nu prea ai ce face decat sa treci la un sistem presurizat.

    In privinta circulatiei apei, poti face multe, ideal ar fi sa iei un filtru extern cu debit mai mare, care iti rezolva si alte probleme (filtrare biologica mult mai eficienta, mentenanta mai usoara, mai putin loc ocupat in acvariu, etc.). Alte chestii de incercat ar fi sa scoti spraybar-ul (daca ai asa ceva), sa dirijezi curentul de apa astfel incat sa parcurga tot acvariul, sau sa mai pui un filtru intern sau o pompa de valuri.

    JBL combi set costa cam cat jumatate dintr-un sistem presurizat de CO2 (butelie + reductor). Spre deosebire de CO2, setul de teste nu iti va creste plantele/elimina algele, si te poti descurca si fara el. Eu am aproape toate testele din setul ala, dar le folosesc extrem de rar, si as putea trai lejer doar cu testul de Ph din care se poate face si test permanent de CO2 - singurul test cu care merita dpmdv. sa-ti bati capul in lipsa unui Ph-controller.

  10. #20
    Member alexandru_2487's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Moreni/Targoviste,Dambovita
    Posts
    128
    Post (Dis)Likes
    Am gasit zilele trecute prin garaj un stingator de masina(micut) si o butelie de gaz pentru camping.se poate folosi vreuna pentru o butelie co2?e riscant?si in cazul in care nu rezolv cu aceste obiecte,pentru un acvariu de 80 l cam ce butelie mi-ar trebui?Cat o sa dea co2 o astfel de butelie?(de dimensiuni mai mici)

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •