Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 24

Thread: testoase + ce pesti?

  1. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    79
    Post (Dis)Likes
    De la minutul 8:28 apare broscuta...nu am reusit sa-l tai pentru ca nu am avut cand. Nici calitatea nu e grozava din cauza compresiei dar cred ca se poate distinge broscuta printre carasi si crapii Koi.


    Last edited by catalin.suzeanu; 25-06-2015 at 21:01.

  2. Likes cosminTM liked this post
  3. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    79
    Post (Dis)Likes
    Azi am aflat ce inseamna sa ai deontologie profesionale si sa nu te intereseze doar profitul personal sau al firmei unde lucrezi. Am ajuns in Horbach Berceni pentru hrana pesti si daca tot am ajuns in zona acvariilor, am zis sa ma uit si de hrana pentru broastele testoase din iaz. Zis si facut! Pun in cos o cutie de Gammarus pentru Crapi Koi (din care se infrupta si carasii, prietenii lor din iaz) si ma indrept catre standul special amenajat cu de toate pentru boaste testoase (de la hrana pana la tot felul de accesorii pe care sa se desfete acestea). Intru in vorba cu tipa de acolo care incepe sa-mi prezinte diverse cutiute, nici una mai mult de 40-50gr. La un moment dat observa cutia mare cu Gammarus si exclama: pai hrana preferata a broastelor testoase de apa e chiar gammarus, exact ceea ce aveti in cos. In plus de asta cutiutele cu meniu pentru broastele testoase nu contin altceva decat Gammarus si verdeata uscata din balta. Mi-a deschis o cutie si in ea erau exact aceeasi ”carcalaci” de Gammarus pe care ii aveam eu in cutia pentru pesti. Singura diferenta, o cutie de Gammarus pentru pesti e 39 lei/330gr. iar o cutiuta de 30gr. de Gammarus pentru testoase e 15-17,5 lei... I-am multumit, mi-am luat cutia si am plecat. Acum inteleg de ce mananca cu atata pofta broscutele aceste ganganii sau ce sunt Gammarus astia
    Atasez si o poza cu broscutele (una la soare pe piatra iar cealalta in apa exact sub ea).

    Attached Images Attached Images
    Last edited by catalin.suzeanu; 27-06-2015 at 16:46.

  4. Likes Zippy liked this post
  5. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    79
    Post (Dis)Likes
    Uite că a prins curaj și băiețelul...Cel cu punctele verzi mai accentuate...

    Attached Images Attached Images
    Last edited by catalin.suzeanu; 27-06-2015 at 16:47.

  6. Likes cosminTM liked this post
  7. #14
    Base member cosminTM's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Timișoara, Bucovina
    Posts
    453
    Post (Dis)Likes
    Gammarus seamana cu niste creveti de apa ce se gasesc pe parauri cu apa rece sau pe langa izvoare reci. O sa adun odata sa dau la carasi. Poate o sa le placa.
    InCePuTuRi NOI

  8. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    79
    Post (Dis)Likes
    Uite aici cum arata vii


  9. #16
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    79
    Post (Dis)Likes
    Duminca la plajă...broscărească
    Attached Images Attached Images

  10. #17
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    Frumoase achizitii.....se simt foarte bine la dvs...altfel evadau imediat!
    Sunt curios cum o sa le ,,cazati'' peste iarna!!!..

  11. Likes catalin.suzeanu liked this post
  12. #18
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    79
    Post (Dis)Likes
    Dacă folosesc informațiile de pe net, atunci din noiembrie până în fe-martie intră în hibernare mai abitir decât crapii Koi. Așa că nu văd de ce ar fi o problemă să hiberneze împreună

  13. #19
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    79
    Post (Dis)Likes
    Continui suita de fotografii cu noii locatari ai iazului meu...Am constatat ca sunt foarte active noaptea (toate fotografiile postate sunt realizate azi-noapte) , testoasele avand un comportament asemanator pestilor, adica nu se mai tem de mine.
    Attached Images Attached Images

  14. #20
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    @CosminTM: Emys orbicularis este specie protejata... nu poti recomanda capturarea altor exemplare.

    @Catalin.Suzeanu: desi stiu ca sunteti de buna credinta, specia asta nu are ce cauta in iaz. Ma indoiesc ca va trece de iarna la fel ca un crap, cred ca depinde mult de dimensiunile iazului... unii au pierdut testoasele peste iarna in iazuri mici.
    As recomanda eliberarea lor- ma pot ocupa de asta. In loc de Emys native protejate, puteti tine Trachemys sp. americane, care sunt la fel de rezistente si de care sunt pline baltile noastre- sunt si mai colorate; Trachemys e invaziva si locul ei este in captivitate. Asta daca doriti musai testoase in iaz.

    Nu pot sa atace pestii sanatosi, doar pe cei muribunzi sau morti. Rareori pot captura pesti, mai ales unii robusti.

    Sanatate!
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •