Page 3 of 16 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 21 to 30 of 159

Thread: Acvariu marin - 2.000 litri

  1. #21
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    96
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by goldmann View Post
    foarte tare!
    intrebari:Cand piatrele le lipesti sunt in curte,pe uscat?mai multe ore?asta nu e o problema?
    Ideal ar fi fost sa le lipesc in acvariu, dar se lucreaza foarte greu din cauza vizibilitatii. In curte le-am udat din jumatate in jumatate de ora cu apa din acvariu.

  2. #22
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    96
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by ionutn View Post
    Felicitari
    La cat ai estimat costurile lunare pe care o sa le ai cu bazinul ? La ce fauna te-ai gandit, ceva de talie mai mare ?
    Curentul pe undeva pe la 400 RON, o galeata de sare pe luna pentru schimburile de apa 350 ron. Se mai adauga costurile aditivilor, dar nu depasesc 50 ron/luna, carbune activ, rasina pentru fosfati, mancare pesti si corali. La toate astea se mai adauga anual schimbul de tuburi.

    Pestii vor fi initial cei din acvariul existent: Zebrasoma flavescens, Acanthurus Leucosternon, Zebrasoma Xanthuru, 20 Chromisi, 2 Anthias, 2 Black clown, 3-4 wrasse si inca 3-4 pesti pe care probabil i-am uitat.
    Coralii vor fi in mare parte SPS asezati pe pietre, iar pe nisip LPS-uri.
    Last edited by carbone; 11-10-2011 at 13:00.

  3. #23
    High member goldmann's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Sighetu Marmatiei
    Posts
    524
    Post (Dis)Likes
    Eu as fi curios si de investitia totala,dar asta cred ca e o prea mare "indiscretie"

    Cu totul ca intreb doar pentru a avea un habar,daca ma lasa nevasta-mea(tot din motive "acvaristice"),si facem partajul,oare imi raman atatia bani sa ma apuc si eu de una ca asta

  4. #24
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    96
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by goldmann View Post
    Eu as fi curios si de investitia totala,dar asta cred ca e o prea mare "indiscretie"

    Cu totul ca intreb doar pentru a avea un habar,daca ma lasa nevasta-mea(tot din motive "acvaristice"),si facem partajul,oare imi raman atatia bani sa ma apuc si eu de una ca asta
    e greu de spus, nu-mi place sa notez cat am dat pe una si pe alta ... sa nu ma apuce ameteala
    Luminile au fost 1.000 si ceva de euro, pompa de retur aprox 300, skimeru 400, controllerele tunze 120-150 euro bucata, pompele 200-300 euro bucata, dar multe le aveam deja de la acvariul existent.

  5. #25
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    96
    Post (Dis)Likes
    Aranjamentul pietrelor mai in detaliu.



    Pietrele nu depasesc linia de mijloc a nisipului. Pe nisip o sa incerc sa fac cateva insule de pietre de inaltime joasa (5-10cm) cu ceva zoas, poate o anemona. Pe nisip as vrea sa pun LPS-uri cat mai multe, dar sa ramana suficient nisip la vedere.


  6. #26
    High member goldmann's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Sighetu Marmatiei
    Posts
    524
    Post (Dis)Likes
    Stiu ca e foarte scump...dar nu mergeau inca putine pietre?

    edit:abia acum am vazut ca am postat deodata,si nu-si prea mai are rostul intrebarea mea.Oricum o sa fia super!
    Last edited by goldmann; 11-10-2011 at 16:08.

  7. #27
    Member silu's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Rm. Valcea
    Posts
    120
    Post (Dis)Likes
    Impresionant, imi place la nebunie cum ai aranjat pietrele, imi imaginez ca le-ai gandit special sa poti sa insiri sps-uri cu nemiluita pe platorurile acelea, o sa iata demential, felicitari. Apropo, nu prea ma prind cum ai busit sistemul din cauza faptului ca ti-a veniti apa calda pe conducta de apa rece? aveai osmoza conectata pt completarea apei evaporate si ti-a bagat apa calda 3zile fara sa observi?

  8. #28
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    96
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by silu View Post
    Impresionant, imi place la nebunie cum ai aranjat pietrele, imi imaginez ca le-ai gandit special sa poti sa insiri sps-uri cu nemiluita pe platorurile acelea, o sa iata demential, felicitari. Apropo, nu prea ma prind cum ai busit sistemul din cauza faptului ca ti-a veniti apa calda pe conducta de apa rece? aveai osmoza conectata pt completarea apei evaporate si ti-a bagat apa calda 3zile fara sa observi?
    Membrana de osmoza nu prea mai functioneaza cand apa este mai calda de 45 de grade, deci apa cu care am facut schimbul si apa de completat era practic apa de la robinet.

    Quote Originally Posted by Adrian_ View Post
    Senzational proiectul, cred ca 90% dintre acvaristii din Romania n-au nici un acvariu mai mare decat unul dintre sump-urile tale

    Camera in care se afla acvariul este dedicata acvaristicii? Si eu stau la casa si totusi n-as concepe sa fac munca si investitia asta si sa n-am rezultatul final in sufragerie, sa ma uit cat de mult la el (asta chiar daca avantajele folosirii unei camere dedicate sunt evidente)
    Am preferat sa fie separata de restul casei din cauza umezelii. In plus, la un acvariu mare este bine sa ai la indemana tot ce-ti trebuie (canalizarea, apa, butoaiele) pentru schimburile de apa.
    Last edited by carbone; 13-10-2011 at 12:37.

  9. #29
    Member Adrian_'s Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    261
    Post (Dis)Likes
    Senzational proiectul, cred ca 90% dintre acvaristii din Romania n-au nici un acvariu mai mare decat unul dintre sump-urile tale

    Camera in care se afla acvariul este dedicata acvaristicii? Si eu stau la casa si totusi n-as concepe sa fac munca si investitia asta si sa n-am rezultatul final in sufragerie, sa ma uit cat de mult la el (asta chiar daca avantajele folosirii unei camere dedicate sunt evidente)

  10. #30
    High member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Focsani
    Posts
    554
    Post (Dis)Likes
    E mare acvariul asta si pentru apa dulce... dapoi pentru marin.
    Bravo... desi nu am nici o treaba pana in prezent cu acvaristica marina, ma abonez si eu la topicul acesta doar din curiozitatea a ceea ce va urma!

Page 3 of 16 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •