Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 24

Thread: testoase + ce pesti?

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    1
    Post (Dis)Likes

    testoase + ce pesti?

    Salut,

    am 2 testoase de Florida si as vrea sa fac un pond de interior pt ele in care sa pun si ceva peste - ce pesti as putea sa pun, astfel incat broastele sa nu ii manance? Un iaz de 500 L ar fi suficient pentru 2 broaste si vreo 2-3 pesti?

    Ma gandesc ca pestii trebuie sa fie ceva mai mari, gen Koi.

    Mersi anticipat pentru idei!
    Cami

  2. #2
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    Salut,
    Nu cred ca e bine sa amesteci broastele cu pestii.In primul rand koii nu cred ca vor sta bine in 500L,este prea putin pentru ei si oricum trebuie sa le asiguri o apa de calitate,lucru mai greu de realizat in compania testoaselor care fac mizerie multa.
    Pe de alta parte,testoasele sint carnivore,in 500L o sa-i prinda imediat.
    Eu am una de florida care in 8 ani are cam 30cm diametru si de primava pana toamna o tin intr-un bazin de 400-500L linga iaz dar mai scapa in iazul mare si primul lucru pe care il face este sa alergii pestii indiferent de marime.
    Pui de 5-8cm au cazut victime de multe ori.
    Sfatul meu este sa tii doar broastele care sint frumoase oricum si sa faci bazinul ala cat mai adecvat pentru ele,cu insula (sau cu zona de uscat) cu lumina si incalzitor pentru reptile,etc.
    Cu stima si sa mai asteptam si sfatul altor crescatori de testoase.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    79
    Post (Dis)Likes
    Chiar daca ultima postare din acest Thread dateaza din 03.10.2011, pentru a nu deschide altul cu acelasi subiect, incerc ”resurscitarea” acestuia in speranta ca o sa trezeasca interes si se vor alatura si alti asemeni mie.
    Eu am o testoasa europeana salvata din mainile unor pescari care jucau fotbal cu ea si, dupa perioada de carantina (am tinut-o vreo doua zile intr-un lighean unde am oblojit-o cum m-am priceput) i-am dat drumul. Dupa ce a umblat bezmetica prin curte, am gasit-o la marginea iazului unde incerca sa urce pe bordura acestuia insa din pricina inaltimii nu facea decat sa cada pe spate. Am luat-o si am pus-o sus pe bordura iazului si intr-o clipa si-a dat drumul in apa. Dupa o perioada de acomodare am decis sa incerc sa o hranesc. I-am dat hrana dedicata broastelor testoase de apa din Horbach insa nu s-a atins de ea. M-am apucat sa studiez si mai adanc despre specia asta de broasca testoasa insa tot materialul de pe net este un copy-paste pastrand aceleasi greseli de ortografie indiferent de pagina accesata. Stiind ca si pestii fac parte din meniu si pentru a nu atenta la puii de caras auriu iesiti in toamna anului trecut (Koii si Carasii aurii din prima generatie sunt mari, deci stiu sa se fereasca de rapitor) m-am gandit sa o incerc cu o bucatica de carne din conserva cu hrana umeda pe care o dau cainilor mei. Am pus carnita pe o piatra pe marginea iazului si am plecat. Am revenit dupa vreo 10 minute si bucata de carne nu mai era. Fiind sceptic (pentru ca nu e carne cruda care am inteles ca e parte din meniu dupa cum am citit) i-am mai pus una si m-am indepartat. Eee...acum am vazut-o cum, dupa ce m-a cautat cu privirea si a vazut ca nu sunt prin zona, a luat-o tacticos spre margine, a urcat destul de usor (apa e la 1 cm sub nivelul partii de sus a bordurii pavate cu piatra) si s-a apucat sa o manance intr-un stil care i-ar face invidiosi pe ardeleni:foarte molcom! La final a coborat in apa si s-a bagat intre frunzele de nuferi tinand capul in sus precum un periscop. De atunci au trecut doua zile. I-am pus mancare in acelasi loc si o mananca in urmatoarele 10 minute. Azi-dimineata, la 6, cine credeti ca statea in mijlocul pestilor care roiau in jurul locului unde le dau sa manance? Broscuta testoata! Cu capul iesit in afara statea ca miloaga sa-i dau sa manance. Am dat pestilor apoi i-am pus si ei din portia cateilor mei. In cateva minute a disparut bucatica de carne, doar urmele labelor si cateva ”firimituri de carne” au tradat faptul ca si testoasa ”si-a pus burta la cale” dupa cum se spune in popor. Pentru ca stiu ca e o specie protejata de lege (sau cel putin asa am citit), am sa mai fac o incercare sa o las sa plece (cu toate ca nu e ingradita absolut de nimic). Nu sta in grilaj, de iesit poate sa iasa foarte usor (greu cu intratul de pe pamant in iaz pentru ca bordura are 30cm inaltile si e placata cu piatra).
    Cam asta e povestea noului locatar al iazului personal.

    LE: Acum ploua destul de tare insa vad ca, in afara pestilor pentru care ploaia e o mare bucurie, acum si broasca testoasa sta precum o barca in deriva, cu capul drept in sus de parca vrea sa se bucure de fiecare picatura de ploaia care ii cade pe cap )
    Last edited by catalin.suzeanu; 17-06-2015 at 09:17.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    79
    Post (Dis)Likes
    Deja broscuța se simte ca acasă. Sau așa vrea să pară )
    Attached Images Attached Images

  5. #5
    Base member cosminTM's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Timișoara, Bucovina
    Posts
    453
    Post (Dis)Likes
    Foarte frumos. Putina varietate nu strica.
    InCePuTuRi NOI

  6. Likes catalin.suzeanu liked this post
  7. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    79
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by cosminTM View Post
    Foarte frumos. Putina varietate nu strica.
    Asa e! E un spectacol sa vezi cum broscuta face ”lungimi de bazin” si pestii dupa ea...Am mai sesizat ca ziua nu prea e activa insa noaptea ii place atmosfera ”micro-deltei” mele. Sper sa-i mearga bine mai ales ca nu am sesizat ca ar avea intentii de ”parasire a domiciliului conjugal”.
    Attached Images Attached Images

  8. #7
    Base member cosminTM's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Timișoara, Bucovina
    Posts
    453
    Post (Dis)Likes
    Poate mai faci rost de una sau doua. Asa sa nu fie prea rasfatata ... .
    Last edited by cosminTM; 21-06-2015 at 16:23. Reason: greseala de scriere
    InCePuTuRi NOI

  9. Dislikes Tatanka disliked this post
  10. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    79
    Post (Dis)Likes
    Iar ”izvoarele micro-deltei” sunt locurile pe care le viziteaza atunci cand vrea sa-si spele capul plesuv (la baza pietrelor din dreapta se intrezareste capul broscutei).
    Attached Images Attached Images

  11. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    79
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by cosminTM View Post
    Poate mai faci rost de una sau doua. Asa sa nu fie prea rasfata ... .
    Pai sa stii ca m-am gandit la asta insa e mai greu cu sexul. Din ce am citit pe forumurile de specialitate, ideal e sa stea in pereche. Am inteles si cum e cu identificarea sexului si am dedus ca a mea e femela. Tin la curent postul cu evolutia specimenelor mele iubitoare de apa....

    LE: am sesizat ca au disparut efectiv toate broastele (vreo 7 am numarat, foarte greu de prins).

  12. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    79
    Post (Dis)Likes
    Azi dimineață am avut ocazia să văd cum mănâncă broasca țestoasă. Zici că e crocodil...Plutește pe suprafața apei și când ajunge în dreptul hranei care plutește (și care nu e altceva decât hrana de zi cu zi a pestilor) cască gura mare și o înghite leneș. ..nu repede Cum am citit în materialele de pe net. Am să încerc să urc un filmulet surprins de camera de supraveghere de la iaz.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •