Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 14

Thread: o intrebare in legatura cu discusul asi dori un raspuns

Member
    Post (Dis)Likes

o intrebare in legatura cu discusul asi dori un raspuns

am 3 pui de discus si nu stiu ce sa le fac pt ca toata ziua se alearga prin acvariu. este normal sa faca acest lucru?va rog sa imi dati un raspuns daca mi-l puteti da! asta e intrebarea mea va multumesc

[/b]
    awp / gub

Guest
    Ce acvariu ai ? Dimensiuni, temperatura apei, duritate, filtrare da te rog mai multe amanunte unde ii tii.

Member
    Post (Dis)Likes
    acvariul are 100 l plantat temperatura de 27 28 grade apa se schimba saptamanal , filtrare mecanica si pe baza de carbon cu un shark pf2 si cu un resun mai mic doar asa sa mai aereza dar si filtreaza , lumina facuta cu neonsimplu {arata destul de bine plantale is alea de la poze de pe site}mai am cu ei vreo 30 neoni si ceva ancistusi 4 .asta e tot
    awp / gub

Junior Member
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by bogdan
    acvariul are 100 l plantat temperatura de 27 28 grade apa se schimba saptamanal , filtrare mecanica si pe baza de carbon cu un shark pf2 si cu un resun mai mic doar asa sa mai aereza dar si filtreaza , lumina facuta cu neonsimplu {arata destul de bine plantale is alea de la poze de pe site}mai am cu ei vreo 30 neoni si ceva ancistusi 4 .asta e tot
    1.Sunt Cichlidae si se mai alearga si ei!
    2.Scoate naiba ancistusi de acolo sa iti raneste noapte discusi,se pun pe ei ca se place mucusul lor !
    3.Temperatura urco pana la 28-29 de grade!

Junior Member
    Post (Dis)Likes
    este normal sa se alerge...astfel stabilesc cine e sefu' ...cat despre temperatura cel mai bine ar fi sa ai constant 29 grade C
    :P

High member
    Post (Dis)Likes
    Eu am 9 pui de discus de 3-5 cm. Cel mai mare pazeste " troaca " si ii alearga pe toti cei care se apropie. Ceilalti nu par foarte afectati, si cum se intoarce SEFUL , cum mananca cu lacomie. Pare o joaca de-a SEFUL.
    Viata-i scurta, dar nasoala.

Member
    Post (Dis)Likes
    mai oameni buni discusii vostri or fi mai sensibili se joaca frumos dar ai mei is super agresivi.Cel mai puternic a reusit sa aduca moartea unuia dintre eu pur si simplu nu il lasa sa mananca pana ce a murit.Acuma mai are un "subaltern"cu care se comporta la fel ce cu celalalt {scuzati cacofonia} daca nu l-asi speria eu umpic ca sa poata si celalalt sa ia o gura d mancare deoarece este intr-un hal groaznic{super slab cu probleme la inotatoare}celalalt l-ar musca f dur.Pur si simplu nu vrea sa il vada
    awp / gub

Base member Stranger's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Daca intrebai cand ai observat treaba te ajutam si nu pateau numic. Acusi o sa ramai numai tu cu batausu. Vezi sa nu scape din acvariu ca ramane singur, sarmanuĀ“!

Aquarium expert andreic's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Este normal. Sa nu uitam ca discusii sunt totusi ciclide. Am observat ca daca sunt in numar mare nu isi mai delimiteaza teritoriul si se linistesc.

Base member Stranger's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Am avut unul impreuna cu cei maturi intr-un acvariu mai mare, care nu mai manca de catva timp, era mic si slab, si daca tot am ridicat temperatura la altii, mi-am zis ca-i o ocazie buna sa-l pun si pe el cu ei. O zi a stat cu botul pe labe, dar a doua zi, cand le-am dat sa manance, m-am trezit ca incepuse sa-i alunge pe toti ceilalti de la mancare. Unde era inainte pace si prietenie, fara pic de stres, acum stateau prin colturi si nu indrasneau sa se atinga de hrana. Cum incerca cite unul mai lacom sa apuce vreo farama, era alungat prompt inapoi. Din 15 nu manca nici unul ca unul pazea hrana, iar ceilalti incercau sa ajunga la ea. L-am facut gradinar, si acum e din nou liniste si pace in acvariu. Bineinteles ca daca sunt putini si valorosi nu ma scap de ei, ci despart acvariul cu plasa sau sita pana cresc si se mai linistesc. Acum, dupa ani de selectie, nu am intre cca. 200 nici unul care sa-l atace pe altul mai mult decat ca-l atinge putin cu botul de parca ar zice "Da-te un pic, sa trec si eu". Pentru cine crede ca mint, pot sa pun un film.

PS. "L-am facut gradinar", inseamna ca l-am prins intre aratator si degetul mare, am deschis geamul in larg, si i-am facut vant in arc inalt spre gardul viu.

Page 1 of 2 12 LastLast